Kungaparet trampar in i deckarträsket

Publicerad 2011-05-06 11:43

Foto: Peter Andrews Det svenska kungaparet och det polska presidentparet långt från den svenska verkligheten.

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Det svenska kungaparet har upptäckt att den världsbild svenska deckarförfattare förmedlar i sina romaner inte stämmer med sina egen. Och paret har salufört sina tankar under ett statsbesök i Polen.

Kungen och Silvia kritiserar främst Stieg Larssons Millennium-trilogi och gör det under sitt besök i Polen. Enligt Aftonbladet som citerar tidningen Gazeta Wyborcza menar Kungen att Larssons böcker skildrar ”ett Sverige som vi inte känner igen”.

Till Aftonbladet säger förre riksdagsmannen Peter Althin (kd), som själv är brottsmålsadvokat, att det är kungaparet som har en skev verklighetsbild.

”De skulle bara behöva öppna fönstret och titta ut från sitt torn, Det (om kriminaliteten) finns där ute – inte överallt och hela tiden – men likväl finns det, säger Althin som också är ordförande i Republikanska föreningen.

Till Gazeta Wyborcza säger drottningen om Larssons trilogi att:
”Det är fascinerande böcker men jag är chockad att de innehåller så mycket grymhet. Larsson visar en annan bild av Sverige”, säger hon.

Kungaparet tycker inte att böckerna ger en korrekt beskrivning av vårt land och underförstått att det skadar omvärldens Sverigebild.

Förre generaldirektören för Svenska institutet, Olle Wästberg, menar i debattartikel, också i Aftonbladet, att Stieg Larsson knappast står ensam bland deckargenrens författare i synen på Sverige.

”Hela den svenska samhällskritiska deckartrenden: Sjöwall-Wahlöö, Mankell och Larsson skildrar ett Sverige präglat av rasism, korruption, myndighetsövergrepp.”

Betänker man då att Maj Sjöwall och Per Wahlöös tio ”romaner om ett brott”, som ligger till grund för alla ”Beck”-filmerna började skrivas på mitten av sextiotalet framstår Kungaparets insikter om deckare aningen yrvakna.

Wästberg, som delvis varit ansvarig för att förmedla bilden av Sverige till utlandet, är inte orolig för att just deckarna ska förstöra Sveriges goda rykte. Han oroar sig i stället för att vi rustar ner ambassader och våra kulturinstitutioner i andra länder och varnar för att medan omvärlden satsar på att synas i en alltmer globaliserad värld drar Sverige ner.

Inte heller deckarförfattare som Leif G W Persson, vars romaner oftast ligger så nära verkligheten att han fått kritik för det, är imponerad av kungaparets slutsatser.

Persson menar dock att om man ”skulle skriva om brott på ett exakt dokumentärt sätt skulle det bli outhärdligt att läsa”.

Detta som ett svar på drottningens uttalande till polska studenter vid högskolan i Warszawa ”att ni måste förstå att svenska krimböcker är produkt av ren fantasi”.

Något Persson kommenterar med att ”all skönlitteratur är en produkt av fantasi – men det går att göra det verklighetstroget.”

Och Wästberg konstaterar lugnt i sin debattartikel att omvärlden har en stabil uppfattning om Sverige som ett anständigt, jämlikt, rättssäkert, okorrumperat land. ”Långt från Stieg Larsson."

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Andra har läst

Mer från förstasidan

Man sköt från tak i Finland – en dödad

Finländsk ort i skräck. En kvinna har dödades och nio personer skadades, flera allvarligt, i natt i finska Hyvinge. Mannen är på fri fot.

Foto: AFP Bankias huvudkontor i Madrid.

Spansk bank ropar efter miljardhjälp

Begär 19 miljarder euro av regeringen. Spaniens fjärde största bank Bankia är illa ute och ber därför om ekonomisk hjälp.

Sänkt betyg för svenska banker. Nordea och Handelsbanken. 22 0 tweets 22 rekommendationer

Svajig börsvecka. Skuldkrisen påverkade Stockholmsbörsen.

Kreditbetygsbjässarna. Därför får de marknaden att skälva. 12 1 tweets 11 rekommendationer

Vad vet du om skuldkrisen? Visa vad du kan i frågesporten.

Foto: Scanpix

Teknikdistraherade nytt trafikproblem

Fotgängare blir ouppmärksamma. Oroande siffror gällande olyckor med fotgängare med portabla teknikprylar kommer bland annat från Sydney.

Foto: Scanpix

Mejlen kan ge hjärtbesvär

Din mejlbox kan vara skadlig. Stressen över att kolla efter nya mejl gör att hjärtat hela tiden slår för snabbt, visar en ny studie. 6 0 tweets 6 rekommendationer

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan