Stockholmsdebatt

”Nya miljözonsregler ger inte renare luft”

Publicerad 2013-03-05 17:21

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

På DN Debatt (28/2) berättade infrastrukturminister Catharina Elmsäter-Svärd (M) och Stockhoms miljöborgarråd Per Ankersjö (C) att regeringsbeslut nu togs för att förhindra att äldre fordon körs i Miljözon på alternativa dieseldrivmedel, och att beslutet skulle ge renare luft. Man påstår bland annat att ”syntetiska drivmedel” inte ger renare avgaser, skriver debattörer i transport- och miljöbranschen.

Stämmer det då? Den luftförorening som till exempel Stockholms Läns Landsting anger som mest problematisk är kvävedioxid (NO2). Regeringen har nyligen gett ett regeringsuppdrag till Transportstyrelsen att utreda hur utsläppen av sot från arbetsmaskiner kan minskas. Bland annat WHO och Arbetsmiljöverket (AV) anser att giftiga kolväten i dieselavgaser, partikelburna och i gasform, är det allvarligaste hälsoproblemet med dieselavgaser. 

Då syntetiska paraffinoljor enligt EU-standard CEN TS 15940, baserade bland annat på naturgas, fackelgaser och biomassa, används istället för råoljebaserad dieselolja, minskar utsläppen av sot med 90 till 99 procent. När fordon som kör på den syntetiska paraffinoljan EcoPar åker till Bilprovningen och mäter sot i avgaserna (opacitetsmätning) fås ett k-värde - ju lägre k-värde, desto lägre utsläpp av sot. Även äldre EURO2-fordon får k-värden på 0.0, det vill säga inga utsläpp av sot.

Även nyare EURO4-fordon med partikel-katalysator får ha opacitetsvärden på 0.1 och 0.2. Slutsats: Det blir INTE lägre utsläpp av sot med nyare EURO4-fordon som får köra i miljözon.

De flesta partikelkatalysatorerna (ofta felaktigt benämnda ”partikelfilter”) som fångar och bränner bort partiklar i avgaserna (sot, samt aerosoler av oförbränt drivmedel) oxiderar NO i avgaserna till den mycket skadligare avgaskomponenten NO2. Utsläppen av NO2 blir högst med EURO4-fordon med partikelkatalysator, på grund av att de saknar NOx-rening.

Äldre EURO2- och EURO3-fordon har mycket lägre utsläpp av NO2.

Syntetisk paraffinolja innehåller inga giftklassade ämnen, till skillnad från råoljebaserad dieselolja. Därigenom blir kolväten och partiklar i avgaserna vid användning av syntetisk paraffinolja signifikant mindre giftiga, jämfört med dieselavgaser. Enligt till exempel docent Jim Olsson, expert på bränslerelaterade emissioner, och även enligt professor Christer Johansson på ITM, kan högre halter av giftiga ämnen i avgaserna mätas upp även från nya fordon med katalysatorer, om de kör på giftiga drivmedel.

Slutligen: De ändrare reglerna för miljözon är inte kostnadseffektiva. Det är mycket kostsamt att byta fordon efter bara halva den tekniska livslängden på fordonet. De nya reglerna leder till det. Nya bussar och lastbilar kostar 1.5 miljoner kr styck. Turistbussar och specialfordon kostar cirka fem miljoner kr styck.

Ombyggnation med eftermontering av katalysatorer på äldre fordon hinner inte göras fram till 1 september. Verkstäderna hinner inte med. Den billigaste lösningen, som även fungerar bäst vid körning i låg hastighet i innerstaden i miljözon, är att använda syntetisk paraffinolja som drivmedel. Det ger även minst utsläpp av sot, NO2 och giftiga kolväten.

Andreas Eklund, FoU-chef, EcoPar AB, syntetiska drivmedel

Claes Trägårdh, f d enhetschef på Arbetsmiljöverket (pensionerad)

Toni Schöfelder, Bussresearrangörernas Riksförbund

Curt Jörnåker, vd, O&CT Åkeri, specialtransporter med specialfordon

Läs mer: ”Skärpta miljöregler ska ge bättre luft i Stockholm”

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från debatt

”Idrottspeng skulle få fler ungdomar att röra på sig”

Joar Horn och Daniel Somos (M): En idrottspeng skulle skapa motivation hos föreningar att satsa på breddidrotten och locka nya ungdomar. 194 20 tweets 174 rekommendationer

Repliok. ”Okunnigt förslag om idrottspeng.”

Replik. ”Fritidspeng skulle hämma idrotten.” 13 13 tweets 0 rekommendationer

”En bra klimatpolitik kräver ett rödgrönt samarbete”

Vänsterpartiets partiledare Jonas Sjöstedt: MP och V delar många ståndpunkter, inte minst när det gäller klimatpolitiken. 850 30 tweets 820 rekommendationer

”Stoppa EU:s strafftullar mot kinesiska solpaneler”

Carl B Hamilton (FP): Den 5 juni väntas EU besluta om 40 procents strafftull på solpaneler från Kina för att skydda den inhemska industrin. 475 52 tweets 423 rekommendationer

”Sverige bör gå i bräschen för nordisk mikrofinans”

Ekonomiforskare. Mikrofinans förknippas med länder som Bangladesh men går att anpassa till Norden, skriver Pontus Engström och Lars Oxelheim. 164 32 tweets 132 rekommendationer

”Vårdkvaliteten måste alltid vara viktigare än väntetiden”

Överläkare vid Karolinska. Socialstyrelsens nya utredning riskerar att reducera frågan om akutsjukvården, skriver Åke Andrén-Sandberg. 2560 74 tweets 2486 rekommendationer

Mer från förstasidan

Foto: Justin Tallis / AFP

Fler gripna efter ”terrormordet”

Kända av säkerhetstjänsten sedan tidigare. Sammanlagt har fyra personer gripits efter mordet på en brittisk soldat i London på onsdagen.

Kvinnor ingrep vid yxmord. Visade stort mod vid attacken. 56 4 tweets 52 rekommendationer

Högerextremister i protest. Sammandrabbning med polis. 40 6 tweets 34 rekommendationer

Superman nummer 1 hittades i en husvägg

Isoleringsmaterialet i det gamla huset som David Gonzalez köpte nyligen visade sig vara värdefullt – mycket värdefullt. Läs mer. 20 4 tweets 16 rekommendationer

Foto: ”Sömmerskor” (något beskuren) av Eva Bonnier 1887.

En kvinnas pakt med penseln

Eva Bonnier har återfått sin rättmätiga plats i konsthistorien, med en ny biografi och stor utställning på Waldemarsudde. DN Plus.

DN Debatt

Redaktör DN Debatt: Nils Öhman
Tel: 08-738 1223
Bitr redaktör DN Debatt: Lars Boström
Tel: 08-738 1209
E-post: debatt@dn.se
Twitter: @DNDebatt

DN:s debattsidor

DN Debatt
E-post: debatt@dn.se

DN Debatt Sthlm
E-post: sthlm.debatt@dn.se

Kulturdebatt
E-post: kulturdebatt@dn.se

DN:s insändarsida
Skriv i DN

E-post: skrividn@dn.se
Skriv kort och underteckna med namn och ort. Bifoga namn och adress. Publiceras endast i papperstidningen och på dagensnyheter.se.

Mer från DN.se

DN.se på agendan

Allt om hockey-VM

DN:s VM-sajt. Live-tv, resultat, intervjuer och reportage – under hela VM.