Den nya sjukförsäkringen
Foto: Scanpix Socialförsäkringsminister Cristina Husmark Pehrsson och arbetsmarknadsminister Sven Otto Littorin.
Dela med andra:
DN Teman i artikeln
Enkätundersökningen
Under tiden 9–23 februari undersökte Fackförbundet ST attityderna till sjukförsäkringsreformen hos sina medlemmar på Arbetsförmedlingen och Försäkringskassan. Det skedde i form av en e-postenkät som besvarades av totalt 3.521 personer (2.074 på Arbetsförmedlingen och 1.446 på Försäkringskassan). Av dem jobbar 705 direkt med stöd åt långtidssjuka (352 på Arbetsförmedlingen och 353 på Försäkringskassan). Svarsfrekvens: 38 procent. ST är största facket inom statlig sektor med ca 100.000 medlemmar.
Källa: ST
Den nya sjukförsäkringen
- Nyheter
- Försäkringskassan: ”Situationen är orimlig”
- Hälften förlorade på nya sjukregler
- ”Regeringen måste ta utredningen på allvar”
- ”ST drar förhastade slutsatser”
- Sven Otto Littorin: Ekot har fel
- Majoritet av utförsäkrade är kvinnor
- ”Vi är lite för generösa”
- Ingen sjukpenning efter sonens död
- Utförsäkrade får höjd ersättning
- Utförsäkrade får nytt stöd
”Regeringen har felbedömt de utförsäkrades vårdbehov”
Uppdaterat 2010-03-01 07:43. Publicerat 2010-03-01 00:50
Fackförbundet ST i ny rapport i dag: Handläggarna på Arbetsförmedlingen och Försäkringskassan riktar grundläggande kritik mot sjukförsäkringsreformen.
Långt fler av de utförsäkrade än vad regeringen bedömt är så sjuka att de behöver vård i första hand. Det gör att regelverket och Arbetsförmedlingens insatser inte är anpassade efter deras behov. Därtill sänks ersättningen för dem som deltar i Arbetsförmedlingens program – tvärtemot regeringens utfästelser.
Det här framkommer i en omfattande enkätundersökning bland ST:s medlemmar på Arbetsförmedlingen och Försäkringskassan. Enkäterna har gjorts under perioden 9–23 februari och omfattar 3 521 anställda. Reformen fungerar inte som det var tänkt och regeringen har grovt felbedömt vårdbehovet hos de långtidssjuka, skriver Annette Carnhede och Roger Syrén.
Fackförbundet ST kan i dag presentera den första sammanhängande rapporten om sjukförsäkringsreformen från insidan. Resultaten av undersökningen är alarmerande. Arbetsförmedlarna och försäkringskassehandläggarna själva – våra medlemmar – riktar grundläggande kritik mot reformen.
Undersökningen visar att långt fler av de utförsäkrade än vad regeringen bedömt är så sjuka att de behöver vård i första hand. Det gör att regelverk och insatser inte är anpassade efter behoven. Därtill sänks ersättningen för dem som deltar i Arbetsförmedlingens program, tvärtemot regeringens utfästelser. Dessutom räcker resurserna inte till för att hjälpa alla inom den utlovade ramtiden på tre månader.
Sjukförsäkringsreformen har vållat stor debatt. Regeringen har angett att långtidssjuka ska få individuellt utformad hjälp på Arbetsförmedlingen, att de som behöver ska få aktiva rehabiliteringsinsatser, samt att sjuka inte ska tvingas ut i arbetslivet. Om regeringen, med ministrarna Cristina Husmark Pehrsson och Sven-Otto Littorin i spetsen, står fast vid de ambitionerna så måste de lyssna på de anställda på arbetsförmedling och försäkringskassa.
När de nu slår larm måste ansvariga ministrar agera snabbt och kraftfullt för att leva upp till sina egna löften.
På frågan ”Vilken typ av stöd uppskattar du att långtidssjukskrivna som passerar den bortre tidsgränsen och utförsäkras främst behöver?” anger respondenterna att 61 procent främst behöver medicinsk rehabilitering och vård. Det är en oerhört hög siffra! Regeringen grundade sitt beslut om reformen på bedömningen att omkring 10 procent skulle vara så sjuka att de var i behov av fortsatt vård i första hand. Många remissinstanser var redan då kritiska och menade att denna bedömning var för låg.
Erfarenheten från såväl Försäkringskassan som Arbetsförmedlingen av tidigare projekt visade på en betydligt högre andel allvarligt sjuka, omkring 40 procent.
Regeringen har grovt felbedömt vårdbehovet hos de långtidssjukskrivna, trots upprepade varningar. De flesta utförsäkrade är helt enkelt fortfarande sjuka. Det är den verklighet som försäkringskassehandläggare och arbetsförmedlare ställs inför i mötet med sina klienter. Den verkligheten är helt annorlunda än den bild som regeringen utgått ifrån.
Eftersom regeringen felbedömt behoven, så följer också att de åtgärder som valts har fel inriktning. 57 procent i undersökningen anser inte att de insatser som i dag erbjuds långtidssjukskrivna är väl anpassade till behoven. Anledningen är att de utförsäkrade behöver betydligt tyngre insatser än vad regeringen bedömt.
76 procent anger att de som nu utförsäkras bör erbjudas mer av medicinsk rehabilitering och vård. 69 procent uppger att det behövs mer av arbetslivsinriktad rehabilitering än i dag. 58 procent anser att det behövs större möjligheter till subventionerade anställningar. Däremot efterlyser betydligt färre stöd för jobbsökande som till exempel matchning, coachning och CV-granskning.
Slutsatsen: de anställda ser i första hand behov av medicinsk färdigbehandling, därefter insatser som sänker tröskeln tillbaka till arbetslivet, och först därefter egentlig arbetsförmedling. Men regeringens politik bygger på motsatsen: utförsäkrade flyttas från ett system för medicinsk behandling i första hand till ett system för arbetsförmedling i första hand. Eftersom politiken inte utformas efter behoven hos de långtidssjuka, riskerar hela reformen att bli ett misslyckande.
Försäkringskassans generaldirektör Adriana Lender konstaterade nyligen (DN Debatt 9/2) att det finns fortsatta oklarheter kring centrala delar av regelverket. Det handlar om när det ska anses ”oskäligt” att hänvisa sjukskrivna till arbete och vem som är så ”allvarligt” sjuk att vederbörande har rätt till sjukpenning utan tidsgräns.
De anställda bekräftar i vår undersökning bilden av ett otydligt regelverk som inte är anpassat efter behoven hos de sjuka. 65 procent av dem som jobbar med sjukskrivna instämmer i huvudsak inte, eller inte alls, i påståendet ”De lagar, regler och politiska beslut som jag har till uppdrag att jobba efter är väl anpassade till behoven hos de människor jag ska erbjuda service”. 38 procent säger sig inte heller ha fått tillräcklig information om vad reformen innebär för deras arbete.
Ersättningen till de utförsäkrade har vållat mycket debatt. Regeringen antog först innan jul en förordning som slutgiltigt fastställde ersättningen. I samband med detta gjordes bedömningen att de flesta utförsäkrade skulle få en högre ersättning när de gick över till arbetsförmedlingen. Det här är utfästelser som Sven-Otto Littorin vidhöll så sent som den 18 februari i samband med att Försäkringskassans första, preliminära, statistik tvärtom visade på lägre ersättningar.
ST:s undersökning ger Försäkringskassan rätt. 50 procent anger att de flesta får sänkt ersättning, bara 4 procent anger att ersättningen höjs. Regeringen sviker arbetslinjen eftersom många som vill återgå till arbete faktiskt straffas ekonomiskt.
Arbetsförmedlarna anser att de resurser man fått för att klara uppdraget är otillräckliga. Arbetsförmedlingen har i dag ett tusen färre anställda än 2006, då den borgerliga regeringen tog över. Nu ska man både klara jobbkrisen och det nya uppdraget att hjälpa långtidssjuka tillbaka till arbete. Allt med mindre resurser än tidigare.
Ekvationen går inte ihop. 67 procent svarar ”nej” på frågan ”Tror du att Arbetsförmedlingen klarar uppdraget i introduktionsprogrammet att förmedla jobb och/eller stödinsatser till alla långtidssjukskrivna inom avsedd tid (3 månader i de flesta fall)?”. Försäkringskassan genomgår nedskärningar som innebär att personalen minskas med var fjärde anställd sedan 2006.
Med stöd av vad arbetsförmedlare och försäkringskassehandläggare själva anger så riktar vi följande frågor till Cristina Husmark Pehrsson och Sven-Otto Littorin:
* Hur kunde sjukförsäkringsreformen genomföras med så felaktiga utgångspunkter trots upprepade varningar?
* Vore det inte bättre med tidsgränser för när samhällets stöd ska påbörjas i stället för att tidsbegränsa individens trygghet?
* Är ni beredda att förstärka rehabiliteringen – såväl den medicinska som den arbetslivsinriktade – så att alla sjuka garanteras vård?
* Ska det straffa sig att vilja jobba, eller kommer ni att höja ersättningen så att ingen förlorar på återgång till arbete?
* Kommer ni att stärka Försäkringskassan och Arbetsförmedlingen med tillräckliga resurser för att klara målen?
ST:s medlemmar konstaterar att reformen inte fungerar som det var tänkt. Förutsättningarna måste ändras. Annars lämnas sjuka människor utan hjälp.
