På väg ut från krogen, där han tagit en öl, fick Joel Tunström syn på kön utanför Akademibokhandeln vid Odenplan i Stockholm. Helt spontant och oplanerat hängde han på i kvällskylan.
Det sägs att rusningen till bokrean på slaget midnatt inte längre är vad den en gång var. DN.se tog sikte på Akademibokhandeln vid Fridhemsplan när tolvslaget närmade sig natten till tisdag. Där utgjordes ”kön” av en enda person.
Snabbt vidare mot Akademibokhandeln vid Odenplan - trettiofaldigt intensivare minsann.
- Jag hade inte en tanke på att det startade i natt, var bara ute för att ta en öl. Så fick jag syn på kön, säger Joel Tunström till DN.se när endast någon minut återstår innan portarna slås upp.
Den 29-årige journalistikstuderanden från Vasastan i Stockholm säger att han är mer av en nätkund än bokhandelskund. Och han har redan beställt, via nätet, en bokreabok - Nobelpristagaren JM Coetzees ”Ett dåligt år”, hos Hedengrens vid Stureplan.
Dörrarna öppnas och ivriga bokälskare rusar in. En hängiven man utbrister något om att ”det här är som julafton”. Joel Tunström vandrar runt lite på måfå, fingrar på några pocketböcker, går vidare inåt i butiken, ser inte ut att fastna för något speciellt.
- Borde kanske ha planerat det här lite mer...
Efterhand fylls butiken av allt fler bokhungriga, kommersen ser ut att gå bra, utbudet är imponerande. ”Den svenska litteraturen” i tre band, med Sven Delblanc och Lars Lönnroth som redaktörer, lockar DN.se:s utsände. 249 kronor - som hittat. Och allt i ett liksom.
Men det får vara, jobbet går före.
En koll med Joel Tunström lite senare visar på samma resultat:
- Det blev inget köp. Stod och höll i några böcker. Men jag har olästa böcker hemma, meddelar den spontane reabesökaren som vandrade hem tomhänt i kylan.