Bokrecensioner

Slavenka Drakulic ”Katt i Warszawa och andra berättelser om livet under kommunismen”

Publicerat 2009-11-09 08:58

Bortglömd historia. Den politiska fabeln blir lätt tramsig.

Första gången jag mötte Slavenka Drakulic var på ett seminarium i Stockholm 1991. Hon var 42 år, sensationell, verbal, och sopade golvet med en äldre kamrat från det forna Jugoslavien. Han var uppblåst, föraktfull och manschauvinistisk, och borde ha vetat bättre när Slavenka var i rummet.

Hon kunde då inte veta att Sverige på grund av en manlig bekantskap skulle bli ett av hennes framtida hemländer.

Ett par år senare kom hennes bok ”Balkan Express” och ”Hur vi lyckades överleva kommunismen med ett leende på läpparna” för att följas av en rad böcker.

För svenskarna  programmerade Slavenka Drakulic om den allmänna bilden av östländerna bakom muren. Genom hennes berättelser och tidningsartiklar i DN, Aftonbladet, Amelia med flera tidningar fick svenska läsare ta del av ett vardagsliv med en del komiska poänger. Hon var politiskt kunnig och medveten, en feminist som var fostrad i Kroatien och utbildad till internationell intellektuell och journalist. Samtidigt mor och dotter.

Det blev lite mer alldagligt när Slavenka Drakulic berättade hur det var bland kvinnorna och männen i öst, hur kvinnorna kunde drömma om lyx och bilar, smink och kläder, medan deras jämn­åriga kvinnor på andra sidan muren drömde om toppjobb på arbetsmarknaden.
Man förstod att Europa haltade. Slavenka Drakulic förde öst och väst lite närmare genom sina berättelser och sin journalistik.

I dag, på 20-årsdagen av murens fall, kommer hon ut med ytterligare en bok: ”Katt i Warszawa och andra berättelser om livet under kommunismen”. Genren ligger nära den humoristiska satir med fabler, som användes under kommunisttiden för att kamouflera sanningen i samtalet om politiken och makthavarna.

Det ligger ju i sakens natur att den här sortens halvhemliga sätt att berätta blir internt och lite inaktuellt när det blir scenbyte i historien. Fränt och avslöjande när makten lever kvar bland personerna som dessa djur – katten, hunden, papegoja med flera – berättar om. Men efterhand förvandlar histo­rien berättelserna till kuriosa, vilket författaren beaktar. ”Guidad tur på Kommunistiska museet” kallas det första kapitlet.

Svenska läsare kan säkert dechiffrera Marskalken som Tito i det forna Jugoslavien och roas av allt hans papegoja Koki kan berätta om honom som njutningsmänniska och envåldshärskare. Det kan bli lite väl tramsigt: ”Koki kan berätta att Marskalken efterlämnade en samling av inte mindre än 21 000 menyer! Inte kattskit, va? Koki kan rabbla många av dem utantill! Och recept med – det är bara att be Koki (och hosta upp lite nötter!)”.

Men när katten berättar om Generalen (Jaruzelski) i Warszawa och den äldsta hunden i Ceausescus Bukarest om allt anmärkningsvärt de kunde höra och se, är det en farligt snabbt bortglömd historia som Slavenka Drakulic förmedlar.

Läs mer: Cement. Ett utdrag ur Herta Müllers "Atemschaukel"

Bloggat om artikeln(0)

(Vad är Twingly?)

Visar  (av totalt ).

Vill du ha en bra start på dagen?

Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.

Nyheter från DN Bok

Germaine de Staël: ”Tio år av landsflykt”

På 1800-talet var handskrivna brev den viktigaste formen av kommunikation. Skvaller, nyheter och politik förmedlades i stearinljusens sken. Läs artikeln

Bengt Emil Johnson: ”Aftonsånger”

”Vad är det med manliga poeter och deras brinnande intresse för småfåglar?” undrade poeten och kritikern Anna Hallberg i DN:s kulturdel den 27 juli förra året. Läs artikeln

Norstedts och Bonniers lanserar läsplattor

Igår fanns det inga svenska läsplattor. Idag lanseras två stycken samtidigt. Norstedts Förlag börjar i dag att sälja läsplattan Cybook tillsammans med nätbokhandelsföretaget Bokus.

Haiku-dikta mera!

DN.se har tidigare skrivit om haikuvågen på Twitter. Många läsare följde uppmaningen att själva dikta. Utmana med en egen haikudikt! Läs artikeln

DN Bok

Ny Kepler-roman i sommar

Följer upp succédebuten. Kommissarie Joona Linna fortsätter lösa mordgåtor.

Brevkonstens århundrade.

Brevkonstens århundrade. På 1800-talet var brev den viktigaste formen av kommunikation. Ingrid Elam har läst Germaine de Staëls ”Tio år av landsflykt”.

