Slussen är Sveriges mest kända trafikplats. Efter snart 80 år i stockholmarnas tjänst måste den nu renoveras i grunden. En undersökning som Demoskop har genomfört under de senaste dagarna bland 1.000 stockholmare visar att fler än sju av tio stöder förnyelsen av Slussen.
Arbetet med att hitta en ny ännu bättre lösning för framtiden har pågått under flera år. Målsättningen är att skapa ett Slussen som fungerar ur trafiksynvinkel men också tar tillvara denna fantastiska knutpunkt mitt i Stockholm. Här vill vi skapa en mötesplats för stockholmarna – en plats man söker sig till och inte ifrån. Synpunkterna på nya Slussens utformning har varit många – detta är och ska vara en fråga som engagerar.
För att stimulera fortsatt diskussion öppnar Stockholms stad inom kort ett permanent informationscentrum i Sjömanshemmet på Slussen. Även efter att beslut har fattats om strukturen för framtidens Slussen finns ett stort behov av dialog, till exempel när det gäller hur nya byggnader ska se ut.
En bild kan säga mer än tusen ord. Det är precis vad som har hänt i debatten om Slussen där en grov arkitektskiss, har tagits till intäkt för att husen som ska stå där kommer att se ut exakt som de anonyma kuberna på skissen.
Så är inte fallet. Inga beslut är fattade om hur byggnaderna ska se ut. I denna del är fortfarande alla idéer och synpunkter mycket välkomna. När kommunfullmäktige fattar beslut om förnyelsen av Slussen, vilket väntas kunna ske i juni, innebär det att vi går vidare med full fart med förnyelsen av Slussen som knutpunkt för kommunikationer samtidigt som frågan om framtida byggnader analyseras vidare. Utångspunkten ska vara att nya Slussens byggnader harmonierar med Söders speciella karaktär.
Ofta beskrivs förnyelsen av Slussen som en enda samlad process. I själva verket handlar det om tre parallella projekt som också är tre viktiga miljösatsningar:
Den mest akuta frågan handlar om att säkerställa Slussens funktion som knutpunkt för kommunikation. Varje dag passerar omkring en miljon människor förbi Slussen, de allra flesta med kollektivtrafiken.
Slussen är idag underdimensionerad och inte tillräckligt säker. Fem av tio stockholmare upplever Slussen idag som otrygg. Stora delar av konstruktionen är i akut behov av upprustning. Det är inte förvånande att sju av tio stockholmare tycker att det är viktigt att renoveringen av Slussen kommer igång omgående.
Förnyelsen av Slussen syftar bland annat till att tillgodose behoven av transporter med bil, men vad som verkligen skiljer jämfört med idag är en ökad fokusering på kollektivtrafik, gående och cyklister. Genom en helt ny bussterminal, en ny entré till tunnelbanan, cykelcaféer, fler cykelbanor är detta en av de mest centrala miljöinvesteringarna i Stockholm under de kommande decennierna.
Den andra stora miljöinvesteringen som är en del av Slussens förnyelse handlar om vattenregleringen mellan Mälaren och Saltsjön. Det är viktigt för att förhindra att saltvatten kommer in i Mälaren som är källan för dricksvattnet för hundratusentals människor runt hela Mälaren och för att minska risken för översvämningar i hela Mälardalsregionen och särskilt Gamla stan.
Den tredje delen av Slussenprojektet handlar om vilka byggnader vi ska ha vid Slussen i framtiden. Utgångspunkten från vår sida är glasklar: de hus som byggs här måste hålla mycket hög arkitektonisk kvalitet och harmonisera väl med Gamla stans unika byggnader och Södermalms kulturhistoriska arv. Ett viktigt ingångsvärde när vi fattar beslut kring utformningen av hus vid Slussen är att dessa ska passa in i miljön och inte göra avkall på den fantastiska utsiktspunkt som Slussen är samtidigt som nya Slussen ska skapa närhet till vattenrummet. Vi vill bevara den vackra utsikten över Mälaren och Saltsjön och vi är noga med att de värden som finns i denna knutpunkt mellan Södermalm och Gamla Stan tas till vara. Detta innebär framför allt att den föreslagna centralt placerade byggnaden norr om Södermalmstorg stoppas.
Men, respekten för vår stolta historia får dock inte innebära att vi står passiva inför stadens snabba expansion. Fram till 2030 väntas Stockholms län växa med cirka 500.000 invånare, motsvarande ett helt Göteborg. Det är i sig ett starkt argument för att rusta upp gammal infrastruktur, men ställer också krav på nya bostäder och nya ytor för arbetsplatser, kultur och möten.
De byggnader som uppförs på Slussen ska vara flaggskepp för Stockholm genom både en arkitektur i världsklass och de senaste lösningarna vad gäller hållbart byggande. Hur de kommer att se ut avgörs av fortsatta diskussioner och vilka idéer som kommer att presenteras – med lyhördhet för stockholmarnas synpunkter. Det väsentliga är att i detta skede fatta de beslut som krävs för att påbörja arbetena med en ny lösning för Slussen som sluss och trafiklösning, oberoende av utformning av eventuell tillkommande bebyggelse ovanpå Stadsgårdsleden.
Vi står inför en spännande process. 2018 år ska Slussen vara mycket mer än en hållplats där man väntar på bussar och tåg, alltför ofta i mörka och otrygga miljöer. Idag ser färre än två av tio stockholmare Slussen som en plats för social samvaro. I framtiden ska detta vara helt annorlunda. Slussens omdaning har varit en fråga som diskuterats i staden och bland stockholmarna i närmare två decennier. Nu är vi redo att lägga fram ett historiskt genomförandebeslut för nya Slussen. Byggstart är planerad till 2012 och trafikanläggningen beräknas kunna tas i drift 2018. Den nya bussterminalen beräknas stå klar 2015 och Slussenprojektet beräknas vara helt avslutat 2021.
Slussen är Stockholms viktigaste knutpunkt. Med den inriktning som ligger till grund för detta beslut åstadkoms en modern trafiklösning där gående och cyklister har en naturlig plats. Kajerna kommer att bli tillgängligare och utformas så att båttrafik lättare ska kunna angöra Slussen, ytterligare bidra till att skapa liv på Slussen och möjliggöra för framtida utbyggd kollektivtrafik på vattnet.
Slussen ska vara en säker och levande mötesplats för människor på väg till eller från jobbet, för lunch- och cafégäster och för människor som vill umgås på fritiden på en av Stockholms mest historiska och spektakulära platser. För att nå dit inbjuder vi alla stockholmare att fortsätta bidra med idéer.
Sten Nordin (M), finansborgarråd
Lotta Edholm (FP), skolborgarråd
Ewa Samuelsson (KD), äldreborgarråd