Annette Carnhede
ordförande, Fackförbundet ST
Roger Syrén
utredare, Fackförbundet ST
Läs mer: Sjukförsäkringen: Med kluven tunga
Visar 1-10 av 240. Per sida:
(överleare) Förstår vad du menar när du förklarat dig nej många kommer inte att klara av att leva om vi fortsätter i den linje regeringen för nu. Dom visar klart o tydligt att människor indelas i klasskillnader på hög nivå.Vi skall tydligen bli flera utteliggare o fattighjorn. Jag betalar gärna högskatt för att slippa se detta i ett så kallat välfärdsland.Önskar att människor läser på historiskt hur det var förr innan man avskaffade fattigvården mm
Britt, 12:24, 4 mars 2010. Anmäl
Svar till chockad humanist: Nej det låter inte eftersträvandsvärt, men bra att du förklarade så att alla inser vad alliansens politik kan föra med sig.
Överens, 11:55, 4 mars 2010. Anmäl
Britt, du har alldeles missförstått mig. Jag har aldrig varit emot ,att de som behöver ska få vård och är emot alliansens sjukförsäkringspolitik. Kallar mig "överlevare" för att jag inser, att jag nog inte skulle överlevt i ett annat land än Sverige.
Kanske var det dumt att överhuvudtaget ta upp den här frågan, men man måste ju våga se sanningen, eller hur?
Överlevande saningssägare, 11:47, 4 mars 2010. Anmäl
(till Överlevare) Om du har oturen att råka ut för en svår olycka och får svåra komplikationer som gör att du inte kan arbeta mer hur har du tänkt att lösa situationen då? När dina sjukdagar är slut och bedöms av sjukkassan att du har en arm kvar som du kan använda. Nu kanske du tycker att detta låter löjligt men det finns ett fall där försäkringskassan tycker att manne ifråga skall ta ett arbete liggande och använda den armen? Vad hade du gjort i den situationen?
Britt, 10:03, 4 mars 2010. Anmäl
Ja, överlevare, så kan det ju vara. Men med den här nya regimen med den vidriga synen på människors värde så får vi kanske ett naturligt urval där endast starka arbetsdugliga individer överlever. Levnadsåldern sänks= mindre kostnader i vård och omsorg. Men också arbetstillfällen som försvinner. Psykiskt sjuka tillåts begå självmord=svaga människor försvinner naturligt. Låter det som ett eftersträvansvärt samhälle?
chockad humanist, 23:43, 3 mars 2010. Anmäl
Så har vi det här med att många fler förvärvsarbetar här i Sverige än i andra jämförbara länder, särskilt bland kvinnorna. Pensionsåldern är också hög - jämför t.ex. med Grekland där folk protesterar mot att de nu kanske inte längre får gå i pension vid sextio år!
En annan förklaring, 21:20, 3 mars 2010. Anmäl
.Ja, Simon man kan fråga sig hur vi kunnat bli så sjuka och ömtåliga här i Sverige. Säkert finns det många svar på den frågan, just nu kommer jag bara på ett. Här är det många fler än i andra länder som överlevt och överlever trots sjukdom och andra påfrestningar. Så har vi t.ex. en väldigt låg barnadödlighet; många förtidigt födda överlever men blir sjukliga. Krig har vi inte haft på väldigt länge vilket bidragit till att många svaga, som inte skulle överlevt extrema påfrestningar, gjort det
Överlevare, 21:13, 3 mars 2010. Anmäl
Ja nu håller moderaterna på att utförsäkra folk till fattigjhon som måste tigga pengar på socialen. Inom äldrevården skapar man matronor som begränsar matransonerna till de gamla.Allt för att de bemedlade skall känna sig överlägsna och bli rikare.
Borgarna är på väg att återinföra 1800 talets fattigvård
Ofattbart syniskt och oetiskt 2010. För allt i världen rösta bort dem
hagman, 12:58, 3 mars 2010. Anmäl
Det stora problemet verkar vara Avsaknaden av Empati i sverige. Där människor i första han ser sin egna välfärd och skiter i dom som hamnar utan för. Hoppas att dessa empati lösa människor blir bitna av sina egna värderingar när dom blir sjuka o kasseras. För det verkar var då dom först vaknar eller?.
Ta hand om varandra och familjen var rädd om era vänner! för det är bara dom som står starka när nöden är framme.
Carina, 12:46, 3 mars 2010. Anmäl
Vi alla betalar skatt eller har gjort så innan vi blev sjuka och har betalat för att sedan kunna få hjälp när situationer uppkommit. jag känner mej jäkligt lurar som har arbetat full tid haft, hög inkomst och därav betalat mycket hög skatt i 26år för att sedan bli slängd på gatan och läsa om andra medmänniskor som beklagar sig för att dom betalar skatt för sjukfuskare? Detta med försäkrings kassan och regeringen är en parodi som nu dödar mäniskor eller strandsätter dom på gatan. Det stora proble
Carina, 12:44, 3 mars 2010. Anmäl
Visar (av totalt ).
Vill du ha en bra start på dagen?
Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.







