Almapriset 2011

Almapriset 2011 går till australiern Shaun Tan

Publicerad 2011-03-29 12:45

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Alma-priset, det stora litteraturpriset till Astrid Lindgrens minne går i år till den australiska illustratören Shaun Tan. Prissumman är på fem miljoner svenska kronor och priset delas ut i Stockholm i slutet av maj.

Juryns ordförande Larry Lempert presenterade årets pristagare Shaun Tan vid en presskonferens i Vimmerby på tisdagen.

– Jag måste verkligen smälta det här, sa Shaun Tan när han fick beskedet av Lempert per telefon i dag.

Shaun Tan är illustratör och författare. Han född 1974 i Perth, i västra Australien.

Tan har illustrerat kring 20 böcker, varav han själv skrivit texten till en handfull.

Hans verk bryter ner gränserna för bilderboken, går vidare än seriealbumet, bortom  barnbokens konventioner och litterära hierkier.

I år fick Shaun Tan en Oscar för bästa animerade kortfilm för "The Lost Thing" som bygger på boken med samma namn.

Hans verk finns översatta till ett tiotal språk, bland annat tyska, svenska, spanska och kinesiska.

På svenska finns "Ankomsten" (The Arrival) utgiven på Kabusa förlag förra året.

Hans första stora verk, "The Viewer", med text av Gary Crew visar på ett postmodernistiskt formspråk kombinerat med en mästerlig kreativ bildvärld. En mardrömslik science-fictionartad berättelse som leker med prespektiven.

Andra centrala verk är "The rabbits" (1998), "The lost thing" (2000), "The red tree" (2001) och "The arrival" (2006).

I sin senaste bok, "Tales from Outer Suburbia", från 2008 återvänder Shaun till sin uppväxtmiljö i förorterna, en omgivning som han själv beskriver som en modern motsvarighet till de medeltida sagoskogarna.

Shaun Tan har tilldelats flera priser, bland andra Deutscher Jugendliteraturpreis 2009 (Tales from Outer Suburbia) och New York Times Best Illustrated Children’s Books 2007 (The Arrival).

Kerstin Brunnberg, ordförande för Kulturrådet inledde presskonferensen men att betona fantasins och barnbokens betydelse för barn.

Hon uttalade vikten av att se barn- och ungdomsböcker är verkliga konstverk.

175 kandidater från 62 länder var i år nominerade till priset.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Andra har läst

Mer från förstasidan

Foto: Scanpix/Jonas Backlund Polisen vill införa förbud från kl. 22 i Rålambshovsparken.

Här får du njuta av ditt vin i Stockholm

Och här är det inte tillåtet. Tvärtemot vad många tror är det tillåtet att dricka alkohol dygnet runt på de flesta ställen i stan. Men inte överallt. 23 9 tweets 14 rekommendationer

Hela listan, park för park. Här får du dricka och inte. Här gäller vissa tider. 4 0 tweets 4 rekommendationer

Foto: AP

Israelkällor: Syriska ledare förgiftades

Värvad livvakt. Den syriska motståndsrörelsen bluffade inte i förra veckan då den meddelade att många av de syriska ledarna sårats i ett attentat. 12 9 tweets 3 rekommendationer

Foto: Scanpix

Man låg på tak och sköt – en dödades

Finsk ort i skräck. En 18-årig kvinna dödades och nio personer skadades allvarligt när en kamouflerad man sköt mot barer i finska Hyvinge. 30 13 tweets 17 rekommendationer

Vet du mer? Ring DN.se 08/738 23 23 eller MMS:a 71 222.

Foto: Erik Englund

”Börjar med att ringa dotter och barnbarn”

Moderna museet och middag med Shanti Roney. Neneh ­Cherry tar en nostalgi­tripp tillbaka till barndomen. Chockartat att bo i Stockholm.

Foto: Scanpix

Fick spjut i magen – stämmer IAAF

Golden Globe i Rom. Franske längdhopparen Salim Sdiri fick ett spjut i levern under galan. Nu stämmer han internationella friidrottsförbundet.

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan