Tintin 80 år

Hallå där Björn Wahlberg...

Publicerad 2009-01-09 14:36

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

... Tintins svenska översättare och ordförande i föreningen Generation Tintin..

Hur mår 80-åringen?

- Som vanligt oförskämt bra. Han är pigg och alert och visar inga tecken på att åldras.

Hur gammal är Tintin egentligen?

- Det finns olika bud. När barn skrev och frågade svarade Hergé att han var lika gammal som brevskrivaren själv. Så skrev han till mig också, när jag var 14. Jag tyckte nog att Tintin kändes äldre.

- Men när Hergé fick frågan av vuxna sade han att Tintin var 14 när äventyren började; sedan åldrades han ett år per decennium. Då skulle han ha varit 18-19 på 70-talet. Ändå har han körkort och kan flyga. Men Tintin är mystisk. "Han är föräldralös, fri och lycklig", brukade Hergé säga.

Hur firas hans 80-årsdag?

- Vad som händer i hemlandet Belgien vet jag inte, men här i Sverige slår vi på stora trumman. Generation Tintin har en stor fest på Kulturhuset i Stockholm med filmvisning, föredrag, hyllningstal, Tintintårtor, mineralvatten från Syldavien och Sani-Cola från "Plan 714 till Sydney". Det är en sund klorofylldryck. Men de flesta festdeltagare är samlare som inte ens lär öppna flaskan.

Vad är hemligheten med Tintins popularitet efter 80 år?

- Det är ett mysterium, men helt klart är Tintins äventyr fortfarande mycket lockande. Det vilar något tidlöst över honom, Tintin blir helt enkelt aldrig omodern.

- Geografiskt är han stor inte minst i Nordeuropa, gigantisk i Spanien - men nästan helt okänd i Italien. Inte särskilt bekant i Storbritannien och totalt okänd i USA. Det var en artikel i tidskriften Economist nyligen som lyfte fram honom som en typisk europeisk hjälte. Han har små ambitioner, räddar sina vänner men inte hela världen. Det är lite mer realistiskt än de amerikanska hjältarna och kanske passar oss bättre.

Hur tror du Tintins status förändras i och med Steven Spielbergs och Peter Jacksons filmatisering (premiär 2010)?

- Det skulle ge enorm uppmärksamhet, men om det blir bra är en annan femma. Jag kan tänka mig riskerna: Haddock dricker mindre sprit, Tintin får kärleksintresse, biljakter, stora explosioner... Jag har hört rykten om Tintin på en tidningsredaktion också. Det skulle kännas helt fel. Men vi fantaster kanske får finna oss i det. Och om inte Tintin skulle slå i USA efter en sådan film, då vet jag inte vad som krävs.

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Andra har läst

Mer från förstasidan

Foto: DN/Scanpix Bostadsrätterna har gått upp mest.

Bopriserna stiger

Så mycket steg priserna i januari. Under de senaste tolv månaderna har bostadspriserna sjunkit i Sverige. Men i januari märks en förändring.

Klaga på ockerhyra - få pengar tillbaka. De som anmäler får ofta rätt.

Foto: DN

Regeringen skriver ny terrorstrategi

Andra gången på fyra år. Ett nytt tänkbart grepp kan vara att vid behov tillåta informationsutbyte mellan Säpo, Must och FRA.

Washington tillåter homovigslar

Delstaten är nu USA:s sjunde område att acceptera. Ny äktenskapslag.

Foto: AP

Hustrun misstänker regimkritikers död

Har flytt med de två barnen. Bristen på information från myndigheterna gör att hon inte kan utesluta att han inte lever längre, säger hon till AFP.