Debatten om "Gömda"

"Motbjudande mobbning av Marklund"

Publicerad 2009-01-16 12:47

Henrik Montgomery/Scanpix

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Tiina Rosenberg, professor i genusvetenskap, skriver på Newsmill om "Gömda"-debatten.

Nu slår drevet med full kraft mot Liza Marklund. För oss som står utanför är det helt obegripligt varför så många är beredda att kasta sig över författaren och journalisten Marklund. Själva sakfrågan har kommit bort för länge sedan. Och vem bryr sig förresten om detta med en "sann historia". Hur många Hollywoodfilmer har inte haft denna underrubrik? Det skulle väl aldrig falla någon in att betrakta Hollywoodfilmer som dokumentära?

I drevsituationer är dessutom sakfrågor alltid av underordnad betydelse. Det centrala är slakten av en person som ska tillintetgöras till varje pris. Det är viktigt att nu hålla koll på vem som har sagt och skrivit vad eftersom det avgör hur den som utsatts för ett drev ska agera i framtiden.

Ett drev sätts alltid i gång av en eller flera angivare. De är oftast människor som känner sig kränkta och förbigångna. Drev är förvisso baserade på mer eller mindre "sanna" historier. Drev är berättelser. Det vi nu ser är kampen om vilken berättelse som kommer att gå vinnande ur denna strid. Drevet fungerar så väl och effektivt därför att det följer dramaturgin för en av våra mest älskade berättarformer, melodramen.

Den utlösande faktorn är oftast en moralisk eller etisk konflikt som engagerar många. Ohederlighet har alltid varit det mest effektiva eftersom den signalerar dålig karaktär och opålitlighet. Sådana personer är förstås genomusla, rent av onda. De som eldar på drevet företräder oftast en puritansk moraluppfattning om rätt och fel som högstämt och emfatiskt talar om för omvärlden att lögnaktighet aldrig lönar sig och att dygden efter många umbäranden alltid kommer att få sin belöning. På motståndarnas villkor, vill säga.

Själva konflikten iscensätts utifrån motsatspar av typen god-ond, lastbar-oskuldsfull, alltså en stereotyp människoskildring med bovar och hjältar. Sedan vidtar ett kontrastspel i medierna där det ena läggs till det andra. Nu gäller det att identifiera sig med de goda krafterna, för vem vill vara på bovens sida? De som stämmer in i det godas kör kan ju vid det här laget också börja känna sig moraliskt överlägsna. Det är en härlig känsla eftersom den endast uppstår i svartvita situationer.

Nya avslöjanden läggs till gamla och ger handlingen en ny och oväntad inriktning. Nu stiger spänningen. Vad händer härnäst? När vi väl kommit så här långt ska en mystisk främling göra entré. Vem kastar sig nu in i leken? Ett drev är inte heller värt namnet om det inte innehåller spektakulära sekvenser av sensationell art. Någon ska skadas eller åtminstone mordhotas. Det ger lite extrakrydda åt det hela. Publiken vill se blod, svett och tårar och hade drevet varit film så hade hela orkestern nu stämt in med full kraft och gärna i Wagneraktigt format.

Det är ett klassikt dramaturgiskt mönster och fungerar alltid. Det märkliga är att de som driver på personattacker inte ser det själva. Att försöka tillintetgöra någon, i synnerhet om det handlar om en framgångsrik och populär kvinna, kräver inga större ansträngningar. Mobbning fungerar i stort sett alltid. Det är primitivt och direkt motbjudande att behöva se. Diskutera gärna litteratur, författarens ansvar, men lämna Liza Marklund i fred.

Till debattsajten Newsill.

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Foto: AP Protester i Aten och Luxemburgs premiärminister Jean-Claude Juncker.

Dåligt med löften – krismöte ställs in

”Inte fått nödvändiga löften från Grekland.” Luxemburgs premiäminister ställer in mötet med eurozonens finansministrar.

EU synar ökade svenska skulder. Fördjupad granskning görs.

Spanska banker nedgraderas. 15 banker berörs – får sänkt betyg.

Foto: Lars Pehrson / Scanpix Lykke Li kammade hem två Grammisar.

Lykke Li stor Grammisvinnare

Veronica Maggio vann flest Grammisar. Men det var Lykke Li som plockade hem de tyngsta – årets artist och årets album. Årets vinnare.

Foto: Scanpix

Dataläcka avslöjade var bilar parkerats

300.000 personer kan ha drabbats. En läcka i Easyparks datasystem har gjort det möjligt för vem som helst att se var en bil stått parkerad.

Foto: AP Två män jagas efter bombattackerna i Thailand.

”Iran ligger bakom terrorattackerna”

Israel anklagar Iran för terrordåden i Bangkok. Enligt uppgifter till Sky News skulle bombattackerna ha utförts nära två israeliska byggnader.

UD till svenskar i området: Håll er uppdaterade om läget.

Foto: Jon Super / AP

”Hoppas han inte får spela”

Tevez har landat. Redo för spel i City-tröjan. Men några av klubbens gamla trotjänare tycker att han är ett hot mot lagmoralen.