Alla intervjuer är gjorda, texterna skickade, första festivalölen hinkad och tröttheten slår ner som en tung säck. Hela festivalområdet präglas av en tillbakahållen utmattning, men sistadagsartister som Timbuktu & Damn, Firefox AK och Aqueen Dance & Ton har hjälpt oss genom eftermiddagen.
Hets och Backyard Babies höjer tempot senare för de som behöver hårdare uppåttjack. Varför är det så många svenska artister sista dagen?
Ett fint undantag var amerikanska Gossip som lockade till fullt hus på Stora dans. Nu väntar hela festivalen på Kent som går upp om en kvart och en del är visst nyfikna på Alice In Chains nya sångare, men det går att klämma in båda.
Precis som på filmfestivaler blir man lite girig mot slutet och man vill se allt på programmet, samtidigt som John Blund försöker hångla upp en. Å andra sidan: hellre honom än de där fem värdelösa monstrena som jag trodde bara älskades av finländare och små barn. Men rutinerade artistbokare vet nog bättre än jag. Lordi spelar sist på Pampas?!