Dagens Nyheter och dess utgivare Jan Wifstrand har anmälts till Justitiekanslern för hets mot folkgrupp.
Det är Liberala ungdomsförbundet, Luf, som anmäler DN för att man lagt ut hela pingstpastorn Åke Greens predikan i sin helhet på tidningens nätupplaga.
Green dömdes i tingsrätten till en månads fängelse för hets mot folkgrupp för sina angrepp mot homusexuella.
Liberala ungdomsförbundets anmälan är egentligen inte riktad mot DN:
- Som lagen är utformad kan publiceringen innebära att DN gör sig skyldig till samma brott som Green. Det visar hur orimlig lagstiftningen är, säger Kira Repka, ordförande i Liberala ungdomsförbundet Storstockholm.
DN:s chefredaktör Jan Wifstrand säger att han inte är förvånad över anmälan:
- Vi ville visa vad detta handlade om, så att alla kan göra en egen bedömning. Jag bedömer att risken för att jag fälls är ytterst liten.