Millenniumserien

Eva Gabrielsson känner sig missförstådd

Publicerad 2010-02-24 13:45

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

”Allt jag sagt har missförståtts”, säger Stieg Larssons sambo Eva Gabrielsson till Babel om debatten kring Millenniumförfattaren.

Stieg Larssons livskamrat Eva Gabrielsson anser att hon blivit missförstådd i den debatt som uppstått i svallvågorna av Kurdo Baksis bok "Min vän Stieg Larsson". Hon har aldrig sagt att Stieg Larsson inte skulle ha skrivit sina böcker själv, framhåller hon i en intervju med SVT:s "Babel".

– Allt jag sagt har missförståtts. Själva hantverket, att skriva, var jag inte inne i, säger hon i intervjun.

Nya fakta framkommer också om den infekterade arvstvist som pågår mellan Gabrielsson och Stieg Larssons släktingar. Hon säger i intervjun att hon vill ha 1 procent av den royalty som hennes avlidne sambos deckartrilogi inbringar.

Intervjun sänds i "Babel" den 11 mars.

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Foto: Scanpix Platsen där flickan attackerades i början av februari.

En man häktad för knivdåd mot flicka

Mannen är just nu utomlands. En 28-årig man häktades i dag i sin frånvaro misstänkt för knivöverfallet på en tioårig flicka i Göteborg.

Foto: Remy de la Mauviniere, Javier Galeano, Misha Japaridze, Bertil Ericson / AP, Scanpix

Diktatorernas vapen smids i demokratier

Övervakningslagar i Sverige, EU och USA driver på utvecklingen, säger hyllad nätdebattör och författare. Läs intervjun med Evgeny Morozov

Ericsson utpekat i Iran. Svenska telekomjätten granskad.

Bolag inbjudna till dialog. Handelsministern vill ha svar om avlyssning.

Foto: JW Marriott Marquis Dubai

Världens högsta hotell öppnar snart i Dubai

Dubai har inte tröttnat på höghus, lyx och flärd. Senare i år öppnar världens högsta hotell i metropolen. 355 meter högt och 1.608 rum.

Foto: Scanpix Stina Segerström.

Segerström tillbaka

Rutinerat lag till Algarve cup. Stina Segerström är tillbaka i landslaget efter skadan. Siktet är inställt på OS.