• Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln
Tidskrifter

Vi Läser. Nr 2

Publicerad 2011-03-28 12:19

När vetenskapsjournalisten Maja Hagerman 1996 fick Augustpriset för ”I spåren av kungens män” fanns det mer än en kulturredaktion som missat detta guld och skamset fick leta fram den ur boktravarna och buda till recensent.

Jag minns läsupplevelsen, det var som om en hemlig teater reste sig i de svenska hagarna. Sve­riges kristnande var en sensationell historia och Maja Hagerman en skicklig författare. Boken var rena bladvändaren.

I det färska numret av Vi Läser intervjuas hon av chefredaktören Nina Solomin om sin nya bok ”Försvunnen värld”, som kommer ut i maj.

Utgångspunkten är en mängd fornfynd i Uppland efter den största arkeologiska utgrävningen i Sverige någonsin. Digitala landhöjningskartor berättar märkliga ting och plötsligt förstår man varför vägarna går som de går. Där det nu är inland låg havet, och vägen längs en kust som nu är skog. En numera obegriplig sväng berättar att där fordom låg ett näs.

Det är precis sådant som Maja Hagerman går i gång på. Man känner hennes journalistiska temperament när hon spårar och spanar och får oss att bli fascinerade av allt det som historien avslöjar.

”Ibland sägs det om mig ’hon är en sådan utmärkt introduktör’. Okej. Här har man lagt pussel under flera år, och fått fram fullständiga nyheter om grundläggande grejer och sedan blir man kallad ’introduktör’ … Det kanske är en typisk kvinnofälla? Jag tänker på Selma Lagerlöf, som hela tiden fick höra att hon är så bra på att förmedla de värmländska sägnerna.”

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Andra har läst

Mer från förstasidan

Foto: Scanpix/Jonas Backlund Polisen vill införa förbud från kl. 22 i Rålambshovsparken.

Här får du njuta av ditt vin i Stockholm

Och här är det inte tillåtet. Tvärtemot vad många tror är det tillåtet att dricka alkohol dygnet runt på de flesta ställen i stan. Men inte överallt. 3 0 tweets 3 rekommendationer

Hela listan, park för park. Här får du dricka och inte. Här gäller vissa tider. 3 0 tweets 3 rekommendationer

Foto: AP

Israelkällor: Syriska ledare förgiftades

Värvad livvakt. Den syriska motståndsrörelsen bluffade inte i förra veckan då den meddelade att många av de syriska ledarna sårats i ett attentat. 12 9 tweets 3 rekommendationer

Foto: Scanpix

Man låg på tak och sköt – en dödades

Finsk ort i skräck. En 18-årig kvinna dödades och nio personer skadades allvarligt när en kamouflerad man sköt mot barer i finska Hyvinge. 28 13 tweets 15 rekommendationer

Vet du mer? Ring DN.se 08/738 23 23 eller MMS:a 71 222.

Foto: Erik Englund

”Börjar med att ringa dotter och barnbarn”

Moderna museet och middag med Shanti Roney. Neneh ­Cherry tar en nostalgi­tripp tillbaka till barndomen. Chockartat att bo i Stockholm.

Foto: Scanpix

Fick spjut i magen – stämmer IAAF

Golden Globe i Rom. Franske längdhopparen Salim Sdiri fick ett spjut i levern under galan. Nu stämmer han internationella friidrottsförbundet.

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan