"S och M röstar likadant vid omröstningar i EU"

Publicerat 2009-04-09 00:50

Rapport från Junilistan om EU-parlamentet: Socialdemokraterna och de borgerliga röstar lika i nio fall av tio. I EU är den svenska politikens huvudmotståndare eniga om det mesta. Det visar en sammanställning av EU-parlamentets 535 omröstningar som Junilistan gjort i en ny rapport. Socialdemokraternas Inger Segelström röstar till exempel som Gunnar Hökmark i 87 procent av fallen. Folkpartiets Olle Schmidt röstar med socialdemokraten Göran Färm till 90 procent. I 97 procent av alla EU-parlamentets slutomröstningar är konservativa, liberala och socialdemokratiska ledamöter överens. Den politiska motsättning mellan höger och vänster, som skapar engagemang i den västerländska demokratin finns inte EU-parlamentet, skriver Junilistans ledare Sören Wibe, och partiets grundare Nils Lundgren, ledamot av EU-parlamentet.

Det politiska etablissemanget vill bygga ett enat, slagkraftigt EU som talar med en röst på världsscenen. Därför är valen till EU-parlamentet en skrämmande historia ur demokratisk synpunkt.
 

I juni i år är det val igen, men det vet bara 8 procent av medborgarna i EU-länderna. 76 procent vet inte ens att det är EU-val i år och valdeltagandet har sjunkit kontinuerligt i varje val sedan 1979. I Slovakien röstade bara 17 procent i det senaste valet (2004) och över hälften av EU-medborgarna (54 procent) säger att de är ointresserade av årets val. Allt enligt EU:s egen statistikbyrå, Eurostat.
 

I Sverige var valdeltagandet 38 procent i det senaste EU-valet (2004), vilket var mindre än hälften av valdeltagandet i riksdagsvalet två år senare. Det låga valdeltagandet brukar förklaras med att avståndet mellan väljare och valda är stort. Få kan namnen på de svenska parlamentarikerna och EU-politiken är svåröverskådlig och fylld av obegripliga orwellianska akronymer som IPRED, CDM och GUSP.
 

Men det finns också en annan förklaring.
 

Det som ger liv och engagemang i västerländsk demokrati är politiska motsättningar och framför allt då spänningen mellan höger och vänster. Men i EU-parlamentet finns inte denna spänning. Parlamentet röstar normalt ja till alla förslag med närmast nordkoreanska majoriteter. Väljarna ser inga frontlinjer i EU-politiken. Vad är det då för mening att gå till valurnorna?
 

Sedan januari 2008 har Junilistans representanter i parlamentet begärt omröstning med namnupprop vid slutomröstningen i varje ärende. Detta gör det möjligt att i efterhand analysera hur partigrupperna och enskilda ledamöter ställt sig till de frågor som behandlats. Resultatet, som vi nu sammanställt i en rapport, är förkrossande för dem som hävdar att parlamentet är ett slagfält för strider mellan europeisk höger och vänster.
 

Totalt avgjordes 535 ärenden under 2008. Bara i 2 procent av dessa tio omröstningar stod det konservativa blocket klart mot det socialistiska. Inget av dessa tio hade någon större principiell betydelse. Nio av de tio var rena åsiktsyttranden, utan betydelse för lagstiftningen.
 

I ytterligare åtta fall var läget lite oklart (i ett fall beroende på att ingen av de 217 socialisterna fanns på plats!). Men även om dessa räknas med blir enigheten förkrossande. I 97 procent av alla slutomröstningar är konservativa, liberala och socialdemokratiska ledamöter i stort sett överens! En sådan enighet är unik och saknar motsvarighet i andra demokratiskt valda parlament.
 

Inför EU-valet 2004 hävdade moderater och socialdemokrater att det är samma höger mot vänster där som i Sveriges riksdag. Därför skulle väljarna rösta höger eller vänster som vanligt för att påverka EU:s politik åt sitt håll.
 

Detta var ett vilseledande budskap. De svenska EU-parlamentarikerna från olika partier röstar även de i stor enighet. Socialdemokraterna och de borgerliga röstar lika i 9 fall av 10. Inger Segelström (S) röstar till exempel som Gunnar Hökmark (M) i 87 procent av fallen, Folkpartiets Olle Schmidt röstar till 90 procent likadant som Göran Färm (S) och Kristdemokraternas Anders Wijkman röstar till 91 procent likadant som Åsa Westlund (S). Skillnaderna mellan de båda blocken ryms inom den statistiska felmarginalen!
 

Och om man år efter år röstar likadant, tycker man rimligen likadant. Så är det också. Det gemensamma röstandet vilar på en intressegemenskap.
 

Både borgerliga och socialdemokrater är överens om att de politiska besluten i allt större omfattning skall flyttas från de nationella parlamenten till EU-parlamentet. I Sverige liksom i andra länder har Socialdemokraterna och de borgerliga i stor enighet röstat först för medlemskap och sedan successivt för alla de fördrag som driver på denna politiska maktkoncentration; Maastricht, Amsterdam, Nice och nu senast Lissabon. Det är denna politiska samsyn som manifesteras i det gemensamma röstmönstret.
I den svenska parlamentarikergruppen finns egentligen endast en märkbar skiljelinje i röstbeteendet. Den går mellan de EU-kritiska partierna och de EU-entusiastiska.
 

Junilistan röstar till exempel med majoriteten i ungefär 40 procent av alla fall. I 60 procent röstar vi mot, helt i enlighet med vårt mandat från våra väljare. Vänsterpartiet och Miljöpartiet har en mindre markerad skillnad, men den är ändå tydlig. I huvudsak går frontlinjen mellan krav på mer överstatlighet och försvar av nationellt självbestämmande.
 

Den politiska debatten inför EU-parlamentsvalet borde sakligt sett handla om denna betydelsefulla skiljelinje: alltså vad som skall beslutas i EU och vad som skall beslutas nationellt. Men det gör den inte. I år som tidigare kommer huvudtemat i valrörelsen att vara ”högern mot vänstern”, Det Blå Europa mot det Röda. Men när valet är över kommer det stora samförståndet i parlamentsarbetet tillbaka.
 

Förra gången det var val, alltså 2004, stod tjänstedirektivet i centrum. Då hade socialisterna två gånger tidigare i parlamentet röstat för de huvudprinciper (den så kallade ursprungslandsprincipen) som skulle läggas till grund för det kommande lagförslaget. Men inför valet gjordes detta till det stora slagnumret mellan höger och vänster. Efter valet enades man om en kompromiss.

I år kommer det stora slaget säkerligen att gälla det så kallade Utstationeringsdirektivet. Socialdemokraterna vill här att kommissionen skall ”öppna upp” detta, för att med en omskrivning få hjälp till en omprövning av Lavaldomen.
 

Man berättar inte att högern och vänstern redan röstat för detta i parlamentet och att kommissionen redan avslagit parlamentets begäran. Och framför allt undviker man att berätta att Socialdemokratin i samarbete med de borgerliga i stor enighet godkänt de fördrag som medfört att svensk arbetsrätt underordnas EU-rätten. Att EU över huvud kan lägga sig i utformningen av svensk arbetsrätt beror på att de borgerliga och Socialdemokraterna tidigare enats om detta.
 

Slaget pågår fram till valdagen. Men när dimmorna skingrats efter valet den 7 juni kommer allt att återgå till det gamla. Även under de kommande 5 åren kommer 97 procent av de framlagda förslagen i EU-parlamentet att besvaras med ett rungande Ja. Och i den kören kommer både de svenska moderaterna och de svenska socialdemokraterna att stämma in.

Sören Wibe
Nils Lundgren

Bloggat om artikeln(0)

(Vad är Twingly?)

Visar  (av totalt ).

Vill du ha en bra start på dagen?

Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.

