Många ljuger om böcker de (inte) läst

Publicerad 2009-03-06 10:18

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Har du läst George Orwells klassiska framtidsroman ”1984”? Svarar du ja är risken stor att du ljuger.

Enligt en brittisk undersökning ljuger många om att de har läst världslitteraturens klassiker. Och den bok britterna ljuger mest om, men alltså inte har läst, är George Orwells dystopiska ”1984”. När arrangörerna av Världsbokdagen frågade 1.342 personer i Storbritannien och Irland visade det sig att 42 procent ljög om att de hade läst boken.

På andra plats i ljugligan kom Leo Tolstojs ”Krig och fred” följd av James Joyce ”Ulysses”. På fjärde plats kom Bibeln som 24 procent sa sig ha läst men sedan erkände att de aldrig tagit sig igenom.

På frågan om varför man har valt att ljuga svarar merparten att de velat imponera på sina vänner.

Undersökningen avslöjar också en del annat om våra bokvanor. Nämligen att:

62 procent gör hundöron istället för att använda bokmärken.

48 procent har någon gång köpt en bok till en annan person - men läst den själv först.

Undersökningen genomfördes i samband med världsbokdagen den 5 mars.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Andra har läst

Mer från förstasidan

Foto: AP

Israelkällor: Syriska ledare förgiftades

Värvad livvakt. Den syriska motståndsrörelsen bluffade inte i förra veckan då den meddelade att många av de syriska ledarna sårats i ett attentat. 14 10 tweets 4 rekommendationer

Foto: AFP Polis hämtar vapnet från det tak där skytten befann sig.

Man låg på tak och sköt – två dödades

Finsk ort i skräck. Två 18-åringar dödades och sju personer skadades allvarligt när en kamouflerad man sköt mot barer i finska Hyvinge. 31 13 tweets 18 rekommendationer

Vet du mer? Ring DN.se 08/738 23 23 eller MMS:a 71 222.

Foto: Erik Englund

”Börjar med att ringa dotter och barnbarn”

Moderna museet och middag med Shanti Roney. Neneh ­Cherry tar en nostalgi­tripp tillbaka till barndomen. Chockartat att bo i Stockholm.

Foto: Scanpix

Fick spjut i magen – stämmer IAAF

Golden Globe i Rom. Franske längdhopparen Salim Sdiri fick ett spjut i levern under galan. Nu stämmer han internationella friidrottsförbundet.