Jätteföretaget Googles avtal för att få lägga ut miljontals böcker på nätet utreds nu av det amerikanska justitiedepartementet.
Google har bekräftat utredningen, rapporterar amerikanska medier. Det justitiedepartementet tittar närmare på är det avtal som slöts i oktober i fjol efter att Google börjat skanna in böcker - med slutmålet att miljontals böcker i fulltext skulle vara sökbara på nätet.
Författar- och förläggarbranschen stämde Google, och avtalet i oktober innebar en förlikning. Försäljningen av böcker via Google ska ge upphovsrättsinnehavarna 63 procent av intäkterna, Google får resten. Som en jättelik databas över författare, förläggare och böcker ska Book Rights Registry inrättas.
Det amerikanska justitiedepartementet anser att avtalet missgynnar konkurrensen, därav deras vilja att utreda saken.
"Justitiedepartementet och flera statsåklagare har kontaktat oss för att få reda på mer om avtalets inverkan, och vi bemöter gärna deras förfrågan", säger Googles talesperson Gabriel Stricker till Newsfactor.
Om Googles vision slår igenom, kommer sajtens besökare småningom att kunna söka upphovsrättsskyddade böcker på nätet, bläddra i delar av dem samt köpa kopior.