Möbelmässan i Stockholm.

Möbelmässan i Stockholm. Det snackas om grön design. Men handfasta exempel på klimatanpassat nytänkande är svårare att upptäcka. 1

"Det skulle handlas på deli, fräsas korv från Mallorca, späckas lamm och vispas sorbet ."

Niklas Wahllöfs tv-krönika.

DN-tecknare på Nationalmuseum.

DN-tecknare på Nationalmuseum. Stina Wirsén ställer ut med de stora. 9

Brev från fängelset.

Brev från fängelset. Kurdisk-turkiske författaren Muharrem Erbey om varför Turkiet inte tolererar hans verksamhet. 2

Nyheter från Förstasidan

”Nej till fri etablering av vårdcentraler”

De rödgröna i Stockholm presenterar alternativ vårdmodell. ”De borgerliga tar inte hänsyn till att ohälsan varierar mycket inom länet.” 7

DN Debatt. ”Här är vårt alternativ till Filippa Reinfeldts Vårdval.” 42

Är det rätt att stoppa den fria etableringen av vårdcentraler?

Se resultat

AFGHANISTAN

Döda soldaterna på väg hem

Lyfte på morgonen. Flygplanet med kvarlevorna av de ihjälskjutna svenskarna väntas till Sverige under onsdagen. 25

Tidigare har reserven använts då man roterat förband. Foto: Staffan Löwstedt / Scanpix Tidigare har reserven använts då man roterat förband.

Fler än 500 svenskar på plats i Afghanistan efter förstärkning

Ny pluton skickas nästa vecka. Inget nytt riksdagsbeslut behövs. 149

Oklart hur eldstriden gick till. Den skadade 21-åringen får stöd på plats.

Förlängt ansvar - inte bara fem år.

Förlängt ansvar - inte bara fem år. Ny lag ska ge ökat stöd åt veteraner. 16

Järnring runt talibanfästet Marja.

Järnring runt talibanfästet Marja. Tusentals civila flyr storoffensiv.

DN Tema: Afghanistan. Krigshärjat och utfattigt land försöker resa sig.

160 befaras döda i afghanska laviner Foto: Altaf Qadri

160 befaras döda i afghanska laviner

Fast i biltunnel. Lavin gjorde vägen oframkomlig i Salangpasset. Minst 17 mindre laviner har hittills noterats i området.

Läsplattorna har landat

Igår fanns det inga svenska läsplattor. Idag lanseras två samtidigt. Norstedts Förlag säljer sin platta på nätbokhandelsföretaget Bokus. Bonnierförlagens pryl säljs på Adlibris. Cybook och Letto. 26

Nya Ipad.

Nya Ipad. Apples läsplatta ska rädda mediebranschen. 29

Tid för e-boken?

Tid för e-boken? Hur mår den digitala bokmarknaden? 119

400 000 bilar återkallas

400 000 bilar återkallas

Honda har problem med krockkudde. Problemen kopplas ihop med elva skadade och ett dödsfall i trafiken. 1

DN:s motorreporter Lasse Swärd:

DN:s motorreporter Lasse Swärd: Varumärkena tål smällen.

Toyota stäms.

Toyota stäms. Miljontals bilar åter- kallade efter gas- och bromsproblem. 8

Valet 2010

Borg spiller kaffe. Borg spiller kaffe.

Minnesvärt från mandatperioden

DN.se har botaniserat på Youtube. Se Ohlys långfinger, Borgs kaffespill och andra politiska höjdpunkter som fångats på film.

Opinionen sedan 2006.

Opinionen sedan 2006. Historisk vändning krävs för borgerlig seger.

Följ valet på DN.se!

Följ valet på DN.se! Björn Hedensjö skriver på redaktionsbloggen.

Vad har hänt sedan 2006? Foto: Maja Suslin / Scanpix

Vad har hänt sedan 2006?

Tolv frågor om stridsämnena i svensk politik sedan förra valet. Testa dina kunskaper.

Vad tänker du rösta på i riksdagsvalet?

Se resultat

Recept

Fransk läckerhet

Citronpaj. En pajbotten fylld av len, syrlig citronkräm och på toppen frasig maräng. Oemotståndligt!

Dawit Isaak har suttit fängslad
 dagar,  tim,  min och  sek.

Burkens värde höjs 100 procent.

Burkens värde höjs 100 procent. Panten blir en krona jämt. 27

Skrikare.

På Stan Den fins­ka manskören Huutajat jobbar med kraft och decibel. Skrikare.

Comeback i småbils- klassen.

Comeback i småbils- klassen. Nya Audi A1 med små, snåla motorer i en sportig inramning.

Dyrare biljetter till rymden.

Dyrare biljetter till rymden. När Ryssland får monopol på transporter till ISS. 11