Ja, Richard Murray, Folkpartiet menar allvar med att staden bäst byggs genom många samtal och att många kan påverka. Det är precis därför som vi i Folkpartiet vill att staden ska besluta om en mer aktiv medborgardialog när den nya strategin för Arkitektur Stockholm ska antas under hösten. Folkpartiet har under processen kring Slussens ombyggnad tillhört de kritiska rösterna. Vi har pratat, lyssnat och framfört synpunkter. Detta är ett av skälen till att det nuvarande Slussen-förslaget är starkt förändrat. Många av stockholmarnas förslag har varit bra och har fått förändra utformningen. Men staden kan bli bättre. Stockholm ska bli än mer lyssnande i alla kommande byggprojekt!
Dialogen kring Slussens framtid har pågått sedan tidigt 1990-tal. Mängder av förslag har presenterats, diskuterats och samråtts. När allmänheten exempelvis fick tycka till om frågan om rekonstruktion eller ny utformning under programsamrådet 2007, föredrog en klar majoritet en ny lösning för Slussen. Det nuvarande förslaget är således ett resultat av alla utredningar, samråd, remisser och de tusentals synpunkter som kommit in under den öppna medborgardialog som skett under de senaste åren. Det faktum att tre av fyra stockholmare (enligt Demoskop) nu ställer sig positiva till det nya förslaget visar att samrådsprocessen har fungerat och att majoriteten av stockholmarnas förändringsförslag har kunnat inarbetas.
Den ombyggnad som vi nu står inför har därmed diskuterats grundligt under lång tid, och att dra ut på tiden ytterligare genom nya utredningar eller att riva upp förslaget från grunden är inga bra alternativ. Tyvärr kommer inget förslag anses vara perfekt av alla. En ny utredning kommer inte ändra på detta faktum, utan skulle endast fördröja projektet ytterligare. Från Folkpartiets sida anser vi att det nu är hög tid att gå från ord till handling. Många stockholmares röster har blivit hörda och Slussen är i akut behov av ombyggnad.
Det nya förslaget till detaljplan för Slussen presenterar en lösning för hur Slussen återigen ska bli en vacker och tillgänglig del av Stockholm, med en modern trafiklösning som respekterar platsens historiska värden liksom kultur- och stadsmiljövärden.Vi folkpartister är stolta över att ha fått gehör för att minska exploateringsgraden, och de byggnader som tidigare skymde utsikten över Mälaren och Saltsjön är numera helt borta. De låga glashusen på Södermalmstorg skapar en levande mötesplats på torget året runt, och kommer bli ett välkommet tillskott i serviceutbudet som gör att ännu fler stockholmare kan njuta av denna vackra plats. Utformningen och höjden på glashusen tåls dock att vidare diskuteras.
När det gäller vägbrons utformning är det viktigt att minnas att över hälften av vägytan som idag täcker vattnet försvinner. Mindre betong och mer vattenspegel! Dagens tolv körfält över Slussen blir åtta, varav två har reserverats för kollektivtrafiken. Den nya lösningen är dessutom flexibel och i framtiden kan körfälten fördelas på ett annat sätt för att ge ännu mer plats åt spårvagnar, bussar samt gång- och cykeltrafik. Kollektivtrafiken ökar i betydelse i Stockholm, och när den nya Slussen utformas måste vi säkerställa att staden kan möta ökade mängder av passagerare från en växande storstadsregion. Brons exakta utseende är dock något som fortfarande kan diskuteras.
När tunnelbanan till Nacka byggs – för den kommer verkligen att behövas i framtiden – bedömer SL att det ändå kommer att finns ett behov av en bussterminal vid Slussen. Att den bussterminal vi bygger skulle vara onödig finns det således inga som helst grunder för. När vi placerar den nya bussterminalen under Katarinaberget frigör vi dessutom värdefull yta vid Stadsgårdskajen så att mer plats blir tillgänglig för gång- och cykeltrafik liksom för en utbyggd båttrafik. Dessutom blir det med den nya lösningen mycket lättare att byta mellan tunnelbana, buss, Saltsjöbanan och båttrafik.
Slussen är en viktig knytpunkt för stadens infrastruktur och utgör entrén till Söder. Med respekt för historiska, kultur- och stadsmiljövärden ska en föråldrad och överdimensionerad trafikapparat nu ersättas av en modern och vacker mötesplats för alla stockholmare. I de avslutande justeringarna av detaljplanen är det oerhört viktigt att de synpunkter som stockholmarna har lämnat in under utställningstiden vägs in, så att bästa möjliga lösning ur stadsmiljösynpunkt åstadkoms. Vi från Folkpartiet vill skicka med dessa punkter:
• Placeringen av byggnader invid Slussenområdet ska göras med respekt för platsens unika kvaliteter, utblickar och kulturhistoriska värden.
• Cyklister och gångtrafikanter ska på ett tryggt och säkert sätt kunna ta sig runt i Slussenområdet och kunna möta behoven från en ständigt ökande cykeltrafik.
• Stor vikt ska läggas vid utformning och utsmyckning av ytorna ovanpå Slussen. Den konstnärliga gestaltningen av tekniska lösningar ska väga tungt, och planteringar, träd och grönytor ska utgöra en viktig del.
• Tillgängligheten i den nya Slussen ska vara hög. Det ska vara möjligt för alla att ta sig upp och ner i trappor och mellan nivåskillnaderna i hela Slussenområdet.
• Det är angeläget att skapa trygga miljöer. Belysning, hissar, gångvägar, broar med mera ska vara anpassat med hänsyn till trygghetsskapande funktionalitet.
• Slussen ska bli ett nav för kollektivtrafik på vatten.
• Det ska finnas utrymme för så väl befintliga som nya kulturverksamhet i Slussenområdet.
• Stadsmuseets fastighet och verksamhet ska värnas.
Alla stockholmare är självklart välkomna att lämna sina synpunkter via vår öppna samrådsprocess kring stadens utveckling på webben: http://fpstockholm.wordpress.com.
Daniel Forslund (FP), gruppledare exploateringsnämnden
Mark Klamberg (FP), gruppledare trafiknämnden
Björn Ljung (FP), gruppledare stadsbyggnadsnämnden
Madeleine Sjöstedt (FP), kultur- och fastighetsborgarråd