Italienska ambassaden fick på måndagen en lista med namnunderskrifter från Sveriges riksdag till stöd för den dödshotade författaren Roberto Saviano. Initiativtagare till listan är riksdagsledamoten Cecilia Wikström (fp).
Stödet för Saviano tas inte enbart emot med öppen famn från italienskt håll. Visst är det hedervärt att stå upp för fri- och rättigheter, menar man från ambassaden, men Cecilia Wikström har inte hållit sig till fakta.
- Den svenska riksdagen kommer med mycket grova anklagelser när den säger att det inte råder yttrandefrihet i Italien. Här måste jag protestera. Det faktum att Roberto Saviano kunnat skriva "Gomorra" är ett självklart bevis på motsatsen. Vårt land kan inte kritiseras för att inte följa de mänskliga rättigheterna, säger den italienska ambassadören i Sverige Anna Della Croce Brigante Colonna.
Det stämmer inte med verkligheten, framhåller ambassadören, att Saviano är tvingad att fly ur landet. Han är en fri medborgare. Om han just nu inte är fri är det för att han, till följd av de risker han är utsatt för, måste ha tung bevakning av säkerhetstjänsten.
- Hela Italien älskar honom och stöder honom fullt ut för att han haft modet att säga ifrån om situationen med maffian. Han har möjlighet att fly - men märk väl att han inte har gjort det.
Ambassadören har skickat ett protestbrev till utrikesdepartementet.
- Innebörden i protestbrevet tolkar jag som att Italien inte vill att Sverige ska lägga sig i Italiens inre angelägenheter, säger Cecilia Wikström.
Roberto Saviano landar på svensk mark i dag för att besöka Stockholms filmfestival och samtala i Svenska Akademien med författaren Salman Rushdie om "det fria ordet och det laglösa våldet".