På måndag tas slutgiltigt beslut i kommunfullmäktige om Slussen. Trafikplanerare Martin Nilsson förespråkar Nya Slussen.
I dagarna ska de styrande politikerna i Stockholms stad ta beslut om Slussens framtid. Det är inte en dag för tidigt. Trafikapparaten byggdes under en tid när bilen stod i centrum och allt som inte kom med bilen var tvunget att flytta på sig. Att försöka ta sig gående från Södermalmstorg ner mot Gamla stan innebär att du antingen måste passera ett antal starkt trafikerade vägar eller ner i gångar och tunnlar som luktar fränt och är kraftigt nedslitna.
Det förslag som nu ligger uppe för beslut prioriterar främst de människor som inte använder sig av personbil. I stället lyfts gående, cyklister och kollektivtrafikanter fram som ett prioriterat objekt i stadsrummet, något som kommer att gagna hela stadsmiljön. De som starkt uttalar sig för att skjuta upp beslutet för att utreda på nytt eller som förespråkar en renovering av trafikapparaten kan knappast tillbringa allt för mycket tid vid dagens Slussen.
Trafikapparaten var redan för länge sedan en oerhört smutsig och sliten miljö. Att tvinga ner gående i tunnlar innebär en stark otrygghetskänsla, liggande förslag minimerar detta. Att gå ner till den nuvarande bussterminalen är allt annat än trevligt. Det luktar illa och är en hemsk miljö för både förare och passagerare.
En del av nejsägarna förespråkar en nedgrävning av tunnelbanan samtidigt som de hänvisar till det byggkaos som de tror uppstår med nya Slussen.
Men ombyggnaden av Slussen är en västanfläkt jämfört med det kaos som en nedgrävning av tunnelbanan skulle innebära.
En nedgrävning av tunnelbanan skulle medföra månadslånga avstängningar av en av tunnelbanans mest centrala passager. Det antalet bussar som skulle behöva uppbringas finns kanske inte ens i Sverige i dag, för att inte tala om vart dessa bussar ska köra.
Tyvärr är det svårt att ta Kulturslussens förslag på allvar, att komma med ett helt nytt förslag dagarna innan beslut om nya Slussen ska tas kan inte anses vara seriöst.
Diskussionen kring Slussen har pågått under många år och det är beklämmande att se att politikerna i Stockholm under många år inte velat ta ansvar i frågan. Stockholmarna är värda ett nytt Slussen så fort som möjligt, det finns inte tid att vänta med beslutet till efter valet 2014.
Kollektivtrafikanterna, de gående och cyklisterna förtjänar ett Slussen anpassat till 2000-talets miljö.
Martin Nilsson, kollektivtrafikplanerare, Stockholm