"Låt spelverksamheten bekosta svensk kultur"

Publicerat 2008-05-05 00:50

Kulturpolitiska talesmän för moderaterna vill att kultur och idrott finansieras på samma sätt: sponsring och spel kan skapa paradigmskifte i svensk kulturpolitik. Som led i en ny kulturpolitik vill vi låta nya svenska och utländska spelföretag bryta dagens monopol för Svenska Spel. Tanken är att införa en särskild avgift för spelverksamhet som används till ekonomiskt bidrag för kulturen. Vi vill också göra privat sponsring av kultur avdragsgill. Allmänna arvsfondens 300-400 miljoner kronor ska kunna ges till kulturella ändamål. Inom public service är det viktigt att Sveriges Radios särart värnas och att en sammanslagning med SVT förhindras. Att anlägga en dynamisk syn på kulturskapande ingår i den förnyelsepolitik som de fyra allianspartierna ska gå till val på 2010. Det skriver den moderata kulturkommittén, sex moderata riksdagsledamöter som i dag presenterar förslag till ny borgerlig kulturpolitik i riksdagen.

Nittiosju krav på en ny kulturpolitik - så formuleras ett moderat inspel till de tre statliga utredningar som för närvarande arbetar på kulturområdet, gällande kulturpolitiken, framtiden för public service samt privatradions villkor. Det sker i debattskriften Kulturen 3.0, som vi i den moderata kulturkommittén i dag presenterar i riksdagen. Skriftens tema är "mer pengar till kulturen, mer kultur för pengarna".

Vi menar att kulturen alltför ofta framställs som en mottagare av bidrag och stöd. Alldeles för sällan betonas den egna livskraften och kulturskapandets väldiga potential. Det är dags för ett annat perspektiv, ett paradigmskifte i svensk kulturpolitik.

Stat, regioner, landsting och kommuner är förvisso viktiga medaktörer på kulturområdet. I den goda ambitionen att finna mer resurser till kulturen och understryka dess dynamiska karaktär läggs mycket tid och kraft på att uppmärksamma och kritisera vad det offentliga gör, samtidigt som många röster i kulturdebatten bortser från resten av samhället. Men ansvaret för kulturen är delat. Enligt Kulturrådet finansieras mer än två tredjedelar av kulturutbudet genom privat kulturkonsumtion, cirka 45 miljarder kronor per år, medan staten och kommunerna står för runt 10 miljarder vardera (2005).

Förlagsvärlden är ett gott exempel på det privata kulturkapitalets betydelse. I Sverige finns ett blygsamt statligt stöd till bokutgivning. Ändå beräknas branschen omsätta cirka sju miljarder kronor. I den senaste statistiken (2006) konstateras det året ha varit det bästa någonsin, mätt i sålda volymer. Därmed har rekordåret från 2003 slagits. Sammantaget handlade det om nästan 45 miljoner volymer under 2006. Flera andra konstformer, exempelvis biograffilmen, lever i en lika spännande skärningspunkt mellan kassa och konst.

Nu gäller att uppdatera kulturpolitiken för att vid sidan av kulturmarknaderna utveckla det svenska kulturskapandets fulla potential. Sponsring, Svenska Spel och Allmänna arvsfonden kan enligt vår mening vara nya kanaler för mer pengar till kulturpolitiken.

En växande källa till finansiering är företags sponsring av kultur, som kan utgöra ett viktigt komplement till andra finansieringsformer. Företags intresse utgör, i likhet med enskildas donationer och mecenatskap, ett engagemang för kulturen som staten ska uppmuntra. I dag är det naturligt att företag genom sponsring aktivt stöder svenskt idrottsliv. Samma möjligheter borde även finnas inom kultursektorn. Det förutsätter att kultursponsring accepteras som avdragsgill marknadsföring. Lagtexten ska tydligare än i dag ange vad som är godkända kostnader.

Genom en ny spelpolitik, bort från dagens monopol för Svenska Spel till en licensiering av fler företag, inhemska som utländska, kan en särskild avgift för spelverksamhet införas som finansierar inte bara idrott utan även kultur. Så kan stiftelsen Framtidens kultur, nu under avveckling, få en efterträdare i en ny kulturfond.

