”Järnvägen får nu historiskt mycket pengar”

Publicerad 2011-03-30 19:18

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

REPLIK. Anslaget för drift och underhåll av järnväg har de senaste fyra åren redan höjts med cirka 40 procent. Under planperioden 2010-2021 avsätts 64 miljarder för drift och underhåll samtidigt som vi investerar 65 miljarder i järnvägssystemet. Det är historiskt mycket pengar, skriver infrastrukturminister Catharina Elmsäter-Svärd i en replik.

Per Bondemark och Svante Axelsson skriver i en artikel på DN Debatt 29/3 att ett ökat tågresande är en viktig del av klimatpolitiken och att en välfungerande infrastruktur på räls är nödvändig för svensk industri. Jag är helt enig med artikelförfattarna på båda dessa punkter.

I ett järnvägssystem som används och där nyttjandet ökar kommer det alltid att finnas behov av både underhåll och investeringar. Jag vill, precis som artikelförfattarna, att allt fler ska välja järnvägen, både för gods och för persontransporter.

Vi tillför därför historiskt mycket pengar både till investeringar i och till underhåll av järnvägen. Anslaget för drift och underhåll av järnväg har de senaste fyra åren redan höjts med cirka 40 procent. Under planperioden 2010-2021 avsätts 64 miljarder för drift och underhåll samtidigt som vi investerar 65 miljarder i järnvägssystemet. Flera stora projekt genomförs nu i hög takt. Järnvägsinvesteringarna dominerar under hela planperioden.

Den nationella planen ska genomföras och de projekt som artikelskribenterna nämner för godstrafiken finns redan i den nationella planen och ska naturligtvis budgeteras för aktuella år.

Artikelförfattarna föreslår införande av differentierade banavgifter. Jag instämmer i att banavgifter kan vara ett instrument för att åstadkomma ökad effektivitet i användningen av spårkapaciteten så att efterfrågan på resor och transporter på järnvägen kan tillgodoses med tillfredsställande kvalitet.

Regeringen gav därför i januari Trafikverket i uppdrag att ta fram en plan för hur ett banavgiftssystem med kapacitetsstyrande inslag kan införas. Det handlar om ett långsiktigt utvecklingsarbete och uppdraget ska slutredovisas i maj 2014. Syftet är att ge ett effektivare nyttjande av infrastrukturen. För att avgifterna ska kunna få en reell styreffekt är höjda avgiftsnivåer nödvändigt. De ökade banavgiftsintäkter som detta leder till ska utgöra ett tillskott till finansieringen av kvalitetshöjande investeringar i järnvägen.

Mycket av mitt arbete som infrastrukturminister har hittills varit fokuserat på frågor som rör underhåll och investeringar av järnvägen. Bättre underhåll är nödvändigt för att undvika försämringar i befintligt system. Detta kommer dock i vissa fall att medföra en del störningar under den tid underhållet genomförs. De positiva effekterna av satsningar på underhåll visar sig dock ofta snabbare än vid planering av nyinvesteringar som ofta har långa planeringshorisonter. Både resenärer och transportörer av gods ska känna tilltro till järnvägen som transportslag. Därför arbetar jag nu tillsammans med Trafikverket för ökad kapacitet och minskad sårbarhet så att den blir tillförlitlig och robust.

Nu genomlyser vi underhållet för att inte överraskas i framtiden. Vi måste vårda det vi har. Samtidigt arbetar vi med uppgiften att öka kapaciteten på spår för bättre godstransporter och en bra arbetspendling.

Catharina Elmsäter-Svärd (M), infrastrukturminister

Läs mer: ”Järnvägen hör framtiden till”

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från debatt

"Vi förbereder inte inför en förväntad dieselransonering"

Replik. Det är inte sant att vi förbereder för en kommande förutsedd dieselkris, skriver experter vid Energimyndigheten.

DN Debatt 24/5. ”Dagens energipolitik leder till dieselransonering.” 179 38 tweets 141 rekommendationer

”Dags för riktade sanktioner mot regimen i Azerbajdzjan”

Fredrik Malm (FP) på DN Debatt: Risken är att vi får se ännu en våg av repression i landet när Eurovision Song Contest är över. 215 29 tweets 186 rekommendationer

"Så kan problemet med djur i misshandelsrelationer lösas"

Replik. Vi har som enda skyddat boende inrättat speciellt boende för kvinnor med husdjur, skriver Ann Isaksson, Alla Kvinnors Hus. 1 0 tweets 1 rekommendationer

DN Debatt 19/5: ”När pappa slår värmer han ofta upp på hunden.” 1789 100 tweets 1689 rekommendationer

”Timbros position i skolpolitiken är ohållbar”

Slutreplik. Timbro hävdar att principen om valfrihet ska stå över alla andra mål för svensk skola, skriver Bo Malmberg, Eva Andersson och John Östh. 76 18 tweets 58 rekommendationer

Energipolitiken kommer att leda till dieselransonering

Professor Kjell Aleklett: Politiska beslut i Sverige och Europa leder till att vi använder mer diesel och mindre bensin. 179 38 tweets 141 rekommendationer

Mer från förstasidan

Foto: AFP Bankias huvudkontor i Madrid.

Spansk bank ropar nu på miljardhjälp

Begär 19 miljarder euro av regeringen. Spaniens fjärde största bank Bankia är illa ute. Kreditbetyget sänks och banken ber om ekonomisk hjälp.

Sänkt betyg för svenska banker. Nordea och Handelsbanken. 21 0 tweets 21 rekommendationer

Svajig börsvecka. Skuldkrisen påverkade Stockholmsbörsen.

Kreditbetygsbjässarna. Därför får de marknaden att skälva. 12 1 tweets 11 rekommendationer

Vad vet du om skuldkrisen? Visa vad du kan i frågesporten.

Foto: Scanpix

Microsofts krav: Ta bort 50 000 länkar

Men Google vägrar. Microsoft, som vill att 50.000 länkar till pirathemsidor raderas, har hamnat i konflikt med internetjätten. 11 5 tweets 6 rekommendationer

Foto: AFP

Påvens butler har gripits

”Vatileaks.” Påven Benedictus butler misstänks för inblandning i ett uppmärksammat fall med korruption och svågerpolitik. 4 0 tweets 4 rekommendationer

Minst 50 döda i syriska Homs

13 av dem var barn, enligt aktivistkällor. ”Det var en regelrätt massaker som ägde rum och FN-observatörerna gjorde ingenting.” 3 3 tweets 0 rekommendationer

DN Debatt på Twitter

Anmäl dig till mikrobloggen. Missa inget från Sveriges tyngsta debattsida.

Så jobbar DN:s debattredaktion.

Så jobbar DN:s debattredaktion. Läs DN Debatts öppenhetsrapport om perioden 25 maj 2009 - 24 maj 2010.

Kontakt DN Debatt

Redaktör DN Debatt: Nils Öhman
Tel: 08-738 1223
Bitr redaktör DN Debatt: Peter Ganneby
Tel: 08-738 1209
E-post: debatt@dn.se

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan