Det är förmiddagen efter den ryska urladdningen mot Holland, på en storbildsskärm rullar CNN med bilder av glädjen på Röda Torget och matchsekvenser.
Raymond Verheijen verkar inte kunna se sig mätt på målen, han ingår i förbundskaptenen Hiddinks stab och är ansvarig för de ryska spelarnas fysik - uppenbarligen har han lyckats.
Han verkar njuta av att säga ordet "steamroll" - ryssarna körde över sina motståndare som en ångvält i förlängningen. Holländarna fick kramp och skador, ryssarna bara sprang.
- Det var det ultimata fitnesstestet. Det enda som gjorde mig orolig var att de fick sitt mål strax före full tid, säger han.
Raymond Verheijen är bara 36 år, redan för 10 år sedan började han arbeta med Guus Hiddink inför fotbolls-VM i Frankrike. Som ung fystränare skulle han få de etablerade holländska stjärnorna att svettas, hans räddning var att han kände flera av dem från ungdomsåren då han själv varit en lovande spelare. Sedan satte en lårskada stopp för karriären.
Raymond Verheijen ingick även i Hiddinks Sydkoreastab och är nu också rådgivare åt Dick Advocaat, holländsk tränare i mästarklubben Zenit S:t Petersburg. Till vardags är han knuten till Rotterdamklubben Feyenoord. Jobbet med det ryska landslaget är ett tillfälligt och intensivt EM-projekt.
- Jag var där i mars och tittade på några ligamatcher. I samband med vänskapsmatchen mot Rumänien gjorde vi några tester, spelarnas värden var medelmåttiga, säger han.
Den 19 maj började EM-lägret. Nya tester visade att spelarna gått ned sig under ligaspelet.
- Det betydde att vi måste jobba hårt i tre veckor, sedan gjorde vi nya tester igen och framstegen var fantastiska, säger han.
Raymond Verheijen säger att han under åren utvecklat en metod för att få fotbollslag på tårna.
- En del jobbar efter filosofin "fitness först, spela sedan". Vi gör tvärtom, spelarna kommer i form genom att spela. Så det är hela tiden fotboll, fyra mot fyra, sju mot sju, elva mot elva. Spelarna gillar det, de gillar inte att springa för att springa, säger han.
Verheijen hade också ett speciellt "projekt Arsjavin". Stjärnan var avstängd i de två första matcherna efter en utvisning mot Andorra i kvalet, Risken var nu att han skulle gå ned sig dagarna runt matcherna eftersom träningen för de övriga då var lågintensiv.
- Vi hade ett särskilt program för Arsjavin, alltid med boll och alltid i målsituationer. Det är vad han gillar och är bra på, säger Raymond Verheijen.
När jag påpekar att det svenska landslaget har samma filosofi - "träna som man spelar" - ser han först skeptisk ut. Säger sedan:
- Då kanske det var åldern som fällde utslaget i den matchen, att Sverige var det äldsta laget. Samtidigt är inte ryssarna ett gäng toppatleter som spelar fotboll, utan en samling bra fotbollsspelare som är i toppform.
Han berättar att hans chef Guus Hiddink redan under uppvärmningen inför kvartsfinalen sagt att det syntes tydligt att de ryska spelarna hade bättre bollbehandling än holländarna.
- Det måste ha någonting med ungdomsfotbollen att göra, säger Raymond Verheijen.
Han tror att rysk fotboll är på frammarsch:
- Vi har inte sett det bästa än, om några år kommer världen att se att det finns en större potential. Nästa steg blir att stärka ligan, att tränarna ställer större krav på spelarna, tror Raymond Verheijen.