Krypskytt i USA häktad - vapen stämmer med avfyrade kulor

Publicerad 2002-10-25 04:34

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Amerikansk polis bekräftade natten till i dag att det gevär som hittades i en bil där två män greps under torsdagen använts av krypskytten som dödat tio och skadat tre personer kring huvudstaden Washington.

Provskjutning med det halvautomatiska Bushmaster M-16 fastslog att höghastighetsvapnet med all sannolikhet använts i minst elva av skottillfällena.

- Vi är väldigt nöjda med att ha nått så här långt. Vi har vapnet nu, det är borta från gatorna, sade Charles Moose, polischef i Montgomery.

Den 41-åring och 17-åring som greps och senare häktades vid distriktsdomstolen i Baltimore för vapenbrott, betraktas nu som gärningsmän i brottsutredningen.

41-åringen är en före detta soldat som tjänstgjort bland annat i Kuwaitkriget och 17-åringen är jamaicansk medborgare. De greps klockan halvfyra i torsdags morse lokal tid när de låg och sov i en bil vid en rastplats åtta mil nordväst om Washington.

När polisen sökte igenom fordonet hittades ett gevär av samma kaliber som de kulor som seriemördaren använt mot sina offer. Gevären är en civil version av ett militärt original. Inom försvaret tjänstgjorde 41-åringen enligt uppgifter som prickskytt.

Exsoldaten häktades för brott mot vapenlagen eftersom han förbjudits att bära vapen i samband med besöksförbud gentemot en tidigare fru. Domstolsförhandlingen mot den minderårige hölls bakom stängda dörrar och han tros hållas kvar som huvudvittne.

I männens bil hade två hål borrats genom bagageluckan och de kan ha använts för att med hjälp av ett kikarsikte avfyra skott inifrån fordonet, rapporterade tv-kanalen CNN och hänvisade till poliskällor.

Männen greps efter tips från en lastbilsförare och fördes till delstaten Maryland där seriemorden inleddes den 2 oktober.

Under en rad beskjutningar dödades tio personer och tre skadades livshotande i förorter till Washington och ytterområden norr om huvudstaden.

Tipsa via e-post
(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Foto: AFP Bankias huvudkontor i Madrid.

Spansk bank ropar efter miljardhjälp

Begär 19 miljarder euro av regeringen. Spaniens fjärde största bank Bankia är illa ute och ber därför om ekonomisk hjälp.

Sänkt betyg för svenska banker. Nordea och Handelsbanken. 22 0 tweets 22 rekommendationer

Svajig börsvecka. Skuldkrisen påverkade Stockholmsbörsen.

Kreditbetygsbjässarna. Därför får de marknaden att skälva. 12 1 tweets 11 rekommendationer

Vad vet du om skuldkrisen? Visa vad du kan i frågesporten.

Foto: Scanpix

Teknikdistraherade nytt trafikproblem

Fotgängare blir ouppmärksamma. Oroande siffror gällande olyckor med fotgängare med portabla teknikprylar kommer bland annat från Sydney.

Foto: Scanpix

Mejlen kan ge hjärtbesvär

Din mejlbox kan vara skadlig. Stressen över att kolla efter nya mejl gör att hjärtat hela tiden slår för snabbt, visar en ny studie. 1 0 tweets 1 rekommendationer

Död man hittad i skogsparti

I Alby i Botkyrka. Polisen visste på lördagskvällen inte om mannen utsatts för något brott, men en förundersökning om mord inleddes. 6 0 tweets 6 rekommendationer

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan