Googleavtalet

Amerikanskt rättsväsende granskar Googleavtal

Publicerad 2009-06-12 10:19

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Jätteföretaget Googles avtal för att få lägga ut miljontals böcker på nätet utreds nu av det amerikanska justitiedepartementet.

Google har bekräftat utredningen, rapporterar amerikanska medier. Det justitiedepartementet tittar närmare på är det avtal som slöts i oktober i fjol efter att Google börjat skanna in böcker - med slutmålet att miljontals böcker i fulltext skulle vara sökbara på nätet.

Författar- och förläggarbranschen stämde Google, och avtalet i oktober innebar en förlikning. Försäljningen av böcker via Google ska ge upphovsrättsinnehavarna 63 procent av intäkterna, Google får resten. Som en jättelik databas över författare, förläggare och böcker ska Book Rights Registry inrättas.

Det amerikanska justitiedepartementet anser att avtalet missgynnar konkurrensen, därav deras vilja att utreda saken.

"Justitiedepartementet och flera statsåklagare har kontaktat oss för att få reda på mer om avtalets inverkan, och vi bemöter gärna deras förfrågan", säger Googles talesperson Gabriel Stricker till Newsfactor.

Om Googles vision slår igenom, kommer sajtens besökare småningom att kunna söka upphovsrättsskyddade böcker på nätet, bläddra i delar av dem samt köpa kopior.
 

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Andra har läst

Mer från förstasidan

Foto: Franck Fife / AFP

Zambia mästare – där landslaget dog

Afrikanska mästerskapen. Efter 120 mållösa minuter avgjorde Zambia finalen mot Elfenbenskusten på straffar på söndagskvällen.

Porrsajt hackad – kunduppgifter ute

350.000 användare. Porrsurfare har anledning att vara oroliga. En hackare har slagit till mot porrsajten Brazzers och offentliggjort en del av sina fynd.

Foto: Drago Prvulovic / Scanpix

Bluffaffärer orsak till Malmömorden

Nya uppgifter om morden i Malmö. Minst fyra av dödsoffren ska ha koppling till internetrelaterade blufföretag. Det uppger källor för TT.

Fyra begärda häktade. Misstänks för mordet vid ett gatukök i Malmö.

Tomas Alfredsons film prisad

Spionthrillern ”Tinker, Tailor, Soldier, Spy” fortsätter att hyllas. På Bafta-galan i London blev det två utmärkelser. Läs mer.