Därutöver borde Allmänna arvsfondens utdelning på 300-400 miljoner kronor om året i högre grad kunna ges till kulturella ändamål för barn, ungdom och funktionshindrade. Förutsättningarna för ett särskilt kulturlotteri bör också undersökas.

Utsikterna för tillväxt i kultursektorn är goda i Sverige. Inom EU utgör kulturen med sex miljoner anställda och 2,6 procent av BNP en mångmiljardindustri som växer snabbare än ekonomin i övrigt. Storbritannien är en förebild i synen på den kreativa sektorns betydelse. Enligt en nyligen publicerad studie, "Creative Britain. New talents for the new economy", omfattar den brittiska upplevelseindustrin 7,3 procent av ekonomin (60 miljarder pund) och två miljoner jobb. Mot den bakgrunden är det en lika viktig kultur- som näringsfråga att säkra upphovsrätten och göra det möjligt för kulturskaparna att njuta frukterna av sitt arbete.

Det kulturpolitiska ansvaret gäller inte endast att bevara och samla utan också att skapa förutsättningar för det nya och experimentella. Det gäller att finna uttryck och tonfall för varje tid samtidigt som en del av det värdefulla lever vidare och kan tolkas i nya sammanhang. Shakespeare är relevant sida vid sida med modern dans. Men vad som är livskraftigt över tid i kulturskapandet avgörs inte av oss politiker utan i samspelet mellan de fria utövarna och dem som tar del av upplevelserna.

Några fler exempel på ställningstaganden för den framtida kulturpolitiken:

De statliga inkomstgarantierna för författare och konstnärer har en viktig funktion, men bör göras tidsbegränsade i takt med att nya beviljas. Mandatperioderna i anslagsbeviljande instanser kan med fördel kortas för att öka omsättningen av beslutsfattare. Invalsprocesserna ska präglas av öppenhet.

En erfarenhet av den infekterade debatt som fördes om fortsatt stöd till tidskriften Mana var just behovet av insyn. Såväl litteratur- som tidskriftsstödet ska präglas av genremässig och politisk balans. I dag är det svårt att veta vad annat än personligt tyckande som ligger till grund för fördelningen av olika bidrag.

Boklån ska vara avgiftsfria. Tillkommande utbud i biblioteken, till exempel film och dataspel, kan av konkurrensskäl avgiftsfinansieras och öka de samlade resurserna.

På medieområdet är det viktigt att radions särart som medium värnas. SVT, SR och UR ska ha frihet till ökad administrativ bolagssamverkan, men en sammanslagning är enligt vår mening inte aktuell. Den redaktionella mångfalden får inte minska.

Den privata lokalradions villkor måste förbättras så att programverksamheten ges ökade resurser. En privat riksradiokanal behövs som konkurrent till Sveriges Radio, på samma sätt som på tv-sidan där ett privat public service-utbud i ökad utsträckning konkurrerar med Sveriges Television.

En ny filmutredning bör undersöka möjligheterna att omvandla dagens efterhandsstöd till ett tydligare matchningsstöd som står i proportion till producenternas egna insatser, kombinerat med en kvalitetspott.

Vår skrift Kulturen 3.0 utgår från att en dynamisk syn på kulturskapandet är en viktig del av den förnyelsepolitik som vi fyra allianspartier ska gå till val på 2010. Det finns mycket kvar att göra i kultur-Sverige. En viktig uppgift är att skapa förutsättningar för mer pengar till kulturen och mer kultur för pengarna.

CECILIA MAGNUSSON
ANNE MARIE BRODÉN
MATS JOHANSSON
HANS WALLMARK
OLOF LAVESSON
GÖRAN MONTAN

Bloggat om artikeln(0)

(Vad är Twingly?)

Visar  (av totalt ).

Vill du ha en bra start på dagen?

Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.

