Missförhållandena inom äldrevården

”Problemen med äldreomsorg inte en fråga om privat eller kommunalt”

Publicerad 2011-11-16 19:50

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Problemet med äldreomsorgen är de stora aktörernas monopol på verksamheten – oavsett om det är kommuner eller privata vårdbolag. Enskilda personer eller små vårdbolag, som har möjlighet att erbjuda hög kvalitet, har svårt att etablera sig. Tro mig, jag har varit där, skriver Ahmed Kahn - med 33 års erfarenhet av äldreomsorg.

Debatten om de usla förhållandena på vissa äldreboenden är bara en bråkdel av det verkliga problemet.

Grundproblemet ligger inte i huruvida äldreomsorgen styrs kommunalt eller privat. Hur skulle man då göra med kommuner som missköter sig, skulle deras enheter konkurrenssättas och bli privata? Problemet är de storas monopol på äldreomsorgen. Kommunerna är de största aktörerna, sedan är det bara några få bolag som exempelvis Carema som driver största delen av äldreomsorgen.

Bakom de stora vårdbolagen står en eller flera riskkapitalbolag vars enda mål är att tjäna pengar. Enskilda eller små bolag har väldigt svårt att etablera sig inom äldreomsorgen vilket enligt min mening är beklagligt.

Anledningen till att mindre aktörer har små chanser är att de stora bolagen är experter på anbudsarbete. Dessutom har kommuner ett regelverk som gör det näst intill omöjligt för exempelvis vårdpersonal att lägga anbud. Det finns vårdpersonal som jag själv, med erfarenhet av äldreomsorgens alla yrkesroller, som verkligen brinner för omvårdnadsarbetet och som vill komma in på marknaden.

Jag lade för några år sedan anbud på den enhet som jag bedrev som verksamhetschef. Jag hade en utmärkt och dokumenterad kvalitet på enheten som uppmärksammades positivt av både tv och tidning. Länsstyrelsen, anhöriga och uppdragsgivare var mer än nöjda. Dessutom var personalens sjukskrivningstal bland landets lägsta. Jag hade mycket positiva referenser från både kommunen och privata aktörer, men alla regler gjorde det omöjligt att få hem anbudet. Jag kunde bedriva ett professionellt omvårdnadsarbete men inte skriva ett professionellt anbud. Det är uppenbart att det är oväsentligt hur verksamheten i praktiken bedrivs.

Jag anser att kommunerna borde luckra upp sina regler för anbudsprocessen och ge små aktörer samma möjligheter att konkurrera som de stora. Dessutom undrar jag om det är så klokt att låta vårdbolag växa så mycket så att riskkapitalisternas intresse väcks. Man bör införa en prövningstid för alla som vinner anbud, med hård kontroll av Socialstyrelsen och Länsstyrelsen.

Vad gäller kvaliteten i äldreomsorgen (både privat och kommunal) är vi tyvärr tillbaka på samma nivå som på 70-talet, om inte sämre. Sjuksköterskor är inte längre arbetsledare utan bara konsultsjuksköterskor. Den mesta tiden sitter sjuksköterskorna och dokumenterar. En sjuksköterska ska vara en del av omvårdnadsarbetet för att kunna fånga upp brister och utbilda vårdpersonalen. Utbildningen ska vara en fortlöpande process. Man ska ställa krav på kommuner och vårdbolag att anställa personal med minst grundutbildning inom omvårdnaden. I dag finns personal som inte har någon utbildning alls. Dessutom har vissa väldigt svårt med kommunikation, vilket kan vara förödande för gamla och sjuka som själva har svårt att kommunicera.

Dokumentation har alltså blivit viktigare än omvårdnadsarbete. Personalen har ingen tid med de gamla. Är det så vi vill ha det när vi själva hamnar där? Det är något för makthavare och Socialstyrelsen att fundera på. De kommer med massa regler som i stället för att förbättra, försämrar omvårdnadsarbetet.

Viktigt att poängtera är att det satsas bra med resurser på äldrevården, men hur vi ute på enheterna förvaltar dessa resurser är avgörande för hur äldreomsorgen utformas. Vi måste tänka på att bygga en äldreomsorg för oss själva och våra anhörigas framtid.

Det är viktigt att chefer på olika enheter har klart för sig att de inte bara har ansvar för personalen, utan även för de gamla och sjuka. Som chef ska man vara medveten om vad som händer i det praktiska arbetet. Man ska våga ställa krav på sig själv och sina medarbetare. Man ska vara närvarande och aldrig vara rädd för att kommunicera med människor. Belöna de som gör ett bra jobb, uppmuntra de som gör mindre bra men är villiga att lära sig. Och sist men inte minst, våga avveckla dem som inte är intresserade och inte ens försöker lära sig.

Ahmed Khan, sjuksköterska med 33 års erfarenhet av äldreomsorg

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från debatt

”Dags för riktade sanktioner mot regimen i Azerbajdzjan”

Fredrik Malm (FP) på DN Debatt: Risken är att vi får se ännu en våg av repression i landet när Eurovision Song Contest är över. 178 28 tweets 150 rekommendationer

"Så kan problemet med djur i misshandelsrelationer lösas"

Replik. Vi har som enda skyddat boende inrättat speciellt boende för kvinnor med husdjur, skriver Ann Isaksson, Alla Kvinnors Hus. 1 0 tweets 1 rekommendationer

DN Debatt 19/5: ”När pappa slår värmer han ofta upp på hunden.” 1788 100 tweets 1688 rekommendationer

”Timbros position i skolpolitiken är ohållbar”

Slutreplik. Timbro hävdar att principen om valfrihet ska stå över alla andra mål för svensk skola, skriver Bo Malmberg, Eva Andersson och John Östh. 65 17 tweets 48 rekommendationer

Energipolitiken kommer att leda till dieselransonering

Professor Kjell Aleklett: Politiska beslut i Sverige och Europa leder till att vi använder mer diesel och mindre bensin. 173 38 tweets 135 rekommendationer

”MP måste backa från stöd för friskolor med vinstsyfte”

Ledande företrädare för partiet: I dag dominerar vinstintresset och skattepengar ­avsedda för skolan läcker ut i annan verksamhet. 507 47 tweets 460 rekommendationer

Replik Tomas Tobé (M): ”Tyvärr verkar det inte längre gå att lita på MP.” 67 12 tweets 55 rekommendationer

Mer från förstasidan

Foto: Scanpix P-piller för män har diskuterats länge, men ännu finns inget sådant piller.

Ny gen banar väg för manligt p-piller

P-piller för män snart här? Forskare har nu hittat en gen som ger friska spermier. Upptäckten ska användas för att ta fram nya preventivmedel. 20 5 tweets 15 rekommendationer

Läkemedelsbolag stoppar p-piller. Män vill kunna skydda sig. 3736 185 tweets 3551 rekommendationer

P-pillret firade 50 år. Hyllas som viktig upptäckt i kamp för jämställdhet. 3 0 tweets 3 rekommendationer

Som man, kan du tänka dig att äta p-piller?

Spår efter 27-procentigt uran

Hittades i Iran. FN:s atomenergiorgan IAEA står bakom upptäckten. Iran har hittills rapporterat att man anrikat uran upp till 20 procent.

Foto: Maja Suslin / Scanpix

Hundradelar från guldet

Sim-EM. Martina Granström tog silvermedaljen, men var bara tre hundradelar från EM-guldet på 100 meter fjäril.

DN Debatt på Twitter

Anmäl dig till mikrobloggen. Missa inget från Sveriges tyngsta debattsida.

Så jobbar DN:s debattredaktion.

Så jobbar DN:s debattredaktion. Läs DN Debatts öppenhetsrapport om perioden 25 maj 2009 - 24 maj 2010.

Kontakt DN Debatt

Redaktör DN Debatt: Nils Öhman
Tel: 08-738 1223
Bitr redaktör DN Debatt: Peter Ganneby
Tel: 08-738 1209
E-post: debatt@dn.se

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan