Kärnkraften

”Minst två kärnreaktorer kan stängas utan problem”

Publicerad 2011-04-08 00:50

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Miljöpartiet i riksdagsmotion i dag: Med anledning av haverierna i Fukushima kräver vi att minst två svenska kärnkraftsreaktorer tas ur drift under den här mandatperioden. Efter händelserna i Japan diskuteras avstängning av gamla kärnkraftsreaktorer i land efter land. Men i Sverige händer nästan ingenting. Många tror att det inte går att fasa ut kärnkraften trots att vi har bättre förutsättningar än de flesta andra länder. Nya prognoser från Energi­myndigheten visar att Sverige går mot stora elöverskott på både kort och lång sikt. Fram till 2020 beräknas överskottet bli hela 23 TWh, vilket nästan motsvarar produktionen i fem av Sveriges tio reaktorer. Det är därför fullt möjligt att redan denna mandatperiod stänga minst två reaktorer och ändå ha ett elöverskott, skriver Maria Wetterstrand och Lise Nordin.

Kärnkraftshaverierna i japanska Fukushima har skakat om kärnkraftsdebatten runt om i världen. I land efter land påbörjas, eller diskuteras, en avstängning av gamla reaktorer i avvaktan på att konsekvenserna av händelserna i Japan analyserats. Schweiz tillkännagav direkt att de ställer in planerna på att ersätta landets gamla kärnkraftreaktorer med nya och i Tyskland beslutade förbundskansler Angela Merkel att skjuta på beslutet om en livstidsförlängning för tyska reaktorer och att de som byggts före 1980 skulle stängas för säkerhetskontroller. Kina har lagt stora delar av sitt kärnkraftsprogram på hyllan, likaså Israel, och i Japan säger regeringen nu att fler reaktorer antagligen inte kommer att byggas – i stället ska förnybara energikällor sättas i centrum.

Fler liknande exempel finns, men i Sverige händer nästan ingenting. Vi bor i ett land där många tror att det inte går att fasa ut kärnkraften, detta trots att vi har bättre förutsättningar än de flesta andra länder.

Förutom vårt breda kunnande om energiteknik har Sverige bland de bästa förutsättningarna för förnybar elproduktion i världen. Vi har en lång kust med många lämpliga platser för vindkraft, god tillgång på bioenergi och inte minst stora möjligheter att använda energin smartare.

Vi har redan utbyggd vattenkraft som bara i sig ger oss mer el per person än den genomsnittliga elanvändningen i de flesta länder i Europa. Vattenkraft är dessutom synnerligen lämplig att komplettera med just vindkraft för ett tryggt och säkert elsystem

Trots att Sverige har bland de bästa förutsättningarna i världen att ha en helt förnybar elproduktion är vi bland de länder i världen som har mest kärnkraft, räknat per person.

Och trots detta beslutade riksdagen för snart ett år sedan, med minsta möjliga marginal, att tillåta nya och betydligt större kärnkraftsreaktorer i Sverige. Beslutet föregicks av en bild av att risken för kärnkraftsolyckor är i det närmaste obefintlig i välorganiserade samhällen. Eller som Hans Blix sa vid ett tal i Norge 2007: ”Chernobyl was a unique case, occurring in a rare type of reactor that lacked containment. Most of the world’s light water reactors have a containment that stops any emissions of radioactivity into the environment.”

Händelserna i Japan har visat att det inte är så enkelt. De trodde också att de förutsett alla tänkbara händelser och hade konstruerat säkerhetssystem utifrån det. Men det räckte inte. När samma händelse slog ut flera säkerhetssystem samtidigt tappade de ändå kontrollen. Ovanpå en fruktansvärd katastrof med jordbävning och tsunami har landet nu drabbats av en av de värsta kärnkraftolyckorna i världen någonsin.

Vi vet i dag mer om kärnkraftens farlighet än vad vi visste för tre veckor sedan. Vi vet att det är ännu svårare än vi trodde att förutse alla tänkbara händelser. Vi vet nu att säkerhetssystem som ska gå in när det första faller ifrån kan slås ut av samma anledning som gjorde att det första systemet havererade. Vi vet att räddningsarbetet efter en naturkatastrof kan kraftigt försvåras om det dessutom finns kärnkraftverk som komplicerar bilden. Efter Fukushima borde alla kunna vara eniga om att vi måste lära oss att stänga kärnreaktorer innan de havererar.

Men vi måste också öppna ögonen och sluta blunda för alla de möjligheter vi i Sverige har. Nya prognoser som Energimyndigheten presenterade i mars och början av april visar att Sverige går mot stora överskott av el på både kort och lång sikt.

Redan i år väntas Sverige exportera åtta terawattimmar (TWh) el och nästa år tio TWh. Det är ungefär lika mycket som de tre äldsta reaktorerna producerade 2010. Fram till 2020 beräknas överskottet bli hela 23 TWh, vilket nästan motsvarar produktionen i fem av Sveriges tio reaktorer. Detta utan att det behöver tas ett enda nytt politiskt initiativ.

I ljuset av detta är det uppenbart att det är fullt möjligt att låta ett par reaktorer tas ur drift i Sverige redan denna mandatperiod utan att det påverkar tillgången på el i Sverige. Och utan att det påverkar klimatpolitiken. Vi har för avsikt att i dag presentera detta förslag i en motion till Sveriges riksdag med anledning av händelse av större vikt.  

På lite längre sikt är det möjligt att låta fler reaktorer tas ur drift och med en framtidsinriktad energipolitik skulle det vara möjligt att klara oss helt utan kärnkraft och ändå ha en elförsörjning i balans. Detta utan att det påverkar möjligheten att nå klimatmålen. Framtidsinriktad har här den blygsamma innebörden att Sverige ska genomföra Energimyndighetens planeringsmål för vindkraft och Effektiviseringsutredningens förslag om smartare energianvändning.

Det är viktigt att komma ihåg att Energimyndighetens prognoser bygger på den politik som bedrivs i dag och de beslut som har tagits. Med en mer ambitiös politik för att bygga ut förnybar elproduktion och effektivisera elanvändningen skulle detta överskott naturligtvis kunna bli betydligt större.

I Energimyndighetens prognos har man räknat med att bara elva TWh vindkraftsel kommer till stånd av det planeringsmål om 30 TWh vindkraft som riksdagen beslutat om. Man har heller inte räknat med att det görs någon betydande energieffektivisering, trots att Energieffektiviseringsutredningen visat att man med ekonomiskt lönsamma åtgärder kan minska elanvändningen med upp emot 30 TWh.

EU:s energikommissionär Günther Öttinger sade några dagar efter olyckan i Fukushima att EU nu på allvar måste undersöka möjligheten att skapa ett energisystem utan kärnkraft, ett helt förnybart system. Det finns många studier som visar att detta är möjligt. Miljöpartiet anser att Sverige snarast bör ta fram en strategi för hur det kan göras här hemma och hur vi kan bidra till en sådan utveckling i resten av EU.

De rödgröna partierna har varit eniga om att kärnkraften ska fasas ut successivt med hänsyn till sysselsättning och välfärd och i den takt kärnkraftselen kan ersättas med el från förnybara källor samt energieffektivisering. Vi har också varit eniga om att en prövning måste göras varje mandatperiod. Från Miljöpartiet de gröna menar vi att de senaste prognoserna ger oss rätt i att det är möjligt att stänga minst två reaktorer redan under denna mandatperiod och att Sverige ändå kan ha ett överskott av el.

I hela världen omprövas nu kärnkraften. Det är hög tid att även den svenska regeringen drar några slutsatser för den svenska energipolitiken.

Vi har de bästa förutsättningarna att bygga vårt energisystem på förnybart. Underlaget från myndigheter och utredningar visar att det är fullt möjligt att ta oss dit. Sverige har ett val.

Maria Wetterstrand
språkrör Miljöpartiet de gröna
Lise Nordin
energipolitisk talesperson och riksdagsledamot Miljöpartiet de gröna

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från debatt

”Utsatta barn får ständigt sina rättigheter åsidosatta”

Barnombudsmannen: Sverige uppfyller inte de krav som Barnkonventionen ställer. Nu bör konventionen göras till svensk lag.

”Viktigt att utreda Sveriges export av försvarsmateriel”

Andreas Ekman Duse: ISP välkomnar den utredning som regeringen nu tillsätter för att se över krigsmateriellagen från 1993.

”Polisen bör bli en enda myndighet”

Bengt Svenson: Dagens uppdelning i 21 polismyndigheter och en central förvaltningsmyndighet ger inte de bästa förutsättningarna att bekämpa brott.

Foto: Scanpix

”Har ändrat mig om steriliseringarna”

Ärkebiskop Anders Wejryd: Svenska kyrkan har nog avgett många remissvar som man skulle vara främmande för i dag. Det är Gud som är evig, inte kyrkliga åsikter!

”Lärare och elever får betala för Björklunds skolreformer”

Eva-Lis Sirén och Gustav Fridolin: Behörighets­reformen och den uppskjutna legitimationsreformen är bara ett par exempel.

Mer från förstasidan

Foto: Scanpix

Prinsesstårtorna snart slut – hela landet firar

”När jag kom till jobbet i morse visste jag inget om födseln, men det gjorde kunderna”, berättar en konditor. Slutsålt och extraleveranser.

Foto: Scanpix

Hälften av intäkterna är från livespelningar

Den svenska musikbranschen lever till drygt hälften på livemusik. År 2010 köptes biljetter för 2,7 miljarder kronor. 53 procent av intäkterna.

Foto: Joakim Ståhl / SvD / SCANPIX

Nu vill Volvo sälja en ny variant av bil

Satsar i flera länder Hoppas kunna behålla kunderna som vill ha de nya bilarna även när de avancerar till större och mer lönsamma modeller.

Foto: Scanpix

15 februari kom våren till Bohuslän

Massor av snö i fjällen. Årets korta vinter är redan slut – i alla fall vid Bohuskusten, som på torsdagen officiellt klockade in meteorologisk vår.

Läget i trafiken. Håll stenkoll på Trafikverkets specialsida.

DN Debatt på Twitter

Anmäl dig till mikrobloggen. Missa inget från Sveriges tyngsta debattsida.

Så jobbar DN:s debattredaktion.

Så jobbar DN:s debattredaktion. Läs DN Debatts öppenhetsrapport om perioden 25 maj 2009 - 24 maj 2010.

Kontakt DN Debatt

Redaktör DN Debatt: Bo G Andersson
Tel: 08-738 1223
Bitr redaktör DN Debatt: Peter Ganneby
Tel: 08-738 1209
E-post: debatt@dn.se

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Har utsetts till bästa svenska nyhetssajt av Internetworld.

DN på Facebook

Klicka på gilla-knappen. Få de viktigaste nyheterna direkt i ditt Facebookflöde.