”Sex av tio MP-väljare vill samarbeta med Alliansen”

Publicerad 2011-09-18 00:50

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Oberoende väljaranalytiker: Styrkeförhållandena i det politiska landskapet har ­förändrats tydligt under det senaste året. Mycket talar för ett dramatiskt riksdagsår. Tillsammans med Novus ställde jag den 1 till 6 september frågor till väljarna om det parlamentariska läget, samarbeten och partiernas utveckling. Undersökningen visar att väljarna fortsatt ger regeringen högt betyg. Samtidigt har oppositionen gått starkt framåt och fördubblat sitt stöd sedan förra hösten. Sju av tio S-väljare tycker att det är rätt av oppositionen att ta hjälp av Sverigedemokraterna för att fälla regeringens förslag. Sex av tio MP-väljare är i dag för ett närmare samarbete med regeringen, enligt Novus mätning. Samtidigt har tveksamheten bland borgerliga väljare mot Miljöpartiet minskat, skriver Arne Modig.

Sverige befinner sig i ett politiskt läge där nya möjligheter uppstår samtidigt som gamla problem lever kvar. Mycket talar för ett riksdagsår med dramatiska förskjutningar i politiken. Den förnyade ekonomiska osäkerheten i världen har gjort det möjligt för Moderaterna och regeringen att åter stärka sin ställning bland väljarna. Men även om man skjutit det omstridda femte jobbskatteavdraget på framtiden kvarstår problemen för regeringen att få till stånd fungerande riksdagsmajoritet i viktiga frågor.

Centern och Kristdemokraterna har inom alliansregeringen fortsatt stora problem med vikande väljarstöd. Under ledning av Håkan Juholt fortsätter Socialdemokraterna att i små steg öka sitt stöd bland väljarna. Samtidigt blir det allt tydligare att Miljöpartiet verkligen strävar efter en position i mitten i svensk politik, vilket öppnar för ett närmare samarbete mellan alliansregeringen och Miljöpartiet.

Vilken bild har då väljarna? Som oberoende opinionsanalytiker har jag tillsammans med Novus mellan den 1 och 6 september genomfört en opinionsundersökning riktad till 1 000 svenska väljare där vi ställde frågor om politiska styrkeförhållanden, det parlamentariska läget, samarbeten och partiernas utveckling. I texten nedan görs jämförelser med resultat från en motsvarande undersökning i december 2010.

Den nya undersökningen bekräftar att väljarna har stort förtroende för regeringen. Sex av tio väljare tror att alliansregeringen kommer att klara att regera Sverige fram till nästa val. Mot bakgrund av de uppmärksammande nederlagen i riksdagen under våren och den fortsatta debatten om det parlamentariska läget är detta ett gott betyg.

Samtidigt visar den nya undersökningen att de grundläggande styrkeförhållandena i det politiska landskapet på ett tydligt sätt förändrats sedan förra hösten. Vi vet sedan tidigare att förändringar i väljarnas bild av hur regeringen respektive oppositionen sköter sitt jobb ofta tidigt visar vart väljaropinionen är på väg. Regeringen får i september 2011 i stort sett samma höga betyg på sina insatser som i höstas. Men för oppositionen, som i höstas i spåren av det rödgröna samarbetets sammanbrott fick mycket låga betyg på sina insatser, har det nu gått starkt framåt. I december 2010 var det bara mycket få väljare, 14 procent, som ansåg att oppositionen skötte sig bra. Nu är den siffran mer än fördubblad. I dag anser 32 procent att oppositionen gör en bra insats. Bakom oppositionens höjda betyg ligger i första hand klart förbättrade siffror på Socialdemokraternas insatser i politiken. Men även Miljöpartiet får höjt betyg på sina insatser.

En tydlig slutsats av undersökningen är att oppositionen nu är en betydligt svårare motståndare för regeringen än för ett år sedan. Väljarna behöver uppenbarligen inte ett organiserat och sammanhållet alternativ för att tilltron till oppositionen ska öka.

Hur tycker då väljarna att oppositionen ska hantera den parlamentariska situationen? Undersökningen visar att lite mer än varannan väljare anser att det är rätt av oppositionen att med Sverigedemokraternas hjälp fälla regeringens förslag om man har samma uppfattning. Den hållningen har under året blivit starkare i många väljargrupper. Särskilt stor är förändringen bland Socialdemokraternas och Vänsterpartiets väljare där en klar majoritet i dag inte ser några problem med detta. Tvärtom tycker hela sju av tio S-väljare att ett sådant agerande är rätt. Håkan Juholt har alltså de egna väljarna med sig om han vill föra en hård oppositionslinje.

Hur ser då väljarna på Miljöpartiets strävan mot ett närmare samarbete med regeringen? Undersökningen visar att både Miljöpartiets egna väljare och de borgerliga väljarna har en positiv inställning till detta. Sex av tio MP-väljare är i dag för ett närmare samarbete med rege­ringen. En inställning som vuxit i styrka under det gångna året. De nya språkrören har därmed den interna väljaropinionen med sig om de vill närma sig regeringen. Man kan också notera att den tveksamhet gentemot Miljöpartiet som ändå finns bland vissa borgerliga väljare minskat under det gångna året.