Nyheter från Debatt

DN DEBATT 13 MARS

”Om ni tar bort rut-avdraget kan bara de rika köpa hjälp”

Läs mer Företagare i öppet brev till de rödgröna: Varför är en man som målar en vägg okej men inte en kvinna som vaktar barn? 206

Stockholmsdebatt

FP: Så ska vi få en skola i världsklass

Lotta Edholm: Det är genom att satsa pengarna på undervisning vi får en skola i världsklass – inte genom mer administration. Läs mer 41

Förbifart Stockholm – gökungen som tränger ut framtidens kollektivtrafik

I vinter har vi erfarit hur svårt det är att ersätta den spårbundna kollektivtrafiken i Stockholm med bussar och bilar. Ett fullsatt tunnelbanetåg ersätter tio kilometers bilkö. Läs artikeln

”Sista chansen att ta emot ensamkommande ’frivilligt’ ”

Regeringens flyktingsamordnare: Om vi inte snabbt kan lösa frågan om de ensam­kommande flyktingbarnen väntar en tvångslag för kommunerna runt hörnet. Läs artikeln

”Nu måste Bonnier våga möta kritiken om monopol”

Tretton oberoende förläggare: Bonnier utnyttjar allt mer sin dominerande ställning för att i alla möjliga led gynna försäljningen av det egna företagets produkter. Läs artikeln

KONTAKT
Redaktör DN Debatt: Bo G Andersson, tel 08-738 12 23
Bitr redaktör DN Debatt: Peter Ganneby, tel 08-738 12 09
E-post: debatt@dn.se

Nyheter från Förstasidan

ALLSVENSKAN – PREMIÄR

Tvåmålsskytten Tobias Hysén. Foto: Bildbyrån Tvåmålsskytten Tobias Hysén.

Hysén bakom premiärseger

Skyttekungen gjorde två mål. IFK Göteborg slog Kalmar med 3-0. 2

Vad kan du om allsvenskan? Test inför säsongen.

Ville erkänna folkmord 2006 Foto: Scanpix

Ville erkänna folkmord 2006

Intervju med assyrisk tidsskrift. Ville se ett officiellt erkännande av Turkiets folkmord på armenier. 54

Protester slår ekonomiskt. Affärskontrakt brutna och avbokade. 30

Ledare 13 mars: Turkiets hållning är det yttersta problemet. 123

Melodifestivalen 2010

Färska stjärnor – och favoriter Foto: Claudio Bresciani

Färska stjärnor – och favoriter

Anna Bergendahl och Erik Saade är favorittippade. Men det ser mer öppet ut än på länge inför kvällens final i Melodifestivalen. ”Helt galet.”

Guide låt för låt. DN:s Mattias Dahlström tycker till om starfältet. 3

Lyssna på alla tio låtarna. Till SVT:s hemsida.

Dahlström schalgerbloggar. ”Bergendahl sjunger lysande.”

Vad kan du om Melodifestivalen? Testa dina kunskaper.

Vilken låt vill du ska vinna i kväll?

Se resultat

Ladda för schlagerfinal!

Ladda för schlagerfinal!

Goda tips. Texmex, kyckling, läckra desserter och drinkar – här finns allt som behövs för kvällens musikfest. 4

Svenskt FN- sändebud på plats Foto: Peter Graff / AP

Svenskt FN- sändebud på plats

Till Kabul på lördagen. Diplomaten Staffan de Mistura, som tidigare har haft samma uppdrag i Irak, har lovat att försöka förbättra livsvillkoren för afghanerna.

Afghansk medielag mjukas upp. Inget totalförbud för direktsändningar från väpnade attacker. 1

Sport

Seger i sudden

Hellmyrs fixade femte match. Bollnässpelaren sänkte Sandviken och ordnade avgörande SM-semifinalmatch.

Dawit Isaak har suttit fängslad
 dagar,  tim,  min och  sek.

Rapdröm i Gaza.

Rapdröm i Gaza. 16-åriga Tamam vill rädda världen med sång. 6

Taube 120 år.

Taube 120 år. DN.se har tagit del av två opublicerade teckningar av skalden. 29

Sopar för guld.

Sopar för guld. Opererad skipper ska leda rullstolscurlarna till Paralympics-final. 6

NUTIDSTESTET VECKA 10.

NUTIDSTESTET VECKA 10. Testa dina kunskaper om näringslivets mäktigaste kvinna och "Jihad Jane".