Kina 2008

Kinesiska underbarnet en bluff

Publicerad 2008-08-12 14:36

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Den lilla flickan Lin Miaoke trollband publiken med sin sång under den olympiska öppningsceremonin. Med håret i tofsar och med röd klänning utmålades hon som landets blivande stjärna i den officiella engelskspråkiga tidningen China Daily.

Nu avslöjas att Lin Miaoke inte sjöng en ton utan bara mimade. Hon valdes nämligen för sitt söta yttre medan sjuåriga Yang Peiyi stod för sången. Det säger en av arrangörerna i en intervju.

Men med sitt knubbiga ansikte och sina ojämna tänder ansågs Yang Peiyi inte vara tillräckligt vacker för att synas under invigningen.

Chen Qigang - ansvarig för musiken under invigningen - förklarar att barnet som syntes i bild när den kinesiska flaggan bars in på arenan måste vara "perfekt till utseende, känsla och uttryck".

- Anledningen till att Yang inte fick synas är att vi ville förmedla rätt bild. Vi tänkte på vad som var bäst för nationen.

Tipsa via e-post
(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Foto: Ola Torkelsson / Scanpix

”Det är positivt att imamer granskas”

Forskaren Pernilla Ouis: Imamerna måste inse att de inte kan fortsätta att tala med dubbla tungor utan i stället måste förändra sin uppfattning. 79 9 tweets 70 rekommendationer

Moskéer gav lagstridiga råd. Enligt SVT:s Uppdrag granskning. 352 13 tweets 339 rekommendationer

DN:s huvudledare 16/5: Dubbelmoral. Två fel gör inte ett rätt. 635 20 tweets 615 rekommendationer

Två män omkom i bilolycka

I Kristinehamn. Bilen ska ha kört av vägen och krockat med en jordvall.

Foto: Björn Larsson Rosvall / Scanpix Waris Majeed leder skytteligan efter onsdagsmatchen.

Fem mål av Majeed

Allsvenskan. Waris Majeed dominerade helt – gjorde fem av Häckens sex mål mot Norrköping.

Sen kvittering. AIK tappade poäng mot Örebro på tilläggstid.

Rättvist. Oavgjort mellan Kalmar och Helsingborg.

Efterlängtad seger. Åtvidaberg slog Syrianska.

Företag ljög om hälso-skorna

Sulan påstods ge starkare muskler. Nu får kunderna pengarna tillbaka. 7 0 tweets 7 rekommendationer

Foto: Christine Olsson / Scanpix

Kaos på Systemet

Butiker fick stänga. Samtliga systembolag drabbades på onsdagen av ett datahaveri. ”Första gången det händer”, säger presschefen Lennart Agén. 50 8 tweets 42 rekommendationer