”Vi tänker avskaffa räntan på uppskovet med skatten”

Publicerad 2009-03-17 17:21

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Löfte från Socialdemokraterna: Uppskovsräntan på reavinstskatten vid försäljning av bostad ska avskaffas. Räntan på den reavinstskatt man fått uppskov med då man sålt en bostad och köpt en ny kommer att tas bort vid ett maktskifte. Denna retroaktiva skatt vid en bostadsflytt är ­orättvis och orimlig. När deklarationerna denna vecka börjar komma hem till folk lär många som har uppskov få en obehaglig överraskning. För en person med ett genomsnittligt ­uppskov ökar skatten med över 2 500 kronor. Stockholmarna som tvingas betala dyrt för sina ­bostäder drabbas så hårt av denna retroaktiva skatt att den kallats Stockholmsskatten. Det måste vara möjligt för hushållen att planera sin ekonomi. Socialdemokraterna vill därför inte ­genomföra någon stor förändring av fastighetsskatten. Men den måste bli rättvisare, ­skriver Socialdemokraternas ekonomisk-politiske talesman Thomas Östros och Carin Jämtin ­socialdemokratiskt oppositionsborgarråd i Stockholm.

Nu börjar jobbkrisen också bryta in i Stockholm på allvar. Varslen ökar, antalet nyanmälda jobb minskar och allt fler stockholmare skrivs in på Arbetsförmedlingen. Oron för jobben sprider sig nu i alla branscher och i alla samhällsklasser. Socialbidragskostnaderna prognostiseras öka med tio procent under 2009. Också oron för den egna privatekonomin växer kraftigt. I Stockholm är det nära förknippat med det egna boendet.

Med en väldigt orolig bostadsmarknad där man kan förvänta sig tuffare krav från bankerna är många oroliga för om den privatekonomiska ekvationen kommer att gå ihop. Därutöver har regeringen fördyrat boendet i synnerhet för dem som bor i Stockholmsregionen.

Inom kort börjar nämligen 2008 års skattedeklaration att delas ut. Över 200 000 Stockholmare kommer att svart på vitt se hur den retroaktiva skatten på uppskov vid försäljning av bostad, den så kallade Stockholmsskatten, slår mot privatekonomin. Många stockholmare är nog inte klara över hur hårt detta kommer att slå. Det handlar om många tusenlappar i extraskatt.

Genom att ändra förutsättningarna och införa en retroaktiv skatt slår man hårt mot redan pressade bostadsägare. Den retroaktiva skatten på uppskov vid försäljning av bostad omfattar även ­bostadsrätts-, villa- och radhusägare i andra delar av Sverige.

Men det är i Stockholm som uppskovet är vanligast och mest omfattande. Av dem som har uppskov bor 27 procent i Storstockholm, trots att stockholmarna bara utgör 19 procent av Sveriges befolkning. Det genomsnittliga uppskovet för dessa stockholmare är 530 000 kronor, medan genomsnittet för övriga landet är 390 000 kronor. För en person med ett genomsnittligt uppskov ökar skatten med över 2 500 kronor. Det är därför högst rimligt att betrakta skatten som riktad mot stockholmare.

Vi Socialdemokrater lämnar nu ett tydligt besked om att vi vill avskaffa den orättvisa Stockholmsskatten.

Nästan var fjärde stockholmare mellan 30 och 45 år har i dag gjort uppskov med reavinstskatten vid försäljning av bostad. Det är vanliga stockholmare med normala inkomster, ofta barnfamiljer, som har köpt större bostad i takt med att familjen vuxit.

Genomsnittsuppskovet i Stockholm är mer än en halv miljon kronor, och det är inte ovanligt att ha ett uppskov på en miljon kronor eller mer. Det är stora belopp, men det återspeglar de fantasipriser som råder i Stockholm. För många med uppskov har det varit nödvändigt att använda reavinsten för att kunna skaffa sig ett något större boende.

Det finns flera invändningar mot räntan på uppskov. Man kan ha invändningar mot systemet med att kunna ansöka om uppskov på reavinsten, men när det väl finns på plats är det orimligt att plötsligt förändra det utan att noggrant analysera vilka effekter det får. Eftersom räntan gäller även för uppskov som beviljats före 2008 fungerar den som en retro­aktiv avgift. Personer som investerat sina uppskov i ett nytt boende och planerat sin ekonomi efter de bestämmelser som gällde då, finner plötsligt att de nu ska betala en ny avgift.

Stockholmsskatten kan betyda tusentals kronor i höjd skatt vilket riskerar att pressa många Stockholmsfamiljer under den allt djupare jobbkrisen. Det riskerar även att minska rörligheten på bostads- och arbetsmarknaden eftersom det blir dyrare att byta bostad än att bo kvar.

