”Våra doktorander behöver klart förbättrade villkor”

Publicerad 2012-02-09 19:47

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

replik. Att gynna våra ”bästa forskare” är en floskel baserad på fördomar om en heterogen grupp elitforskare som skapar goda resultat. Ett system med sådana excellenssatsningar riskerar att endast gynna säkra kort och missgynnar aktivt kvinnor, unga forskare och andra grupper med svagare sociala nätverk, skriver Socialdemokratiska studentförbundets ordförande Magnus Nilsson i en replik.

På DN Debatt 9/2 beskriver Jan Björklund sin och Folkpartiets syn på framtidens forskningspolitik. Artikeln innehåller en intressant nulägesanalys. Nedläggningen av Astra Zenecas forskningsenhet är precis som Björklund beskriver ett hot som vi verkligen bör ta på allvar. Framför allt är det en ”väckarklocka” som Björklund borde uppmärksammat redan 2010 då Astra Zeneca lade ner sin verksamhet i Lund. Artikeln misslyckas däremot med att ge mycket mer än denna nulägesanalys.

När globaliseringen alltmer fokuseras på kunskapsintensiva produkter blir god forskning en ständigt växande konkurrensfördel och Björklund gör helt rätt i att lyfta fram Science for Life Laboratory i Stockholm och ESS i Lund som två lysande exempel på nödvändiga satsningar inom forskningspolitiken. Däremot är vägen till morgondagens framstående forskare inte den som Björklund beskriver.

Tanken med att gynna våra ”bästa forskare” är en floskel baserad på fördomar om att en heterogen grupp elitforskare är vad som skapar goda resultat. Ett system med sådana excellenssatsningar riskerar att endast gynna säkra kort och missgynnar aktivt kvinnor, unga forskare och andra grupper med svagare sociala nätverk. Denna socialisering av unga forskare beskrevs på DN Debatt 28/8 2011 av professorerna Mats Alvesson och Bo Rothstein som en ”intellektuell inavel”.

Vad som i stället behövs är en breddad rekrytering till forskarutbildningen, kraftiga satsningar på grundforskning och klart förbättrade villkor för våra doktorander. Unga oerfarna forskare måste fortsatt bilda forskningslag tillsammans med mer erfarna forskare samtidigt som tvärvetenskapliga förhållningssätt och fakultetsöverskridande samarbeten ska uppmuntras.

I dag utförs exempelvis en stor del av svensk forskning av doktorander som står helt utanför a-kassan och sjukförsäkringen. Det avgörande är alltså att studenter och unga forskare ges verktyg att prestera sitt bästa och ständigt utmana varandra, inte att man skapar ett system där anpasslighet och förutsägbara utfall premieras. Utbildningskvalitet konstitueras av att jag som student på grund- eller forskarnivå, oavsett min färdighetsnivå, ständigt blir uppmanad att prestera lite bättre. Det är en god utbildnings- och forskningsmiljö som genererar dessa briljanta forskare som Björklund talar om.

Avslutningsvis slår Björklund pliktskyldigt ett slag för avskaffande av värnskatten eftersom den påstås skapa ett onödigt skattetryck för de högpresterande forskarna som annars skulle flytta till Sverige.

Att forskare som tjänar över 46.740 kr i månaden (gränsen för värnskatt) skulle flytta till Sverige om de bara fick den där tusenlappen extra i månaden är troligtvis inte det incitament som styr forskarens livsval. Viktigare är i sådana fall att skapa utmanande forskarmiljöer, hög utbildningskvalitet och en väl fungerande bostadspolitik som gör Sverige till ett lockande alternativ. Detta är däremot inget som den borgerliga regeringen lägger några större politiska förslag kring.

Magnus Nilsson, ordförande Socialdemokratiska studentförbundet

Läs mer: ”Sverige måste handplocka utländska forskarstjärnor”

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från debatt

”Landsting ger fördelar till flera läkemedelsföretag”

Sveriges apoteksförening: Flera landsting lovar läkemedelsbolagen att läkare ska skriva ut produkter mot att landstingen får en bonus.

”DO undviker att utreda etnisk diskriminering”

Tidigare JämO och docent: DO lämnade in åtta stämningsansökningar i fjol. Ingen avsåg etnisk diskriminering, trots att många anmälningar rör detta. 92 3 tweets 89 rekommendationer

”Reinfeldt och Borg hanterar miljöproblemen oseriöst”

Miljöpartiets språkrör Åsa Romson: Här är Miljöpartiets strategi i tre steg för att styra över utvecklingen mot en mer klimat­smart utveckling. 263 29 tweets 234 rekommendationer

”Idrottspeng skulle få fler ungdomar att röra på sig”

Joar Horn och Daniel Somos (M): En idrottspeng skulle skapa motivation hos föreningar att satsa på breddidrotten och locka nya ungdomar. 241 31 tweets 210 rekommendationer

Replik. ”Okunnigt förslag om idrottspeng.” 48 15 tweets 33 rekommendationer

Replik. ”Fritidspeng skulle hämma idrotten.” 26 26 tweets 0 rekommendationer

Slutreplik. ”Offentliga medel ska gå till breddidrott.” 1 1 tweets 0 rekommendationer

”En bra klimatpolitik kräver ett rödgrönt samarbete”

Vänsterpartiets partiledare Jonas Sjöstedt: MP och V delar många ståndpunkter, inte minst när det gäller klimatpolitiken. 906 30 tweets 876 rekommendationer

Replik: "Risk att V får stort inflytande i S-regering."

Mer från förstasidan

70-tal utrymdes efter brand

Bostadsbrand utanför Stockholm. Boende utrymdes efter en brand i ett flerfamiljshus. Branden började på en balkong och spred sig vidare i huset. 4 4 tweets 0 rekommendationer

Illustration: Gunilla Hagström

Hysterisk manlighet utmanar könsroller

Författarna överdriver manligheten så att den blir löjlig och maktlös – vilket anses ofta som feminint. Aase Berg anar en ny litterär trend. DN Plus.

”I flickrummets mörker gror gurlesken.” Dockor och mjukisdjur. 3 1 tweets 2 rekommendationer

DN Debatt

Redaktör DN Debatt: Nils Öhman
Tel: 08-738 1223
Bitr redaktör DN Debatt: Lars Boström
Tel: 08-738 1209
E-post: debatt@dn.se
Twitter: @DNDebatt

DN:s debattsidor

DN Debatt
E-post: debatt@dn.se

DN Debatt Sthlm
E-post: sthlm.debatt@dn.se

Kulturdebatt
E-post: kulturdebatt@dn.se

DN:s insändarsida
Skriv i DN

E-post: skrividn@dn.se
Skriv kort och underteckna med namn och ort. Bifoga namn och adress. Publiceras endast i papperstidningen och på dagensnyheter.se.

Mer från DN.se

DN.se på agendan

Allt om hockey-VM

DN:s VM-sajt. Live-tv, resultat, intervjuer och reportage – under hela VM.