”Miljöpartiet – en tvärbroms för tillväxten”

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Miljöpartiet vill stoppa ungefär hälften av alla utvecklingsprojekt i Stockholmsregionen. Det handlar bland annat om tusentals bostäder, men också service, infrastruktur och arbetstillfällen, skriver moderaterna Johnny Munkhammar och Magnus Nilsson.

Stockholmsregionen är Sveriges främsta tillväxtmotor. Här växer de nya företagen och produkterna fram – och med dem följer jobben. Ett gott företagsklimat i de flesta av länets kommuner förklarar mycket av framgångarna.

En avgörande komponent för att ge Stockholm chansen att utvecklas vidare är utveckling av infrastrukturen. I dag pågår flera stora projekt, som Norra länken, som kommer att ge bättre förutsättningar för företag och jobb. Vi moderater har drivit på.

Men på den rödgröna sidan ser det annorlunda ut. Miljöpartiet vill stoppa ungefär hälften av alla utvecklingsprojekt i Stockholmsregionen. Det handlar bland annat om tusentals bostäder, men också service, infrastruktur och arbetstillfällen.

Det visar en rundringning till politiker i Stockholmsregionen som har genomförts under augusti. Miljöpartiet är ett parti som i Stockholmsregionen är stadigt förankrat i vänsterblocket. Bara i en kommun deltar de i en koalition med borgerliga partier.

Partiet är tydligt i sitt motstånd mot utveckling av Stockholmsregionen. Av 58 utvecklingsprojekt där Miljöpartiet haft en tydlig inställning har partiet varit för 30 och emot 28.

Men de kamouflerar ofta sitt motstånd. De framför detaljsynpunkter som i praktiken gör projekten ogenomförbara. Större projekt sker nästan alltid i form av ”paket” med bostäder, kontor, vägar och kollektivtrafik. De ekonomiska transaktionerna innefattar både kommuner och privata företag och inbegriper inte bara pengar utan även markbyten, byggrätter och liknande. Alla bitar på måste falla på plats och volymerna är kritiska för de ekonomiska kalkylerna.

Att göra ett projekt totalt sett mindre, minska kontorsytan, minska kommersiella ytor, minska mängden parkeringsplatser, stoppa en utbyggnad av vägkapacitet eller ändra relationerna mellan bostadsrätter och hyresrätter kan lätt tippa kalkylen från vinst till förlust. Det är således fullt möjligt att vara emot ett projekt samtidigt som man säger sig vara för det men med ”en grön profil”. I praktiken faller då projektet. Miljöpartiets nej till fler stormarknader i regionen är ett exempel på detta.

Det benhårda motståndet mot vägbyggen har naturligtvis också konsekvenser för bostäder, kontor och service. Planering och uppförande av uppemot 10.000 bostäder under de närmaste åren skulle ha hotats om Miljöpartiets politik hade blivit verklighet under mandatperioden.

Slutsatsen är tydlig. Om de får större inflytande kommer utvecklingen av Stockholmsregionen att kraftigt bromsas. Färre skulle komma fram i tid, färre jobb skapas, färre bostäder byggas.

Dessutom skulle förutsättningarna för kollektivtrafik och lokala lösningar bli sämre. Stora utvecklingsprojekt innefattar ofta flerbostadshus och hyresrätter, vilket ger stora koncentrationer av människor och därmed underlag för kollektivtrafik och handel. De riskerar att stoppas av Miljöpartiet.

Utbyggnaden av småhusområden och permanentboende i fritidshusområden är betydligt lättare att genomföra men ger just det som Miljöpartiet säger sig vara emot – främst bilberoende.

Priset blir ännu större bostadsbrist, färre jobb, sämre närservice och ännu större fokus på Stockholms innerstad. Och det kommer att betalas främst av unga människor som ännu inte etablerat sig på bostads- och arbetsmarknaderna.

Orsaken till deras politik är naturligtvis inte att de inte gillar Stockholm. Snarare är förklaringen ett dogmatiskt motstånd mot tillväxt, handel och transporter. Men vägen till en bättre och grönare Stockholmsregion heter inte bilköer, bostadsbrist och arbetslöshet. I stället ska vi se till att fler kommer fram i tid, moderna bostäder byggs och jobb skapas.

Johnny Munkhammar
riksdagskandidat (M) Stockholms län

Magnus Nilsson
ordförande för Miljö- och hälsoskyddsnämnden och ledamot av kommunstyrelsen i Solna (M)

Författare till den nya rapporten ”Tvärbromsen – Miljöpartiets nej till infrastruktur i Stockholm” (Moderaterna i Stockholms län) som publiceras på måndag.

Läs mer: MP svarar: ”Moderaterna förväxlar klimathotet med Miljöpartiet”

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från debatt

”Snabbtåg mellan Stockholm och Oslo halverar restiden”

Företrädare för stat, kommuner och landsting: Detta skulle inte bara gynna huvudstadsregionerna utan även tillväxten längs hela sträckan.

”Hasardinslagen i PPM fräter på hela pensionssystemet”

Göran Arrius, Saco: Grunddragen i pensionssystemet är kloka. Men tio år efter införandet behöver uppgörelsen mellan partierna renoveras.

”Här är sju punkter för ett Sverige med rättvisa löner”

Företrädare för fem fackförbund: Yrken som i huvudsak innehas av kvinnor värderas systematiskt lägre än likvärdiga yrken där män dominerar.

Replik Jessica Rosencrantz (M): ”Öppen välfärdssektor ger högre löner.”

”Självägande bönder förebild för grön kapitalism”

Replik. Kanske är det i Sverige, där det finns en tradition med självägande bönder, som en grön kapitalism kan ta form, skriver Kristina Jonäng (C).

”Sverige måste handplocka utländska forskarstjärnor”

Jan Björklund: Sverige kan inte vila på gamla lagrar. Astra Zenecas besked om att lägga ned forskningen i Södertälje är en nyttig väckarklocka.

Replik Socialdemokratiska studentförbundet: ”Doktorander behöver klart förbättrade villkor.”

Replik Alexandra Waluszewski, Uppsala universitet: ”Sverige – en forskningsbananrepublik?”

Mer från förstasidan

Foto: Drago Prvulovic / Scanpix

Bluffaffärer orsak till Malmömorden

Nya uppgifter om morden i Malmö. Minst fyra av dödsoffren ska ha koppling till internetrelaterade blufföretag. Det uppger källor för TT.

Fyra begärda häktade. Misstänks för mordet vid ett gatukök i Malmö.

Foto: AP

Forskare: Så smart blir du av lite vodka

Ökad kreativitet. En grupp män, som drack sig lätt berusade, löste fler verbalt krävande problem snabbare än en grupp helt nyktra män.

Foto: Bildbyrån

Tre nya mål från Guidetti

Se sista målet här. John Guidettis succé i den holländska ligan fortsätter. På söndagen gjorde svensken tre nya mål.

DN Debatt på Twitter

Anmäl dig till mikrobloggen. Missa inget från Sveriges tyngsta debattsida.

Så jobbar DN:s debattredaktion.

Så jobbar DN:s debattredaktion. Läs DN Debatts öppenhetsrapport om perioden 25 maj 2009 - 24 maj 2010.

Kontakt DN Debatt

Redaktör DN Debatt: Bo G Andersson
Tel: 08-738 1223
Bitr redaktör DN Debatt: Peter Ganneby
Tel: 08-738 1209
E-post: debatt@dn.se

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Har utsetts till bästa svenska nyhetssajt av Internetworld.

DN på Facebook

Klicka på gilla-knappen. Få de viktigaste nyheterna direkt i ditt Facebookflöde.