”Vi politiker måste även försvara barnens rättigheter”

Publicerad 2009-11-20 00:50

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Riksdagsledamot (KD): När nu även public service-tv visar barn i kris måste det få problematiseras.

På DN Debatt har den senaste tiden ett flertal skribenterer tagit upp frågan om barns exponering i medierna. Frågan handlar om huruvida det är rätt att barn i krissituationer öppet exponeras inför tv-kameror. Det är en viktig debatt som jag i motioner i två år försökt lyfta i riksdagen och som handlar om barnets behov av att i vissa fall i medierna få sin identitet och integritet skyddad.

Vi politiker ska så långt det är möjligt låta bli att ingripa i yttrande- och tryckfrihetsfrågor. Men när nu även public service-företaget SVT, i programmet ”Ett fall för Louise”, låter barn i kris framträda utan skydd för sin identitet måste det få problematiseras. Ett barn kan inte göra en bedömning av vilka konsekvenser ett deltagande i medierna innebär. Det gäller i nutid, men även eventuella konsekvenser för framtiden. Föräldrars bevekelsegrunder kan säkert vara olika, men det är medierna som måste sätta det etiska ramverket för utgivningen av program. Norges pressetiska regler säger att man måste ta hänsyn till vilka konsekvenser ett omnämnande i medier kan få för barnet, även om målsman gett sitt samtycke. Detta finns exempelvis inte i Sverige.

Det är inte mer än 15 år sedan Kristdemokraternas förslag om att förbjuda barnpornografi ansågs vara en omöjlighet med tanke på yttrande- och tryckfriheten. I dag är alla överens om att barnpornografi ska vara förbjudet. Nu är det dags att återigen sätta barnet i centrum i den nya medievärlden.

FN:s barnkonvention talar om barns rätt till skydd för sin integritet. Men i alltfler tv-program får vi nu se barn som plastikopereras, stökiga barn som ska uppfostras av en supernanny och nu senast barn i mycket svåra familjesituationer som analyseras i tv-rutan, till allmän beskådan. Barn och familjers svårigheter ska självklart speglas i medierna, men barnets identitet måste då skyddas. Allt annat är oetiskt.

Min förhoppning är att den debatt som nu förs leder till reella åtgärder från mediernas håll. En förändring av de pressetiska reglerna behövs, så att barns rättigheter ges en tydligare ställning. Om detta inte kommer till stånd måste vi från politiskt håll fråga oss vad vi kan göra för att stärka barnens skydd mot otillbörlig exponering i medierna. Vi politiker ska försvara yttrande- och tryckfriheten, men vi måste också väga in barnets rättigheter. Vi måste alltid ha barnets bästa för ögonen när vi fattar beslut som berör barn.

Désirée Pethrus Engström (KD)
socionom och riksdagsledamot

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från debatt

”Sverige måste fördubbla den medicinska forskningen”

Ingvar Carlsson med flera: Sverige tappar mark inom den medicinska forskningen och nu krävs en långsiktig strategi från regeringens sida. 90 24 tweets 66 rekommendationer

”Det är politikernas fel att tåget är dyrare än flyget”

Miljöpartiet: I stället för att subventionera flyget med gigantiska summor borde politikerna satsa på den miljövänligare tågtrafiken. 1002 98 tweets 904 rekommendationer

"Vi förbereder inte inför en förväntad dieselransonering"

Replik. Det är inte sant att vi förbereder för en kommande förutsedd dieselkris, skriver experter vid Energimyndigheten.

DN Debatt 24/5. ”Dagens energipolitik leder till dieselransonering.” 193 38 tweets 155 rekommendationer

”Dags för riktade sanktioner mot regimen i Azerbajdzjan”

Fredrik Malm (FP) på DN Debatt: Risken är att vi får se ännu en våg av repression i landet när Eurovision Song Contest är över. 239 33 tweets 206 rekommendationer

"Så kan problemet med djur i misshandelsrelationer lösas"

Replik. Vi har som enda skyddat boende inrättat speciellt boende för kvinnor med husdjur, skriver Ann Isaksson, Alla Kvinnors Hus. 2 0 tweets 2 rekommendationer

DN Debatt 19/5: ”När pappa slår värmer han ofta upp på hunden.” 1792 100 tweets 1692 rekommendationer

Mer från förstasidan

Foto: Jessica Gow Loreen vann ESC i utklassningsstil. Infälld: SVT:s chef Eva Hamilton.

SVT-chef självsäker inför nästa års final

Eva Hamilton trygg med Eurovisionuppdraget. Svenska tv-bolaget ser inget behov att ”hänga med i det ständiga rejset uppåt” mot jättesummor. 15 8 tweets 7 rekommendationer

”Tack för ert stöd.” Loreen var rörd efter segern. 150 9 tweets 141 rekommendationer

Ifrågasätter svenskheten. Björn Söders utspel kritiseras på Twitter. 42 15 tweets 27 rekommendationer

Se bilder: Loreen i fokus under vinnarkvällen. 23 7 tweets 16 rekommendationer

Hela resultatlistan. Så gick det för de andra länderna. 12 6 tweets 6 rekommendationer

Dansglada kongressapplåder

MP-kongressen avslutades. Schlagervinnaren spelades före språkröret Fridolins tal. ”Han fortsätter populistiska banan”, menar DN:s Mats J Larsson.

Foto: Jussi Nukari / AP Halv stång i Hyvinge.

Hyvinge-skytt kände offren

Skottdramat i Finland. Den 18-årige gärningsmannen har gått på samma skola som personer han dödade. Han har stort vapenintresse.

Eftersökt nazist avled vid 90

Klaas Carel Faber. Den nederländska tidigare SS-officeren dömdes redan 1947 för mord på judar men levde i frihet i Tyskland. 8 2 tweets 6 rekommendationer

Foto: Nicklas Thegerström Ranya Soliman och Ebrahim Aljabare är positiva till förslaget.

Sänkt stöd om man inte flyttar till jobb

Regeringen vill skärpa kraven. "Viktigt att vi är tydliga med att man har ett eget ansvar att tacka ja till erbjudet jobb", säger integrationsministern. 102 26 tweets 76 rekommendationer

DN Debatt på Twitter

Anmäl dig till mikrobloggen. Missa inget från Sveriges tyngsta debattsida.

Så jobbar DN:s debattredaktion.

Så jobbar DN:s debattredaktion. Läs DN Debatts öppenhetsrapport om perioden 25 maj 2009 - 24 maj 2010.

Kontakt DN Debatt

Redaktör DN Debatt: Nils Öhman
Tel: 08-738 1223
Bitr redaktör DN Debatt: Peter Ganneby
Tel: 08-738 1209
E-post: debatt@dn.se

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan