Med moderaterna i regeringsställning intar vi i ungdomsförbundet en nu ovan roll. Från att ha varit den fula ankungen i borgerligheten som stått utanför leden och i alla lägen, oftast ensamma, tagit ställning för individens frihet och liberala principer framför kollektiva lösningar så står vi inför ett val.
Vill vi rätta oss i ledet och bli en producent av framtida politiker och byråkrater till regeringen och dess kanslier eller fortsätta vara frihetens ånglok som drar resten av alliansen mot friare politiska höjder?
Den långsiktiga ambitionen råder det inget tvivel om. Vi vill ha en starkt begränsad stat vars huvuduppgift är att skydda medborgarna från hot. Men längs den vägen vill vi vara en konstruktiv samtalspartner för ett allt bättre Sverige.
Det enskilt största hindret för unga människor i Sverige är det höga skattetrycket. Väljarnas huvudmandat till den borgerliga regeringen var att sänka arbetslösheten. Det kan inte göras utan kraftiga åtgärder för att göra arbete mer lönsamt för unga människor.
Den växande betydelsen av unga väljare har gjort att vi mer än tidigare har partiets och Fredrik Reinfeldts öra när vi för fram våra politiska krav. I handen har jag ett verktyg partiet gärna har tillgång till: Sveriges troligen effektivaste kampanjorganisation. Utan Moderata ungdomsförbundets medlemmar hade det varit glest i de moderata leden under valrörelsen.
Men tillgången är villkorad, vi vill se att våra idéer får genomslag i Sveriges riksdag för att fortsätta vara en del av kampanjmaskineriet.
Mitt mål är att Moderata ungdomsförbundet ska se till att till inleda renoveringen och ombyggnaden av det svenska statsbygget. Staten har blivit som ett hus med extremt påkostade fasader, en ståtlig entrée med marmorgolv och kristallkronor i taket, men där stammarna varit eftersatta och grunden vittrat sönder. Staten måste bli mindre omfattande och flådig, och mer koncentrerat på dess kärnuppgifter. Den första saken att se över är hur staten finansieras, det vill säga hur skatter utformas.
Den höga skatten är för många grinden som hindrar dem från att kunna bygga sina liv efter egna önskemål. Skatten får aldrig vara konstruerad som ett medvetet hinder för människor att växa.
Därför är mitt mycket tydliga budskap till Anders Borg att arbetet för höjda grundavdrag och procentuell likabeskattning ska fortsätta under hela mandatperioden. Allt överskott som inte används till att sänka skatten eller betala på statsskulden är ett svek mot arbetande människor. Är man student på gymnasiet eller högskolan ska man inte behöva betala någon skatt alls på sitt extraarbete. Alliansen har tagit ett stapplade steg i rätt riktning genom ett höjt grundavdrag, men före nästa val bör vi vara avsevärt närmare 100 000 kronor.
Människor ska inte heller behöva planera sina liv och inkomster efter skattenivåer. Den mycket enkla principen att mer arbete, mer utbildning och mer ansträngning ska ge mer belöning måste gälla. Allt annat leder fel. Därför är det viktigt med ett skattesystem som är rakt och enkelt. Samma procentsats i skatt, oavsett inkomst, har i land efter land visat sig vara ett enkelt men mycket effektivt verktyg för att åstadkomma detta.
Dagens progressiva skattesystem är hånfullt mot drömmar och arbete. Bara en intellektuell elit kan bli rik på arbete. Den som vill arbeta sig till en hög inkomst, med vanligt arbete, som anställd eller som företagare, stoppas effektivt av Sveriges straffskatter.
Människors drömmar är lika många som antalet människor. Statens rimliga förhållningssätt givet detta faktum är att vara en hjälpade hand när det behövs, men ta ett rejält kliv åt sidan när människan kan själv. Den som drömmer om att bli rik i dagens Sverige eller den som vill jobba mycket under ett par år för att sedan ha råd att åka jorden runt blir missgynnad av dagens skattesystem.
Alla tusentals regler i skattesystemet stjälper vanliga människor, medan en liten elit kan köpa sig förbi kön genom avancerad skatteplanering. Därför krävs ett enkelt system som inte gynnar eller missgynnar olika former av arbete, inköp, boende eller hur mycket man väljer att jobba eller när man väljer att jobba.
Men platt skatt är inte nog för att låta människor växa av egen kraft. Nivån på skatten måste vara mycket lägre.
