”Vi instämmer i kritiken mot EMR”

Publicerad 2009-08-27 00:50

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Advokatsamfundet: Vi fick inte möjlighet att invända mot regeringens förslag.

Hovrättslagmannen Håkan Lavén har på DN Debatt den 19/8 skrivit en viktig artikel om de nya processregler (EMR – En modernare rättegång) som trädde i kraft den 1 november 2008.

Den allvarliga sakliga kritik som han framför mot reformen finns det all anledning att instämma i. Om dessutom någon individuell åklagare, advokat – eller för den delen hovrättsdomare – skulle missbruka processordningen på sätt som Lavén raljerar över, är det förstås också förkastligt. Hänvisningen till advokaters ersättning förtjänar endast kommentaren att denna betydligt understiger vad de domare som enligt artikeln sitter och sover och de åklagare som inte ens bemödar sig närvara vid förhandlingen får.

Den absolut viktigaste kritiken rör dock just, som Lavén påpekar, bristerna i den tilltalades rätt att komma till tals i hovrätten. Detta är något som måste ändras så snart som möjligt. Även möjligheten att hålla andra tilläggsförhör måste vidgas. De nya reglerna har gällt i cirka 9 månader och har först under våren fått ett praktiskt genomslag. Under denna tid har allvarlig kritik framförts från advokaternas och deras samfunds sida över bristerna i processen.

Lavén frågar också hur advokatkåren har kunnat godta försämringar av detta slag.

Tyvärr måste man konstatera att detta har att göra med tillkoms­ten av den nya lagstiftningen. I den departementsutredning som föregick lagändringarna föreslogs nämligen en annan ordning. Det nya systemet med enbart uppspelning av videoförhör från tingsrätten skulle inte omfatta den tilltalade. Även om i tingsrätten ett förhör med den tilltalade har spelats in på video ansågs den tilltalade ha en obligatorisk rätt att själv få bli hörd i hovrätten. Mot detta hade självfallet Advokatsamfundet ingen erinran. Men i den proposition som ledde till lagstiftning ändrades detta så att inte heller den tilltalade enligt huvudregeln skall höras på nytt i hovrätten. Advokatsamfundet och andra remissinstanser uteslöts därmed från möjligheten att invända mot en sådan ordning.

Advokaterna och Advokatsamfundet har känt sig rätt ensamma om att kritisera EMR på den punkt som Lavén tar upp – rätten för den tilltalade att komma till tals. Vi välkomnar att även framstående företrädare för domarkåren nu ansluter sig till vår kritik.

Tomas Nilsson

Anne Ramberg
ordförande respektive generalsekreterare i Advokatsamfundet

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från debatt

”Vapenexport lämpar sig inte för demokratiska samtal”

Replik. Många undrar nog när det demokratiska samtalet ägde rum som ledde till den här politiken, skriver journalisten Christopher Holmbäck.

Replik. ”Vapenexport till diktaturer slår rekord – regeringen förhalar.”

DN Debatt 22/2. ”Viktigt att utreda Sveriges export av försvarsmateriel.”

”Utsatta barn får ständigt sina rättigheter åsidosatta”

Barnombudsmannen: Sverige uppfyller inte de krav som Barnkonventionen ställer. Nu bör konventionen göras till svensk lag.

”Viktigt att utreda Sveriges export av försvarsmateriel”

Andreas Ekman Duse: ISP välkomnar den utredning som regeringen nu tillsätter för att se över krigsmateriellagen från 1993.

”Polisen bör bli en enda myndighet”

Bengt Svenson: Dagens uppdelning i 21 polismyndigheter och en central förvaltningsmyndighet ger inte de bästa förutsättningarna att bekämpa brott.

Foto: Scanpix

”Har ändrat mig om steriliseringarna”

Ärkebiskop Anders Wejryd: Svenska kyrkan har nog avgett många remissvar som man skulle vara främmande för i dag. Det är Gud som är evig, inte kyrkliga åsikter!

Mer från förstasidan

Skärmdump Youtube Franska journalisten Edith Bouvier i Youtubeklippet.

Journalister vädjar om hjälp i Syrien

”Jag behöver opereras.” I ett Youtubeklipp vädjar skadade journalisterna Edith Bouvier och Paul Conroy om eldupphör.

Upproret i Syrien. Minst 6.000 människor har dött, enligt FN:s siffror.

Foto: AP

Nu åtalas Manning för Wikileaksläcka

Misstänks ha hjälpt USA:s fiender. 24-årige soldaten Manning åtalas nu på 22 punkter. Förklaras han skyldig riskerar han livstids fängelse.

Foto: Scanpix

Bannerhed får Borås Tidnings debutantpris

Författaren Tomas Bannerhed prisas för sin debutroman ”Korparna”, som han även vann Augustpriset för. Debutantpriset 2012.

Augustpriset till Bannerhed. För sin debutroman.

Recension av ”Korparna”: Vilket nervigt och spännande språk!

Foto: Laurent Cipriani / AP

Källström inte till salu

”För lite pengar.” Ryska storklubben Rubin Kazan vill köpa Kim Källström. Men Lyon säger nej, tills vidare.

DN Debatt på Twitter

Anmäl dig till mikrobloggen. Missa inget från Sveriges tyngsta debattsida.

Så jobbar DN:s debattredaktion.

Så jobbar DN:s debattredaktion. Läs DN Debatts öppenhetsrapport om perioden 25 maj 2009 - 24 maj 2010.

Kontakt DN Debatt

Redaktör DN Debatt: Bo G Andersson
Tel: 08-738 1223
Bitr redaktör DN Debatt: Peter Ganneby
Tel: 08-738 1209
E-post: debatt@dn.se

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Har utsetts till bästa svenska nyhetssajt av Internetworld.

DN på Facebook

Klicka på gilla-knappen. Få de viktigaste nyheterna direkt i ditt Facebookflöde.