De borgerliga partierna lovade i valrörelsen 2006 att avskaffa fastighetsskatten. Det har inte skett. I stället har fastighetsskatten bytt namn till fastighetsavgift, reavinstskatten höjts och den nya ränteskatten på uppskov har införts.

Trots regeringens schabbel med fastighetsskatten är det inte rimligt att föreslå omfattande förändringar av den. Det måste vara möjligt för hushållen att planera sin hushållsekonomi. Vi socialdemokrater vill därför inte genomföra någon stor förändring av fastighetsskatten. Men för att öka rättvisan föreslår vi tre tydliga förändringar av den nu befintliga fastighetsbeskattningen.

• Fastighetsskatten för villor och radhus med ett taxeringsvärde på mindre än fem miljoner kronor ska inte ändras jämfört med i dag. Men de småhus­ägare med de minsta inkomsterna ska få sänkt fastighetsskatt genom att begränsningsregeln utvidgas.

• De exklusiva villor som har ett taxeringsvärde på över fem miljoner kronor ska utöver dagens fastighetsskatt (så kallad fastighetsavgift) även betala en procent av värdet över fem miljoner kronor.

• Den retroaktiva skatten på uppskov av reavinst vid bostadsflytt är orättvis och orimlig. Vi vill därför avskaffa ränteskatten på uppskov, som de facto kommit att bli en extra stockholmsskatt.

Fastighetsskatten måste bli rättvisare.

Thomas Östros
Carin Jämtin

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från debatt

”Snabbtåg mellan Stockholm och Oslo halverar restiden”

Företrädare för stat, kommuner och landsting: Detta skulle inte bara gynna huvudstadsregionerna utan även tillväxten längs hela sträckan.

”Hasardinslagen i PPM fräter på hela pensionssystemet”

Göran Arrius, Saco: Grunddragen i pensionssystemet är kloka. Men tio år efter införandet behöver uppgörelsen mellan partierna renoveras.

”Här är sju punkter för ett Sverige med rättvisa löner”

Företrädare för fem fackförbund: Yrken som i huvudsak innehas av kvinnor värderas systematiskt lägre än likvärdiga yrken där män dominerar.

Replik Jessica Rosencrantz (M): ”Öppen välfärdssektor ger högre löner.”

”Självägande bönder förebild för grön kapitalism”

Replik. Kanske är det i Sverige, där det finns en tradition med självägande bönder, som en grön kapitalism kan ta form, skriver Kristina Jonäng (C).

”Sverige måste handplocka utländska forskarstjärnor”

Jan Björklund: Sverige kan inte vila på gamla lagrar. Astra Zenecas besked om att lägga ned forskningen i Södertälje är en nyttig väckarklocka.

Replik Socialdemokratiska studentförbundet: ”Doktorander behöver klart förbättrade villkor.”

Replik Alexandra Waluszewski, Uppsala universitet: ”Sverige – en forskningsbananrepublik?”

Mer från förstasidan

Foto: Drago Prvulovic / Scanpix

Bluffaffärer orsak till Malmömorden

Nya uppgifter om morden i Malmö. Minst fyra av dödsoffren ska ha koppling till internetrelaterade blufföretag. Det uppger källor för TT.

Fyra begärda häktade. Misstänks för mordet vid ett gatukök i Malmö.

Porrsajt hackad – kunduppgifter ute

350.000 användare. Porrsurfare har anledning att vara oroliga. En hackare har slagit till mot porrsajten Brazzers och offentliggjort en del av sina fynd.

Foto: AP

Forskare: Så smart blir du av lite vodka

Ökad kreativitet. En grupp män, som drack sig lätt berusade, löste fler verbalt krävande problem snabbare än en grupp helt nyktra män.

DN Debatt på Twitter

Anmäl dig till mikrobloggen. Missa inget från Sveriges tyngsta debattsida.

Så jobbar DN:s debattredaktion.

Så jobbar DN:s debattredaktion. Läs DN Debatts öppenhetsrapport om perioden 25 maj 2009 - 24 maj 2010.

Kontakt DN Debatt

Redaktör DN Debatt: Bo G Andersson
Tel: 08-738 1223
Bitr redaktör DN Debatt: Peter Ganneby
Tel: 08-738 1209
E-post: debatt@dn.se

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Har utsetts till bästa svenska nyhetssajt av Internetworld.

DN på Facebook

Klicka på gilla-knappen. Få de viktigaste nyheterna direkt i ditt Facebookflöde.