Självklart ska vi ta hand om dem som hamnar snett eller får problem, självklart ska vi ha en väl fungerande skola och en sjukvård i världsklass. Men det råder ingen tvekan om att skatten kan sänkas radikalt. Listan på verk och myndigheter som skulle saknas endast av dem som jobbar där kan göras lång.
Meningslösheten i att först ta ut skatt från en person för att sedan transferera tillbaka den via bidrag är uppenbar även för ett barn.
Statens kärnuppgift som är på tur för akut renovering är dess roll att skydda medborgarna. Det handlar om rättsstaten och polisen, och det handlar om det mycket eftersatta försvaret.
Alliansen har många bra förslag för att få fart på rättsväsendet. Men var är ambitionerna i försvarspolitiken? Det svenska försvarets roll i världen och dess möjlighet att bidra till ökad säkerhet för oss själva och andra har kraftigt nedvärderats i Sverige. Men försvaret är det främsta vertyg vi har för att skapa en bättre situation för andra och på så viss skapa en tryggare värld för oss själva.
Ett land som inte kan försvara sig självt upphör någonstans att vara ett land. Upphör att ha trovärdighet och upphör att vara en röst att lyssna på. Svenska försvaret måste upphöra att vara en arbetsmarknadspolitisk åtgärd och åter få till uppgift att kunna garantera Sveriges självständighet.
Hotet må vara avlägset, men inte otänkbart. Ett Ryssland som inte drar sig för att avrätta journalister och giftmörda kritiker och politiker i sina grannländer är inte ett Ryssland jag skulle kalla ofarligt eller stabilt.
Moderata ungdomsförbundet vill att regeringen upprustar det svenska försvaret och ingår i allianser så att svenskt territorium kan försvaras.
Utöver uppdraget att skydda Sverige från angrepp bör försvaret mer aktivt agera för att bevara och framtvinga fred runtom i världen.
Det största hindret för att få bukt med svält, ofrihet och humanitära katastrofer är inte bristen på västlig givmildhet. Det är bristen på västlig vilja och beslutsamhet att med våld och hot om våld hindra regeringar och rebeller från att mörda sin egen befolkning och sina grannar. Det är bristen på våld och hot om våld att hindra regeringar och rebeller att beslagta mat, hindra företagsamhet och driva sina länder in i djupa militära konflikter som konserverar fattigdom och lidande.
För att ett land ska kunna utvecklas ekonomiskt krävs institutioner såsom banker, infrastruktur och rättssystem. Men för att institutioner ska kunna växa fram krävs en trovärdighet för dess överlevnad. Den främsta biståndsinsatsen bör vara att genom militära insatser, fredsframtvingande eller fredsbevarande, skapa ett samhällsklimat där institutioner skapas. Kan vi skapa fred och upprätthålla äganderätter i fattiga länder kommer internationella företag att stå på kö för att göra investeringar.
Däremot kan man aldrig genom enbart ekonomiskt bistånd få ett land på fötter. Det enda långsiktiga, fungerande biståndet är avväpnandet av rebellgrupper och avsättande av diktatorer. Om Moderata ungdomsförbundet fick som vi ville skulle det statliga biståndsorganet Sida avvecklas.
Vårt krav till biståndsministern och försvarsminister är att sluta stryka diktaturer medhårs. Sverige ska bli en stark röst i världen som ställer krav på mänskliga rättigheter och friheter.
Försvaret kan också värna om svenskars frihet på ett mer direkt sätt. Moderata ungdomsförbundet skulle exempelvis starkt stödja om Sverige satte ihop en insatsstyrka och fritog Dawit Isaak och andra svenska politiska fångar som sitter fängslade runtom i världen för att de vågat uttala sig mot en förtryckande regim.
Vi får heller inte försumma hotet från fundamentalister. Det kan aldrig förutspås vad som sker när en svensk tidning publicerar en stötande karikatyr eller Dramaten sätter upp en kontroversiell pjäs. Hotet kan riktas mot Sverige mycket snabbt och vi får ingen förvarning via sms.
Renoveringen av staten börjar med ett skattesystem som inte står i vägen och ett rättssystem och försvar som garanterar människor frihet, utanför och innanför landets gränser. Det är kärnan i en stat, en kärna som alltför länge varit eftersatt.
Med Moderata ungdomsförbundet som påtryckningsmedel kommer jag att driva på Fredrik Reinfeldt, Mikael Odenberg, Gunilla Carlsson, Anders Borg och moderaterna att renovera det som blivit eftersatt och bygga bort det som blivit överdådigt i den svenska staten.
NIKLAS WYKMAN