"Fruktansvärd hetsjakt på tsunamins syndabock"

Publicerad 2006-08-31 01:05

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Statsvetaren Stig Hadenius: Statssekreterare Lars Danielsson förföljd som en seriemördare. Fokuseringen på Lars Danielsson har skymt frågan om UD:s och Göran Persons ansvar för flodvågskatastrofen. Problemet har inte varit en enskild individs maktställning. Vad Danielsson gjorde eller inte gjorde på annandagen är inte det viktiga utan hur en organisation har skött sina uppgifter. Det finns två skurkar. Dels medierna som bär ett stort ansvar för hetsjakten, dels regeringskansliet där avundsjukan varit stor mot Danielsson för hans närhet till statsministern. Det skriver medieprofessor Stig Hadenius i en analys av Lars Danielssons avgång.

Lars Danielsson var under lång tid en ganska okänd person. Det är troligt att han inte var särskilt populär eftersom han tydligen i så hög grad hade statsministerns öra. På UD har man aldrig tyckt om personer som kommer "utifrån". Men denne Danielsson accepterades dock under många år eftersom han sades vara kompetent. Han hade också gamla UD-kontakter.

Men så kom den stora katastrofen: tsunamin. Många på UD hade ett operativt ansvar och i regeringskansliet vimlade av folk som på annandagen inte hämtat sig från julskinkan.

Men det gällde att få en person ansvarig. Han skulle lyftas ut ur den dimma han dittills befunnit sig i och bli den stora syndabocken. Olika statsråd och tjänstemän har visserligen också granskats men det har varit mera perifert. Ingen har fått avgå.

Danielsson har ideligen beskrivits som statsministerns närmaste man med en nästan otrolig makt. Detta har naturligtvis varit bekvämt för många som sitter i ansvarig ställning. Inte minst för Göran Persson och hans statsråd. Inte heller alla andra som hade kunnat hjälpa till har haft något emot beskrivningen.

För nu blev det Danielsson för hela slanten i mediegranskningen. Han har hängts ut i medierna närmast som en seriemördare och hundratals journalister, jurister en kommission har försökt ta reda på sanningen om hans förehavanden.

Sanningsjakten har inte gällt varför UD och svenska myndigheter skötte sig så dåligt denna ödesdigra annandag. Det har inte handlat om statsministerns eget ansvar eller andra statsråds. Utan i centrum har stått vad denne Danielsson gjorde och inte gjorde på annandagen.

Det kan vara tillåtet också för en svensk ämbetsman att vara lite förvirrad en annandag jul. Men vi måste då naturligtvis ha en organisation som sätter en mindre förvirrad i hans ställe. En som till exempel kan föra dagboksanteckningar och som kan ha normala kontakter med andra tjänstemän.

Det blir tröstlöst om vi på detta sätt skall förfölja enskilda personer som inte riktigt skött sina uppgifter. Det är fruktansvärt när medierna förföljer en sådan person som om han hade gjort ett av de största brotten i Sverige under senare år.

Man kan fråga sig vad en borgerlig
regering hade gjort i motsvarande fall. Det fanns flera "Danielsson" i Bildts kansli.

Jag tror att det finns två skurkar i detta fall och de har kunnat agera oberoende av politisk färg:

Den ena är medierna som fått ett hatobjekt som är fullständigt idealiskt. Danielsson har haft makt och han har kommit med undanflykter. Han ser inte heller särskilt tuff ut.

Den andra är konkurrensens inom regeringskansliet. Så länge vi har haft ett utrikesdepartement har detta kämpat om makten med statsministerns kansli. UD har ansett att det haft kunskapen och stått ovanför partipolitiken. Nu kom denne Danielsson med en stark ställning i statsministerns kansli. Det är klart att han blev ett hot för många. Tråkigt att han inte insåg detta.
STIG HADENIUS

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från debatt

”Man kan inte lita på JK i frågor om skadestånd”

Clarence Crafoord: I många fall får JK underkänt när enskilda går vidare till domstol. De får där ett högre skadestånd än det som JK medgett.

”Funktionshindrade inte välkomna till riksdagen”

Inga Astorsdotter: Jag hade aldrig kunnat tro att Sveriges riksdag 2012 har lokaler som inte är anpassade för funktionshindrade.

”Regeringen ger upp om biståndet”

Fredrik Segerfeldt och Bengt Nilsson: Under ett halvt sekel har en brokig skara envåldshärskare fått hundratals miljarder kronor i svenskt bistånd.

”Snabbtåg mellan Stockholm och Oslo halverar restiden”

Företrädare för stat, kommuner och landsting: Detta skulle inte bara gynna huvudstadsregionerna utan även tillväxten längs hela sträckan.

”Hasardinslagen i PPM fräter på hela pensionssystemet”

Göran Arrius, Saco: Grunddragen i pensionssystemet är kloka. Men tio år efter införandet behöver uppgörelsen mellan partierna renoveras.

Mer från förstasidan

Foto: Scanpix Vargar på Skansen i Stockholm.

Ny lag kan stoppa utsättning av varg

Naturvårdsverket är bekymrat. En ny lag riskerar att stoppa regeringens planer på att sätta ut vargvalpar från djurparker i det vilda.

Foto: Jon Super / AP

Inga straff efter ”Suarez-gate”

Premier League. Engelska fotbollförbundet kommer inte att bestraffa varken Liverpool eller Manchester U efter handskakningsincidenten.

Suarez ber om ursäkt. ”Jag svek Liverpool.”

Foto: Scanpix Rätt sorts plast i plånboken.

Spara tusenlappar med rätt kontokort

Krångligt med kontokort. Genom att jämföra villkoren och ha flera kort kan du tjäna åtskilliga tusenlappar. DN jämför bästa kortet för barnfamiljen.

Viktigast när du väljer kort. Fyra punkter att hålla koll på.

Foto: Scanpix

Semenya vill lämna hela könsfrågan

Diskussionen om hennes kön är avslutad. Caster Semenya, 21, könstestades och stängdes av från allt tävlande i elva månader.

Foto: Scanpix ”Vem är det där?”

”Vem är Paul McCartney?”

Under nattens Grammy-gala i USA avslöjades det att många yngre amerikaner har dålig koll. Återkommande fråga på Twitter.

DN Debatt på Twitter

Anmäl dig till mikrobloggen. Missa inget från Sveriges tyngsta debattsida.

Så jobbar DN:s debattredaktion.

Så jobbar DN:s debattredaktion. Läs DN Debatts öppenhetsrapport om perioden 25 maj 2009 - 24 maj 2010.

Kontakt DN Debatt

Redaktör DN Debatt: Bo G Andersson
Tel: 08-738 1223
Bitr redaktör DN Debatt: Peter Ganneby
Tel: 08-738 1209
E-post: debatt@dn.se

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Har utsetts till bästa svenska nyhetssajt av Internetworld.

DN på Facebook

Klicka på gilla-knappen. Få de viktigaste nyheterna direkt i ditt Facebookflöde.