Vad tror väljarna i dag om framtiden för de två små allianspartierna? För att få en bild av detta ställde vi i undersökningen en fråga om vilka partier man tror kommer att utvecklas och bli starkare under de närmaste åren när det gäller bra politik, bra företrädare etcetera.

Centerpartiet, som setts som Sveriges mest otydliga parti, har efter valet satsat på att utveckla politiken. Men trots partiets ansträngningar är det mycket få väljare som tror att Centern under de närmaste åren kommer att utveckla ett bra program för framtiden eller en bra politik i viktiga frågor. Resultatet visar hur svårt det är att få genomslag bland väljarna när man vill förändra bilden av ett parti. Däremot har Centerns process för att välja ny partiledare tagits väl emot, inte minst bland de väljare som utan att rösta på Centern i dag kan tänka sig att göra det. Bland dessa tror fyra av tio att Centern kommer att utvecklas och bli starkare med bra företrädare.

Värre är det för Kristdemokraterna. Undersökningen visar att Kristdemokraterna har stora problem med att skapa trovärdighet bland väljarna om det egna partiets framtida utveckling. Mycket få väljare tror att Kristdemokraterna kan utvecklas och bli starkare när det gäller sådant som bra politik i viktiga frågor, bra ideologi eller bra program för framtiden. Inte heller tycks den spirande debatten om en ny partiledare väcka hopp om en framtida god utveckling för Kristdemokraterna.

När riksdagsåret 2011/12 nu börjat inleds en politisk höst där förändrade styrkeförhållanden, förmåga till profilering, sammanhållning, utveckling, vilja att ta strid och nytänkande i existerande eller ännu inte prövade samarbeten ger nya utmaningar för både regeringen och oppositionen.

Det nya politiska landskapet ökar riskerna för den som inte rätt förstår sin tid. Men för den som kan hantera utmaningarna väntar stora möjligheter.

Arne Modig

oberoende opinionsanalytiker, knuten till Greatness Public Relations, fil dr i sociologi, tidigare opinionsansvarig vid opinionsinstituten IMU-Testologen, Demoskop, Temo/Synovate och Novus.

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från debatt

”Vapenexport lämpar sig inte för demokratiska samtal”

Replik. Många undrar nog när det demokratiska samtalet ägde rum som ledde till den här politiken, skriver journalisten Christopher Holmbäck.

Replik. ”Vapenexport till diktaturer slår rekord – regeringen förhalar.”

DN Debatt 22/2. ”Viktigt att utreda Sveriges export av försvarsmateriel.”

”Utsatta barn får ständigt sina rättigheter åsidosatta”

Barnombudsmannen: Sverige uppfyller inte de krav som Barnkonventionen ställer. Nu bör konventionen göras till svensk lag.

”Viktigt att utreda Sveriges export av försvarsmateriel”

Andreas Ekman Duse: ISP välkomnar den utredning som regeringen nu tillsätter för att se över krigsmateriellagen från 1993.

”Polisen bör bli en enda myndighet”

Bengt Svenson: Dagens uppdelning i 21 polismyndigheter och en central förvaltningsmyndighet ger inte de bästa förutsättningarna att bekämpa brott.

Foto: Scanpix

”Har ändrat mig om steriliseringarna”

Ärkebiskop Anders Wejryd: Svenska kyrkan har nog avgett många remissvar som man skulle vara främmande för i dag. Det är Gud som är evig, inte kyrkliga åsikter!

Mer från förstasidan

Skärmdump Youtube Franska journalisten Edith Bouvier i Youtubeklippet.

Journalister vädjar om hjälp i Syrien

”Jag behöver opereras.” I ett Youtubeklipp vädjar skadade journalisterna Edith Bouvier och Paul Conroy om eldupphör.

Upproret i Syrien. Minst 6.000 människor har dött, enligt FN:s siffror.

Foto: AP

Nu åtalas Manning för Wikileaksläcka

Misstänks ha hjälpt USA:s fiender. 24-årige soldaten Manning åtalas nu på 22 punkter. Förklaras han skyldig riskerar han livstids fängelse.

Foto: Scanpix

Bannerhed får Borås Tidnings debutantpris

Författaren Tomas Bannerhed prisas för sin debutroman ”Korparna”, som han även vann Augustpriset för. Debutantpriset 2012.

Augustpriset till Bannerhed. För sin debutroman.

Recension av ”Korparna”: Vilket nervigt och spännande språk!

Fler hotbrev till politiker

Fler kongressmedelmmar i USA har fått brev. ”Risken för att någon skadas är fortfarande väldigt påtaglig”, säger senatens säkerhetsansvarig.

DN Debatt på Twitter

Anmäl dig till mikrobloggen. Missa inget från Sveriges tyngsta debattsida.

Så jobbar DN:s debattredaktion.

Så jobbar DN:s debattredaktion. Läs DN Debatts öppenhetsrapport om perioden 25 maj 2009 - 24 maj 2010.

Kontakt DN Debatt

Redaktör DN Debatt: Bo G Andersson
Tel: 08-738 1223
Bitr redaktör DN Debatt: Peter Ganneby
Tel: 08-738 1209
E-post: debatt@dn.se

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Har utsetts till bästa svenska nyhetssajt av Internetworld.

DN på Facebook

Klicka på gilla-knappen. Få de viktigaste nyheterna direkt i ditt Facebookflöde.