”Författare kan inte leva på kringtjänster”

Publicerad 2009-06-13 00:50

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Svar på nationalekonomen Magnus Wibergs artikel om upphovsrätt och samhällsekonomi den 11 juni.

Jag undrar om doktor Magnus Wiberg forskar gratis som gäst vid Harvarduniversitetet i USA. Om inte undrar jag bara varför. Ända sedan de gamla grekernas tid har forskare gjort upptäckter och skrivit om dem utan lön. Det är beklämmande att en doktor i nationalekonomi under falsk flagg ger sig på upphovsrätten. Hans artikel inleds med en referens till Pirate Bay-rättegången men handlar om något helt annat. Det är möjligt att patenträtten som han skriver om i vissa fall kan vara ett hinder, han exemplifierar med bilindustrin, läkemedelsindustrin och mjukvaruindustrin.

Men man fildelar inte patent. Steget till upphovsrättens skydd av enskilda konstnärers och musikers möjlighet till ekonomiskt oberoende från uppdragsgivare och mecenater är väldigt stort. Magnus Wiberg sätter upp grundtesen att den intellektuella äganderätten (här börjar glidningen mellan upphovsrätt och patent) är till för att skapa en konstgjord knapphet. Så kan bara en enögd siffernisse resonera.

Upphovsrätten är till för att göra till exempel författare intellektuellt och konstnärligt mindre beroende av bidrag, mecenater och välgörare. Vi kan inte, som till exempel mjukvaruföretag, släppa vår produkt och leva på kringtjänster. Och även om vi kunde det, vore det önskvärt? Förstår Wiberg vilken investering i arbetstid det innebär att skriva en roman på 300 sidor, när man inte samtidigt har en forskartjänst?

Hans enda marginellt relevanta exempel, att ett stort nationellt fredsinstitut i USA kunde sälja en rapport trots att den fanns för nedladdning, skjuter också långt vid sidan av målet. Han konstaterar att det går att tjäna pengar på distribution av upphovsrättskyddat material.

Men frågan handlar ju om vem som ska tjäna dessa pengar. I de allra flesta fall är författares inkomster för sina verk ytterst begränsade och varje såld kopia viktig för försörjningen. Om det ska vara fritt för vem som helst att kopiera och sälja böckerna försvinner, eller åtminstone urholkas den möjligheten. Om det är som Wiberg påstår att författare skulle tjäna mer på att släppa sina verk fria så är jag övertygad om att den affärsmodellen kommer att vinna i längden. Men att det kommer att vara en frivillig anpassning till marknaden, inte en påtvingad, så som Wiberg och fildelningspiraterna önskar sig.

Kanske är det dags att se över forskarlönerna. Är det rimligt att forskare avlönas för att producera åsikter? Kan de inte leva på att omsätta sina forskningsresultat på marknaden kanske de ska syssla med något annat?

Ja, det är en retorisk fråga.

Mats Söderlund ordförande i Sveriges Författarförbund

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från debatt

”Man kan inte lita på JK i frågor om skadestånd”

Clarence Crafoord: I många fall får JK underkänt när enskilda går vidare till domstol. De får där ett högre skadestånd än det som JK medgett.

”Funktionshindrade inte välkomna till riksdagen”

Inga Astorsdotter: Jag hade aldrig kunnat tro att Sveriges riksdag 2012 har lokaler som inte är anpassade för funktionshindrade.

”Regeringen ger upp om biståndet”

Fredrik Segerfeldt och Bengt Nilsson: Under ett halvt sekel har en brokig skara envåldshärskare fått hundratals miljarder kronor i svenskt bistånd.

”Snabbtåg mellan Stockholm och Oslo halverar restiden”

Företrädare för stat, kommuner och landsting: Detta skulle inte bara gynna huvudstadsregionerna utan även tillväxten längs hela sträckan.

”Hasardinslagen i PPM fräter på hela pensionssystemet”

Göran Arrius, Saco: Grunddragen i pensionssystemet är kloka. Men tio år efter införandet behöver uppgörelsen mellan partierna renoveras.

Mer från förstasidan

Foto: Franck Fife / AFP

Zambia mästare – där landslaget dog

Afrikanska mästerskapen. Efter 120 mållösa minuter avgjorde Zambia finalen mot Elfenbenskusten på straffar på söndagskvällen.

Porrsajt hackad – kunduppgifter ute

350.000 användare. Porrsurfare har anledning att vara oroliga. En hackare har slagit till mot porrsajten Brazzers och offentliggjort en del av sina fynd.

Foto: Drago Prvulovic / Scanpix

Bluffaffärer orsak till Malmömorden

Nya uppgifter om morden i Malmö. Minst fyra av dödsoffren ska ha koppling till internetrelaterade blufföretag. Det uppger källor för TT.

Fyra begärda häktade. Misstänks för mordet vid ett gatukök i Malmö.

Tomas Alfredsons film prisad

Spionthrillern ”Tinker, Tailor, Soldier, Spy” fortsätter att hyllas. På Bafta-galan i London blev det två utmärkelser. Läs mer.

DN Debatt på Twitter

Anmäl dig till mikrobloggen. Missa inget från Sveriges tyngsta debattsida.

Så jobbar DN:s debattredaktion.

Så jobbar DN:s debattredaktion. Läs DN Debatts öppenhetsrapport om perioden 25 maj 2009 - 24 maj 2010.

Kontakt DN Debatt

Redaktör DN Debatt: Bo G Andersson
Tel: 08-738 1223
Bitr redaktör DN Debatt: Peter Ganneby
Tel: 08-738 1209
E-post: debatt@dn.se

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Har utsetts till bästa svenska nyhetssajt av Internetworld.

DN på Facebook

Klicka på gilla-knappen. Få de viktigaste nyheterna direkt i ditt Facebookflöde.