Mari Jungstedt är idag en väletablerad, ytterst framgångsrik deckarförfattare. Hon skriver på sin åttonde bok, men hon är fortfarande restriktiv vad gäller att tacka ja till signeringar.
– Det är ett vågspel. Du anar inte hur hemskt det är att sitta vid ett bord med pennan i högsta hugg och en stapel böcker framför sig. Och ingen kö.
Fast numera är det inga problem för Mari. Och absolut inte på Gotland.
– Jag signerar böcker vid minst tre tillfällen och kunde nog göra fler. Det är så många turister som rör sig i Visby så brist på intresse är det inte.
Värre var det då den första gången för sex år sedan. När Mari gick ner till hamnen för att leta efter signeringsbordet – och varken hittade tält eller läsare.
– När jag äntligen hittade rätt så upptäckte jag att de stavat mitt namn fel på den påhittade löpsedel som gjorde reklam för mig. Mari Jungkvist stod det. Den dåvarande bokhandlaren – inte den som har bokhandeln i Visby nu, han är fantastisk – men den tidigare; han försökte locka några pensionärer att köpa en bok. Det misslyckades. Hans argument: ”deckaren är jättebra, boken har korta kapitel, så den är lätt att lägga ifrån sig”.
Men så kom dåvarande justitieministern Thomas Bodström förbi. Och köpte turligt nog en bok.
– Han fick köa i evigheter vid bankomaten för att få tag på kontanter för att köpa boken. Det var väldigt hyggligt, säger Mari som när hon var journalist på SVT:s ABC-nytt intervjuat Bodström men då inte kände honom närmare.
Men även om man är en populär och uppburen författare kan det vara knepigt att signera.
– Ibland vill läsaren tala med en. Berätta historier om Gotland. Och då är det faktiskt knepigt att hålla i huvudet vilket namn det var man skulle skriva. En gång skrev jag ordagrannt av det kunden berättade … i boken. Någon gång har jag skrivit helt fel namn. Ytterst pinsamt.
Så har vi också specialdedikationer som ”Till min älskade man”.
– Det är svårt. Jag kan ju inte skriva ”Till min älskade man, bästa deckarhälsningar Mari Jungstedt”. Det är ju inte min man. Men det händer att hustrun inte förstår problemet. Då försöker jag smyga in ”från din hustru”, säger Mari och fortsätter:
– Inte heller är det lätt att skriva något originellt. Något roligt och annorlunda som man kan få beställning på. …
Men så ändrar Mari Jungstedt röst och tankespår:
– Fast för det mesta är det som att bli bombarderad med kärlek! När ens bok har kommit ut och man just börjat skriva på nästa – då möter man en läsare som bara älskar det man gjort. Och vill ha mer! Bättre stimulans finns inte! En sån kick att fortsätta skriva.
Mari Jungstedt har just börjat skriva på sin åttonde deckare och kastat sig in i modevärlden.
– Jag har gjort en fyllig synopsis, arbetar nu med kapitel två och är bakom kulisserna vid en Catwalk på Grand Hotel. Denna gång låter jag handlingen utspelas lite mer i Stockholm, inte bara på Gotland, säger Mari Jungstedt som vid tre tillfällen idag, lördag, signerar böcker på Bok- och Bibliotek i Göteborg.