Nyheter från Debatt

DN DEBATT 13 MARS

”Om ni tar bort rut-avdraget kan bara de rika köpa hjälp”

Läs mer Företagare i öppet brev till de rödgröna: Varför är en man som målar en vägg okej men inte en kvinna som vaktar barn? 203

Stockholmsdebatt

FP: Så ska vi få en skola i världsklass

Lotta Edholm: Det är genom att satsa pengarna på undervisning vi får en skola i världsklass – inte genom mer administration. Läs mer 40

Förbifart Stockholm – gökungen som tränger ut framtidens kollektivtrafik

I vinter har vi erfarit hur svårt det är att ersätta den spårbundna kollektivtrafiken i Stockholm med bussar och bilar. Ett fullsatt tunnelbanetåg ersätter tio kilometers bilkö. Läs artikeln

”Sista chansen att ta emot ensamkommande ’frivilligt’ ”

Regeringens flyktingsamordnare: Om vi inte snabbt kan lösa frågan om de ensam­kommande flyktingbarnen väntar en tvångslag för kommunerna runt hörnet. Läs artikeln

”Nu måste Bonnier våga möta kritiken om monopol”

Tretton oberoende förläggare: Bonnier utnyttjar allt mer sin dominerande ställning för att i alla möjliga led gynna försäljningen av det egna företagets produkter. Läs artikeln

KONTAKT
Redaktör DN Debatt: Bo G Andersson, tel 08-738 12 23
Bitr redaktör DN Debatt: Peter Ganneby, tel 08-738 12 09
E-post: debatt@dn.se

Nyheter från Förstasidan

ALLSVENSKAN – PREMIÄR

Tvåmålsskytten Tobias Hysén. Foto: Bildbyrån Tvåmålsskytten Tobias Hysén.

Hysén bakom premiärseger

Skyttekungen gjorde två mål. IFK Göteborg slog Kalmar med 3-0. 2

Vad kan du om allsvenskan? Test inför säsongen.

Ville erkänna folkmord 2006 Foto: Scanpix

Ville erkänna folkmord 2006

Intervju med assyrisk tidsskrift. Ville se ett officiellt erkännande av Turkiets folkmord på armenier. 52

Protester slår ekonomiskt. Affärskontrakt brutna och avbokade. 18

Ledare 13 mars: Turkiets hållning är det yttersta problemet. 118

Melodifestivalen 2010

Färska stjärnor – och favoriter Foto: Claudio Bresciani

Färska stjärnor – och favoriter

Anna Bergendahl och Erik Saade är favorittippade. Men det ser mer öppet ut än på länge inför kvällens final i Melodifestivalen. ”Helt galet.”

Guide låt för låt. DN:s Mattias Dahlström tycker till om starfältet. 1

Lyssna på alla tio låtarna. Till SVT:s hemsida.

Dahlström schalgerbloggar. ”Bergendahl sjunger lysande.”

Vad kan du om Melodifestivalen? Testa dina kunskaper.

Vilken låt vill du ska vinna i kväll?

Se resultat

Ladda för schlagerfinal!

Ladda för schlagerfinal!

Goda tips. Texmex, kyckling, läckra desserter och drinkar – här finns allt som behövs för kvällens musikfest. 4

Sahlin vill behålla undantagen i las Foto: Johan Nilsson

Sahlin vill behålla undantagen i las

Framkom i Ekots lördagsintervju. Hon vill också lagstifta om könskvotering i bolagsstyrelserna, en lag hon vill ha beslut om till 2012. 16

Sport

Satte Ferrari på plats

Sebastian Vettel i pole position. Snabbast inför F1-premiären i Bahrain.

Dawit Isaak har suttit fängslad
 dagar,  tim,  min och  sek.

Rapdröm i Gaza.

Rapdröm i Gaza. 16-åriga Tamam vill rädda världen med sång. 6

Taube 120 år.

Taube 120 år. DN.se har tagit del av två opublicerade teckningar av skalden. 29

Sopar för guld.

Sopar för guld. Opererad skipper ska leda rullstolscurlarna till Paralympics-final. 6

NUTIDSTESTET VECKA 10.

NUTIDSTESTET VECKA 10. Testa dina kunskaper om näringslivets mäktigaste kvinna och "Jihad Jane".