All världens böcker på en enda sajt

Publicerad 2009-02-03 11:40

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Per Brodén tyckte att det var svårt att hänga med i dagens internationella bokutgivning. Och att svenska tidningar mest rapporterar om svensk och engelsk litteratur. Med hjälp av sajten Dixikon kan vi hitta böcker från all världens hörn.

Per Brodén har startat Dixikon, en sajt om utländsk skönlitteratur. Det är också en nätbokhandel som använder sig av europeiska och indiska datatekniker för att sälja tyska, franska, danska, spanska och engelska böcker. Dessutom har han värvat två bloggare, Sven-Eric Liedman och Åke Malm som tillsammans med andra välkända skribenter tipsar om utländsk litteratur.

Berätta om Dixikon

- Dixikon är en sajt sprungen ur ett intresse för litteratur och språk. Sen har projektet växt och kompletterats med en nätbokhandel som rymmer över 4 miljoner titlar. Jag har alla böcker som ges ut i Spanien och det mesta från Frankrike och Tyskland. Allt från England kan jag beställa.

Per påminner om att Amazon har separata sidor för olika länder. På Dixikon finns allt under samma webbadress.

Per Brodén är närmare 60 år och har hunnit syssla med lite av varje. Han har varit både advokat och fårfarmare. Men bokhandlare har han aldrig varit tidigare.

- Jag kunde ingenting om det här. Det började med att jag reagerade på det oceaniska överflöd som finns på Internet. Här finns allt men man får ingen vägledning. Därför började Dixikon med korta boktips för att ge en snabb överblick. Sedan har jag expanderat med en nätbokhandel. Nu har jag själv blivit en del av det oceaniska överflödet.

Per Brodén tycker att den svenska litteraturbevakning har stora luckor och att den är för engelskdominerad. Han anser att tidningar som DN har för mycket makt. Han saknar till exempel rapportering om nordisk litteratur. Han påminner om att det kanske kan vara svårt att förstå talad danska men att det är desto lättare att läsa. Samma sak gäller med det norska språket.

- Finns det till exempel någon som läser danska tidningar på DN-redaktionen?

Undertecknad väljer att tolka frågan som retorisk och svarar med en annan fråga.

Varifrån kommer ditt språk- och litteraturintresse?

- Litteraturintresset har alltid funnits där. Språk har jag aldrig studerat, men jag kämpar mig igenom böcker på flera av de språk som finns på sidan.

Per Brodén påpekar att Dixikon kan vara ett sätt att ge knaggliga språkkunskaper en hjälp på traven. Han tycker att det är mödan värt att läsa på ett främmande språk.

- Om man läser en bok på danska så blir världen annorlunda. Det finns en magi i själva språket.

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Foto: Scanpix Platsen där flickan attackerades i början av februari.

En man häktad för knivdåd mot flicka

Bor granne med skolan. En 28-årig man, som nu befinner sig utomlands, häktades i dag misstänkt för knivöverfallet på en tioårig flicka i Göteborg.

Foto: Scanpix Svenska hushålls ökade skuldsättning oroar EU-kommissionen.

EU synar de ökade svenska skulderna

Sverige under EU:s lupp. Kommissionen väljer att göra en fördjupad granskning av de svenska hushållens ökade skuldsättning.

Spanska banker nedgraderas. 15 banker berörs – får sänkt betyg.

Foto: Scanpix

Max vill ge mat till riksdagsledamöter

Som tack för sänkt moms. Hamburgerkedjan har nu polisanmälts och många är kritiska till det presentkort på 100 kronor som skickats ut.

Foto: Alamy

”Inga bruna M&M:s” – rocklegend förklaras

Rockbandet Van Halens legendariska krav på att inga bruna M&M-godisar skulle finnas backstage förklaras nu av sångaren själv. Var för bandets säkerhet.