”Stockholmskommuner fördyrar bostadsbyggandet”

Publicerad 2010-06-11 00:29

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Flera Stockholmskommuner sätter i dag krokben för ett mer kostnadseffektivt byggande genom lokala byggregler vid bygglovsförfarandet och krav vid försäljning av den mark kommunen själv äger. Detta fördyrar bostadsbyggandet och gör att bostadsbristen ökar, skriver Trä- och möbelindustriförbundet.

Såväl kommun- som rikspolitiker lyfter ofta fram ambitionen att byggkostnaderna ska minskas. Men när vi ser hur många kommuner agerar och att regeringen inte gör något åt saken undrar vi om det finns ett intresse av att gå från ord till handling. Det är politiskt korrekt att sträva efter att sänka byggkostnaderna men som politiker har många inget att vinna på ökat byggande. Trä- och möbelindustriförbundet, TMF, kräver att regeringen tar krafttag för att se till att Stockholmskommunerna öppnar för försäljning av mark till fler aktörer än vad som i dag är fallet. Det är också viktigt att vi får bort lokala byggregler.

För att ta reda på varför många kommunpolitiker inte går från ord till handling för att få ner byggkostnaderna har TMF rest runt till ett flertal för att ta reda på varför det inte byggs mer. Vår studie visar dessvärre att flera Stockholmskommuner sätter krokben för ett mer kostnadseffektivt byggande genom lokala byggregler vid bygglovsförfarandet och krav vid försäljning av den mark kommunen själv äger.

Problemen med kommunernas agerande i bostadsfrågor har lyfts fram tidigare, senast i regeringens utredning ”Sega Gubbar” (en uppföljning av Byggkommissionens betänkande ”Skärpning gubbar” 2009:6) som pekar på att konkurrensen inom byggsektorn blir lokal på grund av att kommuner har olika tillämpningar och lokala byggregler. Det finns många lokala byggregler. TMF har fått rapporter om energikrav som avviker från Boverkets byggregler. I vissa fall förekommer olika krav på taklutningar och maximal höjd från marken. Det förekommer även olika krav för tillgänglighetsanpassningen. Ibland finns det starka lokala byggbolag som sätter normen för vad som gäller i en viss kommun. Detta agerande höjer byggkostnader.

Ett annat problem som tas upp i ”Sega gubbar” är hur kommunernas agerande vid markförsäljningar leder till att endast ett fåtal aktörer får ta del av den byggbara marken. I dag ägs en stor del av marken i Sverige av landets kommuner. Ofta utesluts mindre aktörer från markförsäljningar, vilket skapar en oligopolliknande marknad. Det handlar om krav på att byggbolaget, till exempel, måste köpa minst 20 tomter eller att bolaget ska bygga en skola i närheten. Detta agerande utesluter många konkurrenskraftiga aktörer från marknaden helt och hållet.

Det är viktigt att regeringen eller kommunerna själva ser till att fler aktörer än i dag kan ta del av mark vid försäljning. Vi är också angelägna om att regeringen tillser att Sverige har enkla och enhetliga byggregler . Flera Stockholmskommuner bidrar i dag till att fördyra bostadsbyggandet och därmed öka bostadsbristen.

Daniel Wennick
chef Bygga inom TMF

Mikael Olsson
ordförande TMF:s trähusgrupp

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från debatt

”Det är politikernas fel att tåget är dyrare än flyget”

Miljöpartiet: I stället för att subventionera flyget med gigantiska summor borde politikerna satsa på den miljövänligare tågtrafiken.

"Vi förbereder inte inför en förväntad dieselransonering"

Replik. Det är inte sant att vi förbereder för en kommande förutsedd dieselkris, skriver experter vid Energimyndigheten.

DN Debatt 24/5. ”Dagens energipolitik leder till dieselransonering.” 182 38 tweets 144 rekommendationer

”Dags för riktade sanktioner mot regimen i Azerbajdzjan”

Fredrik Malm (FP) på DN Debatt: Risken är att vi får se ännu en våg av repression i landet när Eurovision Song Contest är över. 224 32 tweets 192 rekommendationer

"Så kan problemet med djur i misshandelsrelationer lösas"

Replik. Vi har som enda skyddat boende inrättat speciellt boende för kvinnor med husdjur, skriver Ann Isaksson, Alla Kvinnors Hus. 1 0 tweets 1 rekommendationer

DN Debatt 19/5: ”När pappa slår värmer han ofta upp på hunden.” 1789 100 tweets 1689 rekommendationer

”Timbros position i skolpolitiken är ohållbar”

Slutreplik. Timbro hävdar att principen om valfrihet ska stå över alla andra mål för svensk skola, skriver Bo Malmberg, Eva Andersson och John Östh. 76 18 tweets 58 rekommendationer

Mer från förstasidan

Foto: AFP Bankias huvudkontor i Madrid.

Spansk bank ropar efter miljardhjälp

Begär 19 miljarder euro av regeringen. Spaniens fjärde största bank Bankia är illa ute och ber därför om ekonomisk hjälp.

Sänkt betyg för svenska banker. Nordea och Handelsbanken. 22 0 tweets 22 rekommendationer

Svajig börsvecka. Skuldkrisen påverkade Stockholmsbörsen.

Kreditbetygsbjässarna. Därför får de marknaden att skälva. 12 1 tweets 11 rekommendationer

Vad vet du om skuldkrisen? Visa vad du kan i frågesporten.

Foto: Scanpix

Teknikdistraherade nytt trafikproblem

Fotgängare blir ouppmärksamma. Oroande siffror gällande olyckor med fotgängare med portabla teknikprylar kommer bland annat från Sydney.

Foto: Scanpix

Mejlen kan ge hjärtbesvär

Din mejlbox kan vara skadlig. Stressen över att kolla efter nya mejl gör att hjärtat hela tiden slår för snabbt, visar en ny studie.

Död man hittad i skogsparti

I Alby i Botkyrka. Polisen visste på lördagskvällen inte om mannen utsatts för något brott, men en förundersökning om mord inleddes. 6 0 tweets 6 rekommendationer

DN Debatt på Twitter

Anmäl dig till mikrobloggen. Missa inget från Sveriges tyngsta debattsida.

Så jobbar DN:s debattredaktion.

Så jobbar DN:s debattredaktion. Läs DN Debatts öppenhetsrapport om perioden 25 maj 2009 - 24 maj 2010.

Kontakt DN Debatt

Redaktör DN Debatt: Nils Öhman
Tel: 08-738 1223
Bitr redaktör DN Debatt: Peter Ganneby
Tel: 08-738 1209
E-post: debatt@dn.se

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan