Astrid Lindgren 100 år

Assar Bubbla och det stulna manuset.

Publicerad 2007-11-13 17:03

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Nära att det inte blev någon Pippibok..

Fyrtio år efter att Pippi Långstrump för alltid förändrade den svenska barnboken avslöjade Astrid Lindgren hur nära det var att det aldrig blev någon Pippibok. Hon blev nämligen bestulen på hela manuset på spårvagnen från Odenplan till Norrmalmstorg.

Och det var inte vilken tjuv som helst som stal den. Det var stortjuven Assar Bubbla som hade som specialmetod att hypnotisera sina offer. Han fick helt enkelt författaren att glömma sin portfölj när hon steg av spårvagnen.

Med samma glada humör som i Pippiböckerna berättar Astrid Lindgren i "Assar Bubbla eller Det var nära ögat att det inte blev någon bok om Pippi Långstrump" (Rabén & Sjögren, 1987) om hur Assar Bubbla öppnar väskan och till sin besvikelse bara hittar papper. Inte några "dyrbarsheter" eller "klenodier" som han hade hoppats. Ännu värre blir det när han inte kan läsa "krumelunserna" eftersom manuset är skrivet med stenografi.

I förbifarten förklaras vad stenografi är och läsaren får ett exempel som uttolkas "Pippi Långstrump var ju den starkaste flickan i världen". Assar Bubbla lär sig stenografi i rena ilskan men han får samma mening till "Kokt fläsk smakar bäst med jordgubbssylt", vilket gör honom ännu argare eftersom kokt fläsk är hans älsklingsrätt.

Historien skrevs ursprungligen till Fjärde läseboken 1986, men redan nästa år kom en separat­utgåva med oförvägna illustrationer av Marika Delin.

Här möter vi en omisskännlig Lindgren med spetsnäsa och 40-talskläder. Delin har hittat samma lättsamt galna ton som författaren, samtidigt som tidsmarkörer som spårvagnar och bulliga radioapparater ger en realistisk förankring.

Assar Bubbla är nog det närmaste en metaroman som Astrid Lindgren kommer. Här finns hon själv närvarande i egen hög person och här kliver Pippi in hemma hos henne med häst och apa och frågar när boken ska bli klar.

Som vanligt småpratar Astrid Lindgren obesvärat med sina läsare. Och visserligen vet vi att hela historien är ren och skär lögn, men ändå kan vi inte låta bli att undra: Kanske blev manuset stulet ändå? Och kom till rätta förstås.

Assar Bubbla är en förhållandevis okänd pärla som fortfarande finns att köpa i en andra upplaga från 2001.

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Foto: Scanpix Könsneutrala EQ-dockor på förskolan Egalia i Stockholm.

På Egalia är barnen personer – inte kön

”Ordet ”hen” ger barnen frihet”. Var tredje förskola missar i jämställd- hetsmålen trots att forskning visar hur könet avgör vilket bemötande barn får.

Foto: Alamy Vinnare och förlorare i bemanningsbranschen.

Uthyrd på jobbet - så funkar det

Tjäna extra bra om du är chef eller specialist. Receptionister och lagerarbetare får räkna med sämre villkor. Bemanningsbranschen under lupp.

Lagerarbetaren var alltid orolig. Anna Gustafson sa upp sig till slut.

Jobbar deltid och tjänar mer. Henrik Folkesson är hyrchef.

Son kvävde sin sjuka mamma

Dödsorsaken inte fastlagd. Den 84-åriga kvinna som utsattes för ett mordförsök av sin son på måndagen, avled under natten till tisdag.

Foto: Bertil Ericson / Scanpix Fler stockholmare väljer att begränsa tillgången till journalen.

Läkarna ser allt – fler låser journalen

Sök för förkylning – visa din abort. 40.000 läkare, sjuksköterskor och annan vårdpersonal kan enkelt ta fram dina hela din sjukdomshistorik.

Barnmorska: Jag får se saker som är direkt besvärande att känna till.

Hela listan. Se vilka som använder det nya journalsystemet.

Är du rädd för att andra kan läsa dina sjukjournaler?

Foto: Kyodo News / AP

Fredrik Ljungberg bryter med klubben

”Vi har olika ambitioner”. ”Han vill vinna saker nu under sina sista år i karriären”, säger Ljungbergs representant Walid Bouzid.