Augustpriset 2005

Fagerholm är en världsförfattare i vardande

Publicerad 2005-12-05 22:19

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Aldrig tidigare har det varit så självklart för så många vem som skulle föräras Augustpriset, skönlitterära klassen. Klas Östergren, då. Och så händer detta att Monika Fagerholm - nummer två på rankningslistan - stiger upp på scenen.

Det är mycket glädjande. Klas Östergrens "Gangsters" har alla och deras mostrar hört talas om. Hälften kommer att läsa den, priser eller ej.

Nu kan gemene man sätta upp även Monika Fagerholms "Den amerikanska flickan" på inköpslistan och upptäcka ett författarskap som är helt unikt. Marie Peterson, som recenserade boken i DN, blev svimfärdig av den originella språkvärlden.

Åsa Beckman fyllde på med att hävda Fagerholms expressiva och lekfulla kraft som håller på att frigöra den svenska prosan. Så är det.

Som med alla riktigt bra författare är det hopplöst att försöka beskriva vad det är som gör henne så bra.

Det beror på stämningen som skapas när språket möter en berättelse och skapar något tredje som vi inte riktigt kan sätta namn på.

Det är mycket glädjande att fler nu får stifta bekantskap med Trakten, den halvmytiska världen i Fagerholms roman. Att läsa den är att möta en världsförfattare i vardande.

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Foto: Scanpix 32 km nordöst om Qom byggs en anläggning.

”Iran kan anfallas av Israel redan i år”

Spänningen fortsätter stiga. Risken att Israel attackerar Iran i år har ökat, menar Jan Hallenberg. ”Det är ett nervkrig”, säger Katarina Engberg.

Iran stoppar oljan till EU-länder. Och det med omedelbar verkan.

Krigshot får världen att hålla andan. Tröskeln för ett utbrott sänkt.

Foto: Scanpix

”28-åringen kan göra som Assange”

Kan motsätta sig överlämning. Det är oklart när mannen, som misstänks ha knivskurit en tioårig flicka i Göteborg, kommer till Sverige.

Stor fängelsebrand – hundratals döda

Fångarna ska själva ha startat branden. Fler än 350 personer tros ha omkommit i den våldsamma fängelsebranden i Honduras.

Foto: Scanpix Tåget, av modellen "Flirt".

Norskt miljardtåg spårade ur

Under testkörning. Flera personer skadades, en allvarligt, när ett tåg spårade ur mellan Nykirke och Holmestrand söder om Oslo.