Dan Browns nya har läckt ut

Publicerad 2009-09-14 14:53

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Hemlighetsmakeriet kring Dan Browns senaste bok är över. Redan på måndagen recenserades "Den förlorade symbolen" i New York Times. Men de svenska översättarna får snällt vänta till den 15 september med sitt arbete.

- Vi är många som är i startblocken och försöker förbereda oss mentalt nu, konstaterar Jonas Axelsson, litterär chef på Albert Bonniers förlag.

Han befinner sig i en smått märklig situation eftersom det amerikanska bokförlaget Random House vägrat att skicka manuset till "Den förlorade symbolen" före boksläppet i USA den 15 september. Däremot har New York Times redan i förväg fått tag på ett exemplar och recenserat boken. Det är en på det stora hela mycket välvillig recension, där kritikern Janet Maslin konstaterar att Dan Brown "lyckats göra en död genre sexig igen".

Mycket mer än det som står i New York Times om Robert Langdons äventyr hos frimurarorden i Washington vet inte de sex svenska översättare som fått i uppdrag att på rekordtid göra en svensk version av boken. På tisdagen får de för första gången sätta tänderna i texten som egentligen skulle ha publicerats redan 2005. De sex översätter var sin del av boken, för att den ska hinna bli klar till den 21 oktober.

Det gäller att smida medan hajpen är som hetast. Precis som Random House har Bonniers stora förväntningar på Dan Browns förmåga att sälja böcker. Sverige påstås vara det land i världen där "Da Vinci-koden" lästs av flest per capita - så den svenska förstaupplagan av den "Förlorade symbolen" uppgår till hela 300.000 exemplar.

- Jag kan inte tänka mig att en roman har tryckts i så många exemplar förut i Sverige, säger Jonas Axelsson.

Var kommer boken att säljas?

- Den kommer att finnas överallt, men den kommer nog att synas mest i detaljhandeln som ICA och Coop eftersom de inte har samma utbud av böcker, säger Jonas Axelsson.

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Andra har läst

Mer från förstasidan

Foto: AP

Robyn blev utan pris på Grammygalan

Brittiska soulpopstjärnan Adeles succé var sexfaldig: Hennes "21" utsågs både till bästa album och bästa popalbum. Adele vann sex stycken.

Foto: Franck Fife / AFP

Zambia mästare – där landslaget dog

Afrikanska mästerskapen. Efter 120 mållösa minuter avgjorde Zambia finalen mot Elfenbenskusten på straffar på söndagskvällen.

Porrsajt hackad – kunduppgifter ute

350.000 användare. Porrsurfare har anledning att vara oroliga. En hackare har slagit till mot porrsajten Brazzers och offentliggjort en del av sina fynd.

Foto: Drago Prvulovic / Scanpix

Bluffaffärer orsak till Malmömorden

Nya uppgifter om morden i Malmö. Minst fyra av dödsoffren ska ha koppling till internetrelaterade blufföretag. Det uppger källor för TT.

Fyra begärda häktade. Misstänks för mordet vid ett gatukök i Malmö.