För vissa föräldrar är det egna hemmet den optimala platsen när deras barn ska födas. Cirka 100 kvinnor i Sverige väljer varje år att föda sitt barn hemma med hjälp av en barnmorska som de känner och själva har valt.
Motiven för att välja hemförlossning kan vara att man har tidigare dåliga erfarenheter från förlossning på sjukhus men vanligare är att man väljer hemförlossning för att man ser födandet som en naturlig process som helst ska störas så lite som möjligt och man vill undvika att konfronteras med främmande människor och rutiner i samband med förlossningen.
En invändning omgivningen har är ofta att det är farligt att föda barn hemma. Riskselektion, alltså att man försöker finna de kvinnor som har en risk att få en komplicerad förlossning, är den främsta förebyggande faktorn för ett optimalt förlossningsutfall och i Sverige finns en väl fungerande mödrahälsovård där barnmorskan identifierar avvikelser under graviditeten och remitterar kvinnan till specialistvård i dessa fall.
I stort sett alla gravida kvinnor besöker en barnmorskemottagning under graviditeten och det skulle därmed vara enkelt att liksom i våra nordiska grannländer genomföra en differentierad vård som ger friska kvinnor med normal graviditet fler alternativ när det gäller hur de ska föda barn.
Kvinnor som väljer att föda hemma har vanligtvis satt sig in i de fördelar och eventuella risker en hemförlossning kan medföra. I en svensk studie rapporteras att man har tagit ställning till eventuella risker och också känner till vilken typ av komplikationer som kräver ett omedelbart omhändertagande på sjukhus. Man söker information via internet och på barnmorskemottagningen.
Negativa attityder till hemförlossning bland vårdpersonal kan dock ibland utgöra hinder för kvinnan att delge sina planer på att föda hemma vilket i sämsta fall leder till att viktig information inte kommer fram.
Var femte planerad hemförlossning i Sverige sker utan assistans av barnmorska eller annan person som är tränad i att bistå en förlossning och det är mycket allvarligt. Brist på professionell assistans och livräddande åtgärder är i ett globalt perspektiv den viktigaste orsaken till mödra- och barnadödlighet.
Enligt WHO:s Milleniemål ska 90 procent av alla födande kvinnor ha tillgång till en utbildad person vid förlossningen år 2015. Sverige uppfyller målen – på sjukhus. Vid hemförlossningar erbjuds inte denna kompetens annat än i Stockholms läns landsting där det finns ett avtal mellan en grupp barnmorskor som bistår vid hemförlossning och landstinget som ersätter de kostnader som uppkommer vid hemförlossning.
I övriga delar av Sverige måste de par som väljer att föda barn hemma betala kostnaden för hemförlossningen själva. När de inte finns ekonomisk möjlighet att själva betala en barnmorska, eller om det inte finns någon barnmorska som bistår hemförlossningar i deras närområde eller att den barnmorska de bokat inte får tillåtelse att gå ifrån sitt ordinarie arbete på mottagning eller förlossningsavdelning, så föder de utan någon professionell assistans själva hemma.
Det bästa vore om det fanns fler alternativa vårdmodeller att erbjuda blivande föräldrar. I Sverige finns i dag inga ABC-kliniker, förlossningshem och snart inte heller några hemlika lågriskenheter där föräldrar som känner sig otrygga i de moderna teknologiska fullskaliga förlossningsklinikerna kan välja att föda sitt barn. Det alternativ som erbjuds är den fullskaliga förlossningskliniken eller att föda hemma utan assistans av en barnmorska.
Ett av de tydligaste önskemålen som framkommer i studier rörande föräldrars förväntningar på förlossningsvården är att ha samma barnmorska vid förlossningen som den man träffat under graviditeten. Detta är i många länder en självklarhet, men i Sverige är det mycket ovanligt. Barnmorskekontinuitet är en av de få åtgärder som man i dag vet minskar risken för interventioner och komplikationer vid normal förlossning.
Det finns ingen bra anledning till att göra det svårt för kvinnor som skulle vilja föda hemma. I våra nordiska grannländer Danmark och Norge kan man välja att föda sitt barn hemma och en barnmorska kommer till hemmet då förlossningen startar. I Stockholm har man haft ett program för landstingsfinansierade hemförlossningar i snart tio år, och det har fungerat väl. Antalet hemförlossningar har inte blivit fler men för de kvinnor som önskar föda hemma har vården blivit säkrare och kontakterna mellan sjukhuset, föräldrarna och hemförlösande barnmorskor bättre.
Det är dags för landstingen att ta sitt ansvar för att ge alla födande kvinnor tillgång till barnmorska oavsett val av förlossningsplats. En förlossningspeng som följer kvinnan skulle kunna göra vården tryggare, mänskligare och ge utrymme för större variation än den i dagsläget uniforma förlossningsvård vi bland annat kan se i aktuella tv-serier. Inför snarast en förlossningspeng så att kvinnor kan välja att föda hemma om de vill!
Helena Lindgren
barnmorska, lektor vid Sahlgrenska Akademin, Göteborgs universitet
Ingela Wiklund
barnmorska, doktor i medicinsk vetenskap, ordförande för Svenska Barnmorskeförbundet
Ellinor Petersen
ordförande för Föreningen Föda Hemma, Linköping