Nyaste trenden - änglar hetare än vampyrer
Publicerat 2009-10-30 06:00
Foto: Terje Bendiksby/Jack Mikrut / Scanpix Prinsessan Märtha Louise och Elisabeth Samnøy har skrivit om änglar.
Änglar är de nya vampyrerna. Det menar ”vampyr-drottningen”, författaren Anne Rice, som tidigare skrivit flera böcker om vampyrer men nu gått över till änglar. Norska prinsessan Märtha Louise föredrar också änglar. Hon är aktuell med en bok om skyddsänglar. I kväll berättar hon om ”Möt din skyddsängel” i SVT:s talkshow ”Skavlan”.
Först nästa höst, 2010, kommer prinsessan Märtha Louises bok i svensk översättning.
– Vi har just avslutat förhandlingen med det norska förlaget, berättar Agneta Gynning, förläggare på ICA Bokförlag.
Prinsessan har skrivit ”Møt din skytsengel” tillsammans med Elisabeth Samnøy, som också finns med som gäst i Fredriks Skavlans program. En bok där författarna ger råd och vägledning hur man utvecklar sina positiva krafter – och kommer i kontakt med sin skyddsängel.
Och änglar verkar vara inne, även om vampyrerna håller sitt grepp inte minst genom Stephenie Meyers Twilight-serie.
– Jag blev erbjuden flera ”änglaböcker” på den stora bokmässan i Frankfurt. Men inom det andliga området har änglarna funnits länge. Märtha Louises bok handlar om meditation, om den egna auran och om skyddsänglar, fortsätter Agneta Gynning.
Ytterligare en ”änglabok” finns på Agneta Gynnings lista för nästa år. Irländska författaren Lorna Byrne, som också är medium, har skrivit "Angels in my hair" (”Änglar i mitt hår” ) som handlar om hennes eget liv – och om hennes skyddsängel.
– Änglar står för något positivt, något hoppingivande. Och deras ställning har väl närmast stärkts nu i kristiderna, säger Agneta Gynning som själv också skulpterat änglar.
Den amerikanska författaren Anne Rice är något mera hårdkokt, hennes ”En vampyrs bekännelse” från 1976 har just kommit i ny svensk pocketupplaga. Nu lämnar hon vampyrerna. Den nya romanen handlar om en yrkesmördare som värvas av ett himmelskt väsen i änglagestalt, en seraf. En hel serie ska det bli. Första delen heter ”Angel Time; The Songs of the Seraphim” och huvudperson är Toby O’Dare, en amerikansk mördare som får en ny chans när han förflyttas tillbaka till 1200-talets England.
Till den engelska tidningen The Guardian har Anne Rice påpekat:
– Det känns bättre att stå på samma sida som skyddsänglarna. Vampyrerna är sådana skadade, tragiska figurer.
På de engelska bokdiskarna kan man också hitta Becca Fitzpatricks ”Hush, Hush”. Då handlar det om ”ett heligt löfte, en fallen ängel och förbjuden kärlek”. Elizabeth Chandler skriver om en skyddsängel i ”Kissed by an Angel” och den prisbelönta amerikanska författaren Sharon Creechs ”The Unfinished Angel” lär handla om ett himlaväsen med identiteskris.
Visar 1-3 av 3. Per sida:
Takk Märtha-Louise, du gjør det lett å være republikaner i Norge.
Geir, 18:20, 31 oktober 2009. Anmäl
Det är ett intellektuellt fattigdomsbevis att den s.k. "nyandligheten" brer ut sig. Flummerier om "änglar" och annan vidskepelse och feel good-fånerier verkar vara populärare än att lära sig något om hur världen och universum verkligen fungerar. Förr uppsände man brännoffer till gudarna - nu tänder man några doftljus och flummar om "änglar". Samma vidskepliga trams. Läs en bok, och då inte en av det vandrande vakuumet Märtha-Louise eller hennes medcharlataner!
BHe, 23:50, 30 oktober 2009. Anmäl
Det er mycket sannolikt att Märtha Louise i själen är katolsk.
Palsonen, 16:51, 30 oktober 2009. Anmäl
Visar (av totalt ).
Vill du ha en bra start på dagen?
Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.
Annonser
-
Ny spännande svensk konst på Galleri Ferm
Galleri Ferm - I Göteborgs centrum sedan 20 år. Vi försöker tillgodose de flesta smaker och...
-
Nya kultursatsningar
Socialdemokraterna - vi har en stark tro på Nynäshamn och framtiden
-
Utställningar på Kulturen
Välkommen till Kulturen i Lund - Det mest sevärda museet.




















