”Viktigt med rättvis behandling av alla transportslag”

Publicerad 2011-10-04 22:56

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

REPLIK. Det är viktigt att Sverige med sina långa transportavstånd, såväl inrikes som till den europeiska marknaden, inte drabbas av ett ökat kostnadstryck på våra vägtransporter jämfört med våra konkurrentländer, skriver Jessica Alenius, vice vd på Bil Sweden, i en replik.

På DN Debatt 4/10 föreslår Miljöpartiet en särskild skatt på tunga lastbilstransporter, som årligen ska dra in fyra miljarder kronor. Syftet med förslaget är att möjliggöra nödvändiga klimatinvesteringar, såsom att styra över godstransporter till tåg.

Alla trafikslag behövs och ett effektivt utnyttjande av dem samt samverkan mellan transportslagen är viktigt ur ett företagsekonomiskt och ett samhällsekonomiskt perspektiv. Det är angeläget att få till stånd ett hållbart transportsystem men diskussionen måste vila på realism, fakta och sunda ekonomiska ramar. Finns det en övertro på möjligheterna till en överföring av godstransporter till järnvägstrafiken kan det i sin tur leda till att från samhällets synpunkt och från miljö- och klimatsynpunkt vidtas felaktiga och ineffektiva åtgärder.

Riksdagen har beslutat att varje trafikslag ska betala för sina egna samhällsekonomiska marginalkostnader. Detta innebär att trafiken ska betala för de skador samt de utsläpp den ger upphov till. Vi är för denna princip. Samtliga transportslag bör stå för alla direkta och indirekta kostnader som trafiken ger upphov till, men i praktiken gäller skilda spelregler för de olika transportslagen. Om förslaget om en särskild skatt på tunga transporter, en så kallad kilometerskatt, införs måste eurovignette-avgiften avskaffas i kombination med en väl avvägd beskattning av växthusgaser. Inom järnvägstrafiken bör exempelvis banavgifterna täcka motsvarande kostnader. Beräkningar visar att järnvägen är det transportslag som betalar minst andel av sina samhällsekonomiska kostnader. Det är viktigt att staten ger möjlighet till konkurrens på lika villkor mellan transportslagen. Givet att varje transportslag betalar för de externa effekter som det ger upphov till; trafikolyckor, miljöeffekter, trängsel etcetera, så finns det inga rationella skäl att skydda ett transportslag mot konkurrens från de övriga.

En kilometerskatt för tunga transporter kan, om den är rätt utformad, vara ett verktyg för att bidra till samhällsekonomisk effektivitet i transportsystemet. Skatten skulle då kunna bidra till att investeringar i miljövänligare alternativ ökade, vilket i sin tur skulle leda till en utskiftning av gamla lastbilar. Det är dock väsentligt att Sverige med sina långa transportavstånd, såväl inrikes som till den europeiska marknaden, inte drabbas av ett ökat kostnadstryck på våra vägtransporter jämfört med våra konkurrentländer.

Jessica Alenius
vice vd, Bil Sweden

Läs mer: ”Ny skatt på lastbilar ska dra in 4 miljarder varje år”

Tipsa via e-post
(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från debatt

”Det är politikernas fel att tåget är dyrare än flyget”

Miljöpartiet: I stället för att subventionera flyget med gigantiska summor borde politikerna satsa på den miljövänligare tågtrafiken. 8 0 tweets 8 rekommendationer

"Vi förbereder inte inför en förväntad dieselransonering"

Replik. Det är inte sant att vi förbereder för en kommande förutsedd dieselkris, skriver experter vid Energimyndigheten.

DN Debatt 24/5. ”Dagens energipolitik leder till dieselransonering.” 182 38 tweets 144 rekommendationer

”Dags för riktade sanktioner mot regimen i Azerbajdzjan”

Fredrik Malm (FP) på DN Debatt: Risken är att vi får se ännu en våg av repression i landet när Eurovision Song Contest är över. 224 32 tweets 192 rekommendationer

"Så kan problemet med djur i misshandelsrelationer lösas"

Replik. Vi har som enda skyddat boende inrättat speciellt boende för kvinnor med husdjur, skriver Ann Isaksson, Alla Kvinnors Hus. 1 0 tweets 1 rekommendationer

DN Debatt 19/5: ”När pappa slår värmer han ofta upp på hunden.” 1789 100 tweets 1689 rekommendationer

”Timbros position i skolpolitiken är ohållbar”

Slutreplik. Timbro hävdar att principen om valfrihet ska stå över alla andra mål för svensk skola, skriver Bo Malmberg, Eva Andersson och John Östh. 76 18 tweets 58 rekommendationer

Mer från förstasidan

Foto: AFP Bankias huvudkontor i Madrid.

Spansk bank ropar efter miljardhjälp

Begär 19 miljarder euro av regeringen. Spaniens fjärde största bank Bankia är illa ute och ber därför om ekonomisk hjälp.

Sänkt betyg för svenska banker. Nordea och Handelsbanken. 22 0 tweets 22 rekommendationer

Svajig börsvecka. Skuldkrisen påverkade Stockholmsbörsen.

Kreditbetygsbjässarna. Därför får de marknaden att skälva. 12 1 tweets 11 rekommendationer

Vad vet du om skuldkrisen? Visa vad du kan i frågesporten.

Foto: Scanpix

Teknikdistraherade nytt trafikproblem

Fotgängare blir ouppmärksamma. Oroande siffror gällande olyckor med fotgängare med portabla teknikprylar kommer bland annat från Sydney.

Foto: Scanpix

Mejlen kan ge hjärtbesvär

Din mejlbox kan vara skadlig. Stressen över att kolla efter nya mejl gör att hjärtat hela tiden slår för snabbt, visar en ny studie. 1 0 tweets 1 rekommendationer

Död man hittad i skogsparti

I Alby i Botkyrka. Polisen visste på lördagskvällen inte om mannen utsatts för något brott, men en förundersökning om mord inleddes. 6 0 tweets 6 rekommendationer

DN Debatt på Twitter

Anmäl dig till mikrobloggen. Missa inget från Sveriges tyngsta debattsida.

Så jobbar DN:s debattredaktion.

Så jobbar DN:s debattredaktion. Läs DN Debatts öppenhetsrapport om perioden 25 maj 2009 - 24 maj 2010.

Kontakt DN Debatt

Redaktör DN Debatt: Nils Öhman
Tel: 08-738 1223
Bitr redaktör DN Debatt: Peter Ganneby
Tel: 08-738 1209
E-post: debatt@dn.se

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan