Stockholmsdebatt

”Utrym tv- och radiohusen och bygg studentbostäder”

Publicerad 2012-10-18 00:50

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

BBC ett bra exempel. En flytt av SVT och SR till Värtan skulle innebära ett stort lyft för Stockholms framväxande mediekluster. Samtidigt skulle det öppna för mer än 500 nya bostäder på Gärdet. Dagens tv- och radiohus ligger nära flera högskolor, vilket gör det till en ultimat plats för studentbostäder, skriver finansborgarrådet Sten Nordin (M).

Sverige Television offentliggjorde i tisdags (9 oktober 2012) att de flyttar ut ur ett av sina två hus på Gärdet. Detta öppnar för nya möjlig­heter för både bostäder och studentlägenheter i området. SVT säger att de nu tittar på hur BBC i London framgångsrikt skapat ett mediehus där de delar lokaler med andra aktörer inom mediebranschen.

I Stockholm finns det i dag ett mediekluster i Värtan som vuxit fram under åren. En flytt av både SVT och Sveriges Radio till Värtan skulle innebära ett stort lyft för Stockholms nya och framväxande mediekluster. Där finns möjligheterna för SVT och SR att uppnå liknande framgångar som BBC:s i London.

En flytt av SVT och SR skulle också öppna för uppskattningsvis 500–700 nya bostäder på den mark de befinner sig på i dag. Dagens tv- och radiohus ligger i närhet av flertalet högskolor, vilket även gör det till en ultimat plats för studentbostäder.

För att utöka antalet bostäder och student­­- bo­städer i centrala delar av innerstaden finns det bara två sätt att bygga mer, på höjden och på befintlig mark. Detta är ett lysande tillfälle att bygga på befintlig mark i ett område där efterfrågan på både bostäder och studentbostäder är som allra högst.

Värtan är ett område som tidigare dominerats av lagerlokaler. På relativt kort tid har det förvandlats till ett betydelsefullt mediekluster. I dag är det bara London, som SVT tittar på, som har ett större kluster av medieproduktionsbolag i en citykärna än den vi har i Stockholm. För att öka Stockholms konkurrenskraft ytterligare inom medieindustrin är det fördelaktigt om klustret i Värtan kan fortsätta att båda växa och utvecklas. Detta skulle även innebära helt nya kreativa förutsättningar för båda public servicebolagen och en stor del av mediebranschen.

Förutsättningarna för medie- och filmarbete är goda i området, vilket i hög grad förklaras av de lokaler som finns där. Det som en gång var lager i hamnen är i dag studior med fantastiska ytor. I dag arbetar mer än var femte av stadens medie- eller filmarbetare i området och som fastighetsägare arbetar Stockholms Hamnar konsekvent för att underlätta en vidareutveckling.

IT-klustret i Kista är ett framgångsrikt exempel på hur en samlad industri kan skapa god tillväxt i ett område. Sedan en tid tillbaka spelar även högskolorna en viktig roll genom att både ha campus i Kista och ett nära och gott samarbete med näringslivet.

Den utveckling som skett i Kista har gett hela Stockholmsregionen en konkurrensfördel och skapat bra förutsättningar att tillgodose industrier med höga kompetenskrav att finna kvalificerad arbetskraft tack vare samarbetet med akademin. Det finns ingen anledning till att Värtan inte skulle kunna uppnå samma framgång som Kista. Att förutsättningarna finns råder det inget tvivel om.

Det finns nu en öppning för både SVT och SR och bidra till utvecklingen av Stockholms och Sveriges medieindustri. En flytt till Värtan bör därför komma upp på dagordningen hos de båda public service-företagen.
 
Sten Nordin, Stockholms finansborgarråd och kommunstyrelsens ordförande (M)

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från debatt

”Sverige bör gå i bräschen för nordisk mikrofinans”

Ekonomiforskare. Mikrofinans förknippas med länder som Bangladesh men går att anpassa till Norden, skriver Pontus Engström och Lars Oxelheim. 114 24 tweets 90 rekommendationer

”Vårdkvaliteten måste alltid vara viktigare än väntetiden”

Överläkare vid Karolinska. Socialstyrelsens nya utredning riskerar att reducera frågan om akutsjukvården, skriver Åke Andrén-Sandberg. 2243 69 tweets 2174 rekommendationer

"Låt parterna vara med och forma yrkesprogrammen"

Nytt förslag från LO. Stärk yrkesutbildningarnas kvalitet genom att ge parterna större inflytande. Det är bättre än Jan Björklunds uppgivna förslag. 245 51 tweets 194 rekommendationer

"Fokus rankar kommuner – inte kommunalråd"

Fokus chefredaktör. ”Våra kommunpolitiker tar in sina beslutsunderlag från fler håll än Fokus, skriver Martin Ahlquist. 20 0 tweets 20 rekommendationer

”Rankning dåligt verktyg för kommunal utveckling” DN Debatt. 453 100 tweets 353 rekommendationer

Slutreplik: Våra frågor är fortfarande obesvarade. 10 10 tweets 0 rekommendationer

”Fel läge driva frågan om stopp för oljeutvinning”

Utrikesminister Carl Bildt, ordförande i Arktiska rådet: Sverige kommer inte att lägga sin energi på att helt förbjuda oljeutvinning i Arktis. 151 35 tweets 116 rekommendationer

Replik: "Bildt inte beredd ta strid för klimatet." 35 16 tweets 19 rekommendationer

Replik: "Bildt borde ha valt klimatet före oljan.” 620 29 tweets 591 rekommendationer

Mer från förstasidan

Foto: Rebecca Haimi

Sergels torg guldfirade

Fansen samlades. Kort efter slutsignalen startade firandet i centrala Stockholm. På måndag hyllas guldlaget i Kungsträdgården.

Stenkastning och bilbränder i Husby

En polis skadad. Tumult uppstod i Husby i nordvästra Stockholm på söndagskvällen när ungdomar satte eld på bilar och kastade sten mot polisen. 27 6 tweets 21 rekommendationer

DN Debatt

Redaktör DN Debatt: Nils Öhman
Tel: 08-738 1223
Bitr redaktör DN Debatt: Lars Boström
Tel: 08-738 1209
E-post: debatt@dn.se
Twitter: @DNDebatt

DN:s debattsidor

DN Debatt
E-post: debatt@dn.se

DN Debatt Sthlm
E-post: sthlm.debatt@dn.se

Kulturdebatt
E-post: kulturdebatt@dn.se

DN:s insändarsida
Skriv i DN

E-post: skrividn@dn.se
Skriv kort och underteckna med namn och ort. Bifoga namn och adress. Publiceras endast i papperstidningen och på dagensnyheter.se.

Mer från DN.se

DN.se på agendan

Allt om hockey-VM

DN:s VM-sajt. Live-tv, resultat, intervjuer och reportage – under hela VM.