Bonniers tar strid med författarförbundet

Publicerad 2009-12-10 06:00

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Nu trappas striden om de digitala bok­rättigheterna upp. Bonnierförlagen har avbrutit förhandlingarna med Sveriges författarförbund.

– Författarförbundet har startat egen förlagsverksamhet och hamnar då på två stolar. Vi tycker det blir konstigt att förhandla med en konkurrent, säger Anna Borné Minberger, förlagschef för allmänlitteratur på Bonnierförlagen.

I förra veckan presenterade Författarförbundet sin nya satsning Dejavu, som är en ny tjänst där äldre böcker digitaliseras så att de kan tryckas på nytt. Medlemmar i SFF har under hösten säkrat rättigheter till böcker som förlagen inte längre ger ut och Dejavu kommer att föra över böckerna till ett tryckbart format. Författarna behåller dock rättigheterna och kan avsluta samarbetet med Dejavu med kort varsel.

SFF:s samarbetar med bland andra förläggaren Christian Bang-Melchior från Pocketförlaget. Tryck och distribution kommer att skötas av företaget Publit.

Detta uppfattar Bonnierförlagen som att Författarförbundet numera är en konkurrent.

Men det ser Författarförbundets ordförande Mats Söderlund som ett dåligt argument för att avbryta förhandlingarna.

– Jag uppfattar att man tagit chansen. Vi har inte alls startat ett förlag utan enbart ett servicebolag, precis som andra förbund har. Det har funnits ett starkt tryck från våra medlemmar om detta.

– Bonnierförlagen förminskar sin roll enormt om de tror att Författarförbundet kan konkurrera med dem.

Anna Borné Minberger ser det annorlunda.

– Den stora frågan är hur gamla böcker vi talar om. Det är ju jättetrevligt om böcker som inte finns tillgängliga kan finnas som beställningstryck. Men vi har kontaktats av författare som vill diskutera rättigheter till böcker som gavs ut för ett år sedan.

I augusti meddelade Bonnier­förlagen att man efter 13 års avtalsfrihet var berett att förhandla med Författarförbundet. Under våren hade Bonnierförlagen föreslagit nya kontrakt som ska gälla oavsett om boken ges ut som inbunden bok, pocket, beställningstryck (print-on-demand), e-bok eller ljudbok. Bonnier har också i år börjat med beställningstryck som ett alternativ till att trycka en ny upplaga när den första sålts slut.

Mats Söderlund medger att det blev olyckligt att servicebolaget startades mitt under förhandlingen. Men han hävdar att man diskuterat detta i tio år.

– Det var jättepositivt att Bonnier ville förhandla med oss efter så lång tid. Men vi kan inte agera annorlunda för den skull. Det här initiativet har växt fram efter noggrann planering. Eftersom vi inte har kompetensen tog vi hjälp utifrån av duktiga förläggare. Men det handlar om en begränsad tjänst. Rättigheter för nya böcker behöver vi förhandla om, de frågorna måste hållas isär.

– För oss är det viktigt att det inte blir några svepande formuleringar om framtida format i kontrakten.

Förhandlingarna mellan Författarförbundet och Norstedts, Natur & Kultur och Ordfront går vidare.

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Foto: AP Protest i Aten och Luxemburgs premiärminister Jean-Claude Juncker.

”Grekiska löften är inte tillräckliga”

Möte med eurozonens finansministrar ställs in. Luxemburgs premiäminister Juncker, som skulle lett mötet, uttalar sig skarpt.

EU synar ökade svenska skulder. Fördjupad granskning görs.

Spanska banker nedgraderas. 15 banker berörs – får sänkt betyg.

Foto: Lars Pehrson / Scanpix Lykke Li kammade hem två Grammisar.

Lykke Li stor Grammisvinnare

Veronica Maggio vann flest Grammisar. Men det var Lykke Li som plockade hem de tyngsta – årets artist och årets album. Årets vinnare.

Foto: Scanpix

Dataläcka avslöjade var bilar parkerats

300.000 personer kan ha drabbats. En läcka i Easyparks datasystem har gjort det möjligt för vem som helst att se var en bil stått parkerad.

Foto: AP Två män jagas efter bombattackerna i Thailand.

”Iran ligger bakom terrorattackerna”

Israel anklagar Iran för terrordåden i Bangkok. Enligt uppgifter till Sky News skulle bombattackerna ha utförts nära två israeliska byggnader.

UD till svenskar i området: Håll er uppdaterade om läget.

Foto: Jon Super / AP

”Hoppas han inte får spela”

Tevez har landat. Redo för spel i City-tröjan. Men några av klubbens gamla trotjänare tycker att han är ett hot mot lagmoralen.