Nobelpriset i litteratur 2008

Jelineks och Le Clézios gemensamma nämnare

Publicerad 2008-10-09 16:26

Bengt Söderhäll - ordförande i Stig Dagermansällskapet.

Privat Bengt Söderhäll - ordförande i Stig Dagermansällskapet.

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Författarna Elfriede Jelinek och Jean-Marie Le Clézio har något gemensamt. Båda fick Stig Dagermanpriset bara månader innan Nobelpriset.

När man är ordförande för ett sällskap som två gånger gett ett pris till den författare som bara ett par månader senare får Nobelpriset, är det kanske lätt att slå sig för bröstet och känna sig stor. Men för Bengt Söderhäll, ordförande i Stig Dagermansällskapet, känns sammanträffandet snarare genant.

- Det är väl kul att en författare blir uppmärksammad av två små sällskap. Men vi i juryn känner oss inte bättre eller större för att vi råkar ge pris till författare som sedan får Nobelpriset. Vi tycker om att läsa böcker och vi tar det på allvar, säger han.

En förklaring till sammanträffandet kan finnas i Dagermansällskapets breda och namnkunniga jury. Publicisten Arne Ruth, journalisten och författaren Maria-Pia Boëthius, regissören och DI- professorn Hilda Hellwig, Älvkarlebys turistchef Jan Bendrik, läraren och kulturskribenten Bengt Söderhäll och René Dagerman utgör tillsammans en bred kontaktyta mot den litterära världen.

- På det viset kanske det inte är så konstigt. Men vi har ju också gett priset till författare som Elsie Johansson och Lukas Moodyson som aldrig varit tippade, säger Bengt Söderhäll och fortsätter.

- Vi ger priset till de som verkat i Dagermans anda, vem det bli är helt egalt.


Årets Dagermanpris
delas ut den 25 oktober i Älvkarleby och Jean-Marie Le Clézio kommer att vara där.

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Andra har läst

Mer från förstasidan

Foto: Scanpix

All busstrafik ställs in efter olyckan

Svårt väglag i Södertälje. En person skadades lindrigt i samband med olyckan mellan två bussar på tisdagskvällen.

Foto: AFP Greklands finansminister Venizelos och premiärminister Papademos.

”Grekiska löften är inte tillräckliga”

Möte med eurozonens finansministrar ställs in. Den grekiska regeringen har inte kommit med tillräckliga löften om besparingar.

EU synar ökade svenska skulder. Fördjupad granskning görs.

Spanska banker nedgraderas. 15 banker berörs – får sänkt betyg.

Foto: Scanpix/DN Maggio fick tre Grammisar och Lykke Li två.

Drottningarna av Grammisgalan

Veronica Maggio vann flest Grammisar. Men det var Lykke Li som plockade hem de tyngsta – årets artist och årets album. Grammisvinnarna.

Keso-cover nominerad till Grammis. Gjorde Robyns ”Call your girlfriend”.