För en tid sedan publicerade tidningen ”Vi” en intervju med konstnären Gunnar Falk, son till författaren Kerstin Thorvall. Han berättade om sina erfarenheter som barn till en svårt neurotisk mor med extrema krav på uppmärksamhet.
Nu kommer Gunnar Falks bror ut med en roman på samma tema.Hans Falk är författare, journalist, lärare och fil. dr. i idéhistoria. Han skriver om en pojke som försöker bli vuxen under extremt svåra omständigheter, en utvecklingsroman. Hans mamma har ingen trygghet att ge, tvärtom osäkrar hon familjens liv konstant genom att utöva ett psykologiskt skräckvälde.
Hon dominerar dem med ilska och tårar, skriker, slänger saker, gör halvhjärtade självmordsförsök. Sönerna får hämta henne från sjön, försöka få hem henne efter rymningar och de kämpar hela sin barndom med sitt hat och sina lojaliteter gentemot henne. Det gäller att passa sig så mamma inte blir uppriven.
Hans Falk, som är född 1949, som Ulf Lundell och Göran Persson, skildrar en ungdomstid där motståndet mot konventioner är stort. Den liberala barnuppfostran släpper loss barn och föräldrar, men skördar också sina offer. Rödvinsvänstern surrar om politik, popmusiken lägger en ljudmatta över världen, många tänder på och en del hamnar i missbruk.
Huvudpersonen försöker navigera genom dessa kritiska år och klarar sig med hjälp av sin pappa och sina syskon.
Författaren skriver med ett enkelt språk, nästan så som ett barn talar. Boken bör fungera som läsning även för yngre personer.
Jag läser den mer som en livsberättelse än som en litterär gestaltning. Hjärtskärande.