”Kvinnoperspektiv saknas i Davos”

Publicerat 2010-01-26 00:50

Kvinna till kvinna och RFSU: Bristen på jämställdhet är en global risk som måste påtalas vid World Economic Forum.

I morgon onsdag inleds World Economic Forum i Davos i Schweiz. Sverige representeras av finansminister Anders Borg (M), biståndsminister Gunilla Carlsson (M) och utrikesminister Carl Bildt (M). Det är bra att Sveriges regering närvarar, World Economic Forum är ett utmärkt tillfälle att möta såväl andra länders regeringar som företag, organisationer och institutioner.

Efter att ha läst de dokument som ska ligga till underlag för diskussionerna är vi dock tveksamma till om Borg, Carlsson och Bildt verkligen får det utbyte av sammankomsten som man kunde ha hoppats.

Syftet med evenemanget är att förbättra världsläget. Som underlag har delegaterna en gedigen sammanställning av globala risker. De risker som nämns är till exempel ökade oljepriser, stagnering av den kinesiska ekonomin, terrorism, Iran, instabilitet i Afghanistan, brist på global styrning, extremt väder, Irak, vattenbrist, luftföroreningar, pandemier, migration och databedrägerier. Totalt nämns 36 risker, och det understryks hur farlig situationen kan bli när de samverkar med varandra.

Riskerna är sannolikt de globalt största, om man ser ur ett västligt, manligt perspektiv. Men de risker som är specifika för kvinnor eller som hänger samman med bristen på jämställdhet saknas helt. Det står ingenting om kvinnors rätt till utbildning och egen försörjning. Det står inte heller något om mäns våld mot kvinnor eller om kvinnors sexuella rättigheter och rätt till reproduktiv hälsa. Inte ens i avsnitten om olika konflikter omnämns det massiva våld som kvinnor utsätts för i konflikt och postkonfliktsituationer. Inte heller de systematiska massvåldtäkterna i till exempel det krig som just nu pågår i DR Kongo. Av Davos-programmets 226 punkter handlar en (1) om värdet av att även flickor får gå i skolan och en (1) om hur näringslivet kan dra nytta av kvinnors kompetens.

Enligt världens ledare innebär kränkningar av kvinnors rättigheter och bristen på jämställdhet uppenbarligen varken ekonomiska risker eller hot mot fred och säkerhet.

Det är en gåta hur organisatörerna har tänkt när det är allmänt känt att ekonomiskt välstånd, varaktig fred och en god samhällsutveckling kräver hela befolkningens deltagande – även kvinnornas. Pekingdeklarationen från 1995, som undertecknades av 189 länder och som uppmärksammas av FN nu i mars, konstaterar att kvinnors rättigheter är mänskliga rättigheter och att en fredlig utveckling förutsätter att kvinnor fullt ut kan delta inom alla samhällsområden och ha tillgång till makten på samma villkor som män.

Så ser verkligheten inte ut, inte ens i världens demokratier. I många länder är kvinnor andra klassens medborgare utan resurser att delta i samhällsutvecklingen, utan möjligheter att organisera sig och utan tid till något annat än ren överlevnad.

Detta är inget allmänt jämställdhetsgnäll. Det är ett faktum att kvinnor inte har tillgång till sjukvård, utbildning eller ekonomiska resurser på samma sätt som män. Att inte investera i kvinnors utbildning har visat sig ge försämrad BNP. Satsningar på kvinnor och kvinnors deltagande i samhället leder däremot till snabbare och mer hållbar utveckling och tydligare ekonomiska framsteg. Det leder därmed också till stabilare samhällen med en minskad risk för att krig och våldsamma konflikter ska bryta ut.

Att i det läget INTE ta upp bristen på jämställdhet mellan könen som en global risk är obegripligt för oss.

Vi tycker fortfarande att Anders Borg, Gunilla Carlsson och Carl Bildt ska delta, men vi uppmanar dem att lyfta dessa frågor under World Economic Forum. Det vore verkligen att kämpa för ett förbättrat världsläge.

Annars riskerar mötet i Davos att bli ytterligare ett av alla dessa tillfällen då grabbarna dunkar varandra i ryggen medan verkligheten opåverkat rullar på som vanligt bortom kravallstaken, demonstranterna, journalisterna och lobbyisterna.

Lena Ag
generalsekreterare Kvinna till kvinna

Åsa Regnér
generalsekreterare RFSU

Bloggat om artikeln(0)

(Vad är Twingly?)

Visar  (av totalt ).

Vill du ha en bra start på dagen?

Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.

Nyheter från Debatt

”Dags att diskutera vem som ska efterträda Victoria”

Debatt 16 mars. Professor Thomas Hall: Sommarens bröllop är också en författningspolitisk manifestation. 15

DN DEBATT 15 MARS

”Vi kräver att få bestämma över lärarnas arbetstider” Foto: Scanpix

”Vi kräver att få bestämma över lärarnas arbetstider”

198 skolchefer sätter press på arbetsgivarna: Om skolreformerna ska lyckas måste lärarnas arbetstider bli mer flexibla. Läs mer 607

”Hundratals fängelsedömda kan ha straffats två gånger”

Advokat: Den som påförts skattetillägg ska inte samtidigt kunna åtalas och dömas för skattebrott. Läs mer 42

DN DEBATT 14 MARS

”Med dagens födelsetal är vi snart 134.000 miljarder”

Befolkningsexperter: De rika ländernas folkvalda måste sätta upp mål om att befolkningen ska minska. Nativiteten måste sjunka och de äldre bli fler. Läs mer 908

”Skolchefernas krav felaktigt”

Lärarfacken: Kommunerna borde ta itu med utmaningen att ge alla elever en undervisning av högre kvalitet. Läs artikeln

”Siffran 134 000 miljarder kommer från FN:s värsta scenario”

I en artikel som fick rubriken ”Med dagens födelsetal är vi snart 134 000 miljarder” (DN Debatt 14 mars) argumenterar vi för att en hållbar utveckling och god livskvalitet kräver att jordens befolkning minskar. Läs artikeln

DN Debatt på Twitter.

DN Debatt på Twitter. Missa inget från Sveriges tyngsta debattsida. Anmäl dig till mikrobloggen.

KONTAKT
Redaktör DN Debatt: Bo G Andersson, tel 08-738 12 23
Bitr redaktör DN Debatt: Peter Ganneby, tel 08-738 12 09
E-post: debatt@dn.se

Nyheter från Förstasidan

En demonstrant offrar en del av blodet. Foto: Chaiwat Subprasom / Reuters En demonstrant offrar en del av blodet.

Blodet hälldes ut

Demonstrationerna i Bangkok fortsätter. 300 liter blod har hällts ut vid regeringsbyggnaderna. De Thaksintrogna kräver nyval i Thailand. 13

En gripen efter hot mot skola i Borås

Före detta elev. Skolor runt om i landet har fått ta emot hot efter det uppärksammade hotet mot KTH. 26

Nollåttornas val - jobben/skatterna

70.000 arbetslösa i krisens Stockholm

Stora skillnader mellan länets kommuner. Antalet arbetslösa ungdomar har nästan tredubblats. Ändå beskrivs Stockholm som krisens vinnare. 72

Daniel Ekman är sjuksköterska på Maria ungdom. Foto: Sandra Charina Lundin Daniel Ekman är sjuksköterska på Maria ungdom.

”Politikerna borde komma hit”

Resurserna har skurits ned, men vårdbehoven är desamma. Daniel Ekman berättar om en allt mer pressad situation i krisens spår. Läs mer. 70

Kommunerna hårt pressade. Oro för nya nedskärningar nästa år. 4

Katastroftillstånd i Fiji

17.000 på flykt. Cyklonen Tomas drog in över ögruppen. Enligt obekräftade uppgifter har ovädret även krävt dödsoffer.

Maskvirus lurar i Iphone

Maskvirus lurar i Iphone

Expert varnar. ”Maskviruset” utnyttjade en svaghet i telefonen och spred sig genom trådlösa uppkopplingar. 47

Nyheter

Svenskt glas het potatis

Kristallglas väcker ilska. Hillary Clintons nya glasförråd har blivit inrikespolitik på allra högsta nivå.

Dawit Isaak har suttit fängslad
 dagar,  tim,  min och  sek.

USA nästa.

USA nästa. Joel "Snabba Cash" Kinnaman satsar, likt Alexander Skarsgård, på stor roll i amerikansk tv.

Odla en jättepelargon.

Odla en jättepelargon. Så gör du för att din pelargon ska bli en riktig bjässe.

Världens kortaste har dött.

Världens kortaste har dött. He Pingping, 73,5 centimeter, blev bara 21 år. 16

Kan inte stoppa negativa känslor.

Kan inte stoppa negativa känslor. ”Blir nedstämd när tempot växlar mellan hektiskt och lugnt.” Psykologen svarar.