Debatten om "Gömda"

Marklund: "Gömda" är Mias sanning

Publicerad 2009-01-18 19:39

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Bråket om "Gömda" fortsätter på måndagen när Publicistklubben (PK) i Stockholm tar upp den bästsäljande och omdiskuterade boken till debatt. Författaren och journalisten Liza Marklund är inbjuden men tänker inte dyka upp.

Hon har inte heller velat medverka i debatten när stora redaktioner som SVT:s Debatt bjudit in henne.

- Ingen orkar diskutera några sakfrågor. Jag vet hur mediedrevet fungerar. Man ska piska fram villebrådet på banan och sedan slita det i stycken - jag ställer inte upp på det, säger Liza Marklund.

I intervjun med DN ger egentligen inga andra svar än vad hon gjort tidigare.

Liza Marklund har beskyllts för att som sanning ha lanserat en historia som är lögn från början till slut.

- Om det är något jag ångrar så är det att vi har varit svajiga med genrebeteckningen av boken, ­säger Liza Marklund.

Det är inte bara på omslaget som "Gömda" presenteras som "en sann historia". Även i förordet använder författaren den formuleringen, vilket uppfattats som direkt vilse­ledande.

- Men det är Maria Erikssons sanna historia, som hon upplevde den, en partsinlaga, hävdar Liza Marklund.

Liza Marklund har försvarat sitt verk med att det är en dokumentärroman. Det är också så hon lanserar den i förordet. Men att det är frågan om ett skönlitterärt verk och inte facklitteratur är inte alldeles uppenbart för alla och envar. Sveriges två största nätbokhandlar, Adlibris och Bokus, kategoriserar boken som en biografi. Adlibris skriver att "Gömda" är en sann ­berättelse. En thriller direkt ur den svenska verkligheten."

Om du aldrig har skarvat, överdrivet och ljugit i historien i "Gömda" varför backar du då ifrån att det är en sann historia?

- Människor har misstolkat "Gömda" och trott att detta är en journalistisk, objektiv sanning som presenterats, men det är det inte. Det är Mias sanning.

Marklund har bland annat fått kritik för att underblåsa rasism när hon framställt Mias män. Den ene beskrivs som god och svensk, den andre som ond och utländsk. I själva verket har båda männen ­utländsk bakgrund.

Varför gör du skillnad på de två männen och uppger den etniska härkomsten för den ene, men mörkar denna för den andre?

- På grund av källskydd kan jag faktiskt inte svara på frågor vad jag har gjort om och varför.

Det är ju ett väldigt enkelt sätt för att dig att undvika besvärliga frågor. Du röjer väl inte en källa genom att svara på den frågan?

- Det är precis vad jag gör.

Det var efter Monica Antonssons bok "Mia - sanningen om Gömda" som debatten om "Gömda" uppstod och då först och främst på svenska bloggar.

- Hennes bok är rörig och utgör en partsinlaga precis som "Gömda", men utger sig för att vara en journalistisk produkt. Den hävdar på fullt allvar att den säger sanningen och ingenting annat än sanningen på ett objektivt sätt.

- Det sorgligaste i debatten är att Antonssons bok kan göra att minnet av den här debatten är att misshandlade kvinnor ljuger.

Har du något ansvar för att det?

- Eftersom jag är en del av debatten så har jag ett ansvar precis som alla andra.

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Andra har läst

Mer från förstasidan

Foto: AP/AFP Demonstrationer i Madrid i samband med eurokrisen och Moody's hemsida.

Flera länder får sänkta kreditbetyg

Spanien, Portugal och Italien. Kreditvärderingsinstitutet Moody's sänker nu ländernas betyg, som har påverkats av krisen i euroområdet.

Spanska banker nedgraderas. 15 banker berörs – får sänkt betyg.

Foto: AP

Hamburgerjättarna vill ge grisar plats

McDonald's sällar sig till Burger King. Hamburgerkedjorna försöker nu få uppfödarna att ge suggorna ett bättre liv.

Foto: AP

Här är det vanligast med långa relationer

Stockholmare hamnar längst ned på listan i en ny Sifoundersökning, men två landskap utmärker sig vad gäller långa förhållanden. Här håller kärleken.

Sverige utvisade en utländsk diplomat

UD bekräftar för DN.se. Enligt nyhetsbyrån AP:s källor rör det sig om den näst högste diplomaten vid Rwandas ambassad som ska